Jak plout na kánoi?

Jak ovládat kánoi

U kanoe opět sezení a opora kolen, pokud klečíme v lodi a nohy máme pod sedačkou, pokud sedíme pak opíráme stehna či kolena o oba boky kanoe, je jedno, zda jedna noha je pokrčena a druhá natažena či obě nataženy. Pak můžeme loď bezpečně ovládat.

Jak rychle jede kanoe

pro změny směru, samotná rychlost proudu v létě bude kolem 4-5 km/h, dle toho si snadno odvodíš délku denních tras, ale nedával bych víc než 20-25 km. Ubral bych, samotná rychlost proudu při běžných letních průtocích šest a něco bude tak kolem 2 až max. 2+ km/hod.

Jak ovládat loď

Tzn. že pokud drží háček pádlo za hlavičku např. v levé ruce (pádluje na pravém boku lodi), musí zadák držet hlavičku pádla v ruce pravé (pádluje na levém boku lodi). Shodné držení pádla stejnou rukou za hlavičku (pádlování na shodné straně) výrazně zvyšuje riziko převrhnutí lodi.
ArchivPodobné

Jak plout na kajaku

Při pádlování, je potřeba myslet na to, že je třeba být vždy rychlejší než tekoucí voda. Jen tak je možno loď efektivně řídit. Zároveň je třeba počítat se setrvačností a při řízení dopředu plánovat, kam pojedeme. Dále je třeba mít pádlo stále ve vodě – je to jediná opora, kterou vodák má.
Archiv

Kdy vyrazit na vodu

Kdy jet na vodu Vodácká sezóna zpravidla dosahuje svého vrcholu v momentě, kdy je příjemně teplo a zároveň je v řece dostatek vody. Jako ideální se proto jeví období mezi koncem jara a začátkem léta.

Co to je raft

Raft je ploché široké gumové nafukovací plavidlo používané především pro expediční a komerční vodáctví resp. rafting. Obvykle je 4 – 6 místné. Pro pohon se používají pádla.

Jak bezpečně sjet jez na kanoi

Jak bezpečně sjíždět jezy

Až na výjimky je lepší do jezu najíždět v tempu, protože rychlá loď je lépe ovladatelná. Do lodi je lepší si při sjíždění jezu kleknout, máte tak těžiště níž a loď je stabilnější. Nechytejte se bortů (horních okrajů lodi). Tím se náhle zvýší těžiště lodi a vodák si vlastně loď sám zvrhne.

Jakou sjet řeku

Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde – na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pro začátečníky jednodušší Berounce, neprávem opomíjené Orlici. Každá řeka má něco svého, své kouzlo a tajemství, kterým láká muže i ženy na kánoi, raftu nebo na jiné lodi.

Jak vybrat kánoi

Laminátové kánoe jsou lehčí a levnější, jsou však poměrně zranitelné. Plastové kánoe jsou těžší a dražší, avšak jejich trvanlivost a odolnost je nesrovnatelně vyšší. Nafukovací kánoe jsou velice stabilní, poměrně odolné. Ve srovnání s pevnými loděmi jsou však velmi pomalé.

Jak se řídí raft

Na raftu je vždy jeden z posádky v roli kormidelníka. Jeho příkazy ke zbytku osazenstva jsou vždy rázné, hlasité a konkrétní. Před jízdou je dobré se domluvit, co konkrétní pokyny znamenají. Pokud totiž má raft zatočit doprava, levá strana pádluje vpřed a pravá strana pádluje kontra.

Co si zabalit na vodu

Vodácké bundyVodácký pytel – věci si můžete samozřejmě uložit do barelu, nevyplatí se však spoléhat jen na něj, protože ne vždy 100% těsní.Vodáckou mapku s označením rizikových míst – v případě papírové mapky se vám bude hodit voděodolný obal na mapu.Repelent.Hygienické potřeby a rychleschnoucí ručník.

