Jak Přivedla žebráka na mizinu stručný popis?

Jak Přivedla žebráka na mizinu stručný obsah

Obsah filmu Přivedla žebráka na mizinu

Pan Vojtíšek byl oblíbený a všude vítaný malostranský žebrák. Ale jen do chvíle, kdy mu jedna kolegyně žebračka, zvaná "Milionová", úlisná a pomlouvačná ženská nabídla, že se k němu nastěhuje. Vojtíšek se tomu rezolutně brání a tím rozpoutá její nenávist.
Archiv

Jak Přivedla žebráka na mizinu charakteristika

Pan Vojtíšek je starý žebrák na Malé Straně. Nevypadá ale ani příliš staře, ani moc ošuntěle, i když je mu už přes 80 let. Je vždy spokojený a usměvavý a lidé ho mají rádi, vždy mu něco dají. Jeho osud se dramaticky změní poté, kdy odmítne nabídku staré ošklivé žebračky.

Proč se v povídce Přivedla žebráka na mizinu Žebračce říkalo Baba miliónová

Přezdívku získala, že za každou vyžebranou almužnu svým chlebodárcům říkala "pánbůh Vám to zaplatí miliónkrát" na rozdíl od dalších žebráků a žebraček, kteří přáli "jenom" statisíce. "Miliónová" začala na Vojtíška doléhat, aby spolu společně žili a žebrali.
Archiv

Kdo napsal literární dílo Povídky malostranské

Text díla (Jan Neruda : Povídky malostranské), publikovaného Městskou knihovnou v Praze, není vázán autorskými právy.
Podobné

V jaké době se odehrávají Povídky malostranské

Povídky malostranské je sbírka třinácti povídek, původně vydávaných časopisecky. Děj se vždy odehrává na Malé Straně v 1. polovině 19. století, tedy v období Nerudova mládí.

Kdo byl pan Vojtíšek

Pan Vojtíšek byl žebrák. Čím byl předtím, to nevím. Ale žebrákem musil být dle toho, jak byl po Malé Straně znám, již dlouho, a podlé svého zdraví mohl jím být ještě dlouho, vypadal jako buk.

Kam s ním stručný obsah

Spisovatel vyrábí proto kornouty, ve kterých chce slámu postupně trousit po ulicích. Brzy je však jasné, že takto by bylo potřeba chodit několik měsíců. Situaci zachrání nakonec mlékařka, která si slámu ráda vezme, aby měla na podestýlání v chlévě.

Jak vypadal pan Vojtíšek

Byl to žebrák, ale vůbec tak nevypadal, naopak vypadal velmi čistě. Měl bílé vousy a prořídlé bílé vlasy. Nejvíce byl vídán v šedivém kabátu a občas si na hlavu nasadil čepici, kterou nosil v kapse. Obličej měl kulatý a v něm se rýsovaly modré upřímné oči.

Jak si pan Vorel

Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku (1876)

Bylo možné vidět pana Vorla, jak kouří v prázdném krámě ze své pěnovky. Jednou tam zavítala slečna Poldýnka. Pak vyprávěla, jak je v jeho obchodě zakouřeno, že i mouka načichla. Místní ho začali nazývat "uzený krupař" a nikdo tam již nikdy nepřišel.

Jak si pan Vorel nakouřil Pěnovku hlavní myšlenka

Hlavní myšlenka: o pomluvě, povídka ukazuje i necitelnost obyvatel Malé Strany: jediný nekrolog nad mrtvým obchodníkem: „Podívejte se, jak si krásně nakouřil pěnovku. “

Jaký je rozdíl mezi povídkou a novelou

Novela je epický žánr kratšího nebo středního rozsahu, podobně jako povídka, s níž se někdy zaměňuje. Od povídky a od románu se liší tím, že se soustředí na jeden jednoduchý, ale poutavý a nápaditý příběh.

Proč doktor Kazisvět

Doktor Kazisvět (1876)

Při pohřbu rady Schepelera náhodou zjistil, že není mrtvý, a zachránil ho. Zkazil tím ale radost dědiců i vdovy, kteří mu dali přezdívku „kazisvět“. Lidé si mysleli, že umí oživovat mrtvé. Doktor je ale stále odmítal a neléčil, přestože mu nabízeli spoustu peněz.

Který den se pan Vojtíšek holil

A takhle k sobotě – pan Vojtíšek holil se jen v neděli –‚ když už mu bílé vousy po kulaté bradě zas řádně vyrazily a jako hustá smetana se skvěly, zdál se mně být ještě hezčí. Také vlasy jeho se mi líbily.

Kam s ním obsah

Spisovatel vyrábí proto kornouty, ve kterých chce slámu postupně trousit po ulicích. Brzy je však jasné, že takto by bylo potřeba chodit několik měsíců. Situaci zachrání nakonec mlékařka, která si slámu ráda vezme, aby měla na podestýlání v chlévě.

Kam s ním Neruda postavy

HrajíKarel Höger. spisovatel.Jiřina Steimarová hospodyně Anča.Milka Balek-Brodská babka s fajfkou.Gabriela Bártlová-Buddeusová panička.Jiřina Bílá panička.Emil Bolek. kupec.Rudolf Deyl ml. smetařJosef Hlinomaz. strážník.

Kdo byl pan Vorel

Pan Vorel byl člověk, který si otevřel krupařský krám. Do Prahy se přistěhoval z venkova a lidé ho mezi sebe nechtěli přijmout. Na Malé Straně platilo pravidlo, že krámy byli dědičné a každý určitý krám měl v ulici své místo, aby se to lidem nepletlo. Pan Vorel si otevřel krupařský krám na místě, kde býval obytný dům.

Jak končí novela

Novela (literatura)

Od povídky a od románu se však liší tím, že se soustřeďuje na jeden poutavý příběh, který podává dramaticky a sevřeně (bez zbytečného popisu a vedlejších epizod) a končí jej výrazným, často překvapivým závěrem (jakousi pointou). Postavy se v novele nevyvíjejí.

Co patří do epiky

Mezi epické žánry patří například román, novela, povídka, epos, pohádka, ale také epická poezie nebo anekdota a další. Pod epiku se řadí velké množství žánrů a neustále vznikají nové, v současnosti se jedná o nejoblíbenější literární druh. Existují rovněž žánry lyrickoepické, na pomezí dvou literárních druhů.

Jaký byl doktor Kazisvět

Doktor Kazisvět (1876)

Lékař Heribert je samotář, který odmítá léčit pacienty. Lidem se vyhýbá, žije samotářským způsobem života. Při pohřbu rady Schepelera náhodou zjistil, že není mrtvý, a zachránil ho. Zkazil tím ale radost dědiců i vdovy, kteří mu dali přezdívku „kazisvět“.

Co je to fejeton

Pojem fejeton je žánrovým označením pro „nový literárně publicistický útvar“, který vznikl a rozvinul se jako méně rozsáhlý článek, či spíše krátký komentář typický silným subjektivním nádechem a lehkou stylistickou formou, zaměřený na aktuální společenské nebo kulturní téma, často o několika volně spojených tématech.

Kam s ním zanr

Kam s nímŽánr: komedie.Země: Československo.Rok: 1922.Premiéra v ČR: 4.1.1924.

Co je to za žánr

Žánr (fran. genre – druh) je rozdělení konkrétních forem umění podle kritérií relevantních dané formě (např. literární žánr, filmový žánr, fotografický žánr, hudební žánr nebo videoherní žánr). Ve všech odvětvích umění jsou však žánry neurčité kategorie bez pevných hranic a jsou určeny především zažitými konvencemi.

Jaké mohou být žánry

Základní literární druhy a žánry

literární druhy lyrika epika
balada epos novela
villonská balada román povídka
hymnus legenda pověst
žalm mýtus pohádka

Jak poznat prózu

Próza (prosa), výraz pochází z latinského výrazu prósa orátio – tj. řeč hovořící přímo, nerýmovaně, próza je tedy každý psaný text nepsaný ve verších. Jde tedy o běžnou, přirozenou formou psaného textu na rozdíl od „vázané řeči“ čili poezie.

Co je to povídka

Povídka je epický literární žánr krátkého či středního rozsahu. Patří mezi fikci a téměř vždy je prozaický, nikoliv veršovaný. Je kratší než román a na rozdíl od něj zachycuje pouze jeden aspekt života či jeden vybraný moment, nikoliv lidský život jako celek.