Co s sebou na kánoe

oblečení na převlečení, hygienické potřeby a ručník, baterku, repelent, malý vařič (plynový či benzinový), sirky a zapalovač, ešus, nůž, lžíci a potraviny.

Jaké boty si vzít na vodu

Obuv na vodu – ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle.

Jak dlouho trva sjet Vltavu

Za Českým Krumlovem se Vltava stáčí do lesů a hájí a po cca čtyřech hodinách doplujete do Zlaté Koruny. Že se blížíte poznáte podle silničního mostu v Rájově, který je necelou půlhodinku před jezem v Koruně.

Kam na raft v ČR

10 tipů, kam na rafting6.5.Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku.Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla.Vodácký areál Lídy Polesné – rafting na divoké vodě a surfovací vlna v Českém Vrbném.Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy.Umělá slalomová dráha v Roudnici nad Labem.

Jak kormidlovat na kanoi

Zadák (kormidelník, kotrčník) na kánoi

Nejjednodušší způsob je ten, že protáhneme pádlo až dozadu (tedy tak, jak by to háček dělat neměl), stočíme pádlo listem rovnoběžně s lodí (jako kormidlo) a zatočíme pádlem tak, abychom jí udali správný směr.

Jak sjíždět vodu

Vybav loď bezpečnostními pomůckami – tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.

Kam na vodu 2023

Díky vydatným dešťům z minulých týdnů jsou všechny naše nejznámější řeky sjízdné. K vodáckému dobrodružství láká například Lužnice (i horní tok), Sázava (z Ledče i Týnce), Vltava, Orlice (Divoká i Tichá), Bílina, Mže, Odra, Ohře, Ploučnice, Jizera a samozřejmě Berounka nebo Morava.

Jaký je rozdíl mezi kajakem a kánoí

Kajak, a tím se liší od kánoe, řídí zpravidla jedna osoba oboustranným pádlem. Kajaky jsou rychlejší než kánoe, ale mají také menší prostory. Kajaky jsou výborné pro výuku pádlování a pro zážitek z rychlé jízdy. Pro delší výlety jsou vhodnější kánoe.

Co za boty na vodu

Správné boty na vodu – ideální jsou boty s plnou špičkou (staré tenisky, neoprenky…), nevhodné jsou sandále, žabky, pantofle, crocsy. V botách se zavřenou špičkou jsou chráněné i vaše prsty, nikdy nevíte, co všechno v řece může být, např. rozbité sklo nebo ostrý kámen.

Kde sedí háček

Háček je totiž označení jednoho z dvou členů posádky kánoe – toho, který sedí vpředu.

Kam poprvé na vodu

Obecně je těžké někomu radit, nicméně bezpečnost by měla být na prvním místě. Takže pokud jedete na vodu poprvé, nebo jedete s malými dětmi, volil bych rafty. Pokud jste zkušenější vodáci a již jste nějakou řeku sjeli, nebo jste začátečníci a nebojíte se občasného nedobrovolného vykoupání ve Vltavě, půjčte si kánoe.

Co se vejde do barelu na vodu

Lodní vak (pytel).

Nepromokavý a odolný pytel se zavinovacím uzávěrem slouží kajakářům ke stejný účelům jako barel pro kanoisty. Patří do něj vše, co může vodák během dne potřebovat. Obvykle jsou to nějaké peníze, doklady, nůž, svačina, lékárnička a mobil. Vejde se také suché triko a ponožky.

Jaké jídlo si vzít na vodu

Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.

Co si vzít na rafty

Jak se obléct na raftVhodná obuv. Při hledání vodáckého oděvu začněte od nejdůležitější části, kterou jsou boty.Praktický oděv. Další nezbytnou částí oděvu jsou kalhoty a námořnické tričko.Vodácké doplňky. Neopomíjejte ani zrádné sluneční paprsky a vybavte se šátkem, kšiltovkou nebo klidně neoprénovou čepicí.