Jak pnout růže?

Jak pečovat o pnoucí růže

Popínavou růži sázíme nejlépe na místo směřující k jihovýchodu či jihozápadu a chráníme ji před větrem. Menším rostlinám stín nevadí, ale vzrostlé růže potřebují slunce, aby mohly rozkvést. Vhodný ovšem není ani celodenní žár – všeho moc škodí i v případě růží.

Jak uchytit pnoucí růže

Často se na nich dobře uchytí díky svým ostnům. Pro růže volíme vždy jen takové místo, kam pravidelně nezatéká například z okapu nebo tak blízko u zdi, kde by růže byly nuceny přebývat v trvalém suchu. Tím správným místem bývá vzdálenost přibližně ½ metru od stěny. Šlahouny růží ke zdi odtud snadno dosáhnou.
Archiv

Jak rychle rostou pnoucí růže

Existuje několik odrůd, které rostou vzhůru. Pnoucí růže ze skupiny Rambler (někdy se nazývají liánovité růže) jsou velmi oblíbené zejména proto, že dobře rostou. Tyto růže kvetou na víceletém dřevě, tedy na větvích starších než jeden rok. Za optimálních podmínek může tato odrůda vyrůst za rok o tři metry.

Jak stříhat pnoucí růží

Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.

Kdy se stříhají pnoucí růže

– Popínavým růžím postačí odstranit přerůstající větvičky a poškozené či uschlé výhony. Ke zmlazování popínavých růží je nejvhodnější doba koncem zimy. Odvděčí se nám pak žádoucím bujným růstem. – Záhonovým růžím odstraníme na jaře všechny slabé a namrzlé výhony tak, aby zbývající části keře měly dostatek místa.

Jak sázet pnoucí růže

Například pnoucí růže byste měli vždy vysazovat podél zdi nebo pergoly, kdežto růže do volné půdy zase do záhonů samostatných či smíšených. Velkokvětým růžím postačí vzdálenost od sebe 34-45 cm, kdežto stromkové růže potřebují rozestupy až 80-100 cm. Pnoucí růže by měly být vysazované alespoň 1-2 m od sebe.

Proč nekvete pnoucí růže

Kromě hluboké výsadby existují i další chyby. Například nadbytek živin může poškodit kořenový systém růže a ta poté nepokvete. A stát se to může i u přírodních hnojiv, jako je například oblíbená kávová sedlina. Chybou je také přihnojování příliš brzy (březen) a pozdě (září, říjen).

Kdy a jak stříhat popínavé růže

Řežte v době počátku nalévání pupenů, kdy se růže probouzejí z růstového klidu a začíná proudění rostlinné šťávy – právě v tomto období se řezné rány dobře zacelují. Odřežte všechno suché, staré a slabé dřevo.

Kdy stříhat Pnouci růže

Řežte v době počátku nalévání pupenů, kdy se růže probouzejí z růstového klidu a začíná proudění rostlinné šťávy – právě v tomto období se řezné rány dobře zacelují. Odřežte všechno suché, staré a slabé dřevo.

Jak se stříhají růže

Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.

Kdy a čím hnojit růže

Růže hnojíme do konce července nejpozději začátku srpna. Při pozdějším hnojení by nové výhony již dobře nevyzrály a růže by byly náchylnější k vymrzání.

Jak se přesazují růže

Vrchní část rostlin zbavíme předem nemocného i zaschlého dřeva a všech listů. Seřízneme na polovinu všechny v posledním létě vyspělé mladé výhony. Ornici smícháme s vlhkou rašelinovou drtí a růži obvyklým způsobem zasadíme. Po zasazení tuto zeminu vysoko navršíme a udržujeme ji stále vlhkou.

Jak správně ostříhat růže

Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.

Jak omladit staré růže

Odřežte mrtvé nebo poškozené větve, nebo větve, které se kříží a třou o sebe. Odstraňte rovněž staré zdřevěnělé stonky, abyste ponechali pět až devět nejzdravějších hlavních stonků (v závislosti na velikosti růžového keře). Následně se pusťte do stříhání bočních větviček, které ponesou květy.

Kdy se stříhají růže

Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.

Jaké hnojivo na růže

Kromě zmíněných dusíku a draslíku růže potřebují zejména fosfor, pro tvorbu šípků, vápník a železo. Hnojiva můžeme použít jak čistě organická (kompost, uleželá chlévská mrva …), minerální (ledky) a kombinovaná, optimem je vyváženě je kombinovat, přičemž organická použijeme, vzhledem k výše uvedenému zejména zjara.

Čím pohnojit růže

Nejjednodušší je použít některé z vícesložkových minerálních nebo organicko-minerálních hnojiv pro růže, vhodná jsou také vodorozpustná hnojiva. Pokud vaše růže špatně prospívají, dopřejte jim Vitality komplex s aktivními výtažky z humusu.

Jak často zalévat růže

Kolik vody růže potřebují

Obecně platí, že růže potřebují pravidelně zalévat (cca 3x týdně) zejména pokud jsou nově vysazeny. Starší keře koření hluboko a stačí je zalévat jednou do týdne (pokud neprší), během vegetačního období – vždy ovšem zalévejme důkladně, aby se voda dostala k celému kořenovému systému.

Jak se starat o růže doma

Postavíme ji na slunné vzdušné místo chráněné před větrem a průvanem. Zálivka musí být pravidelná a dostatečná (denně spotřebuje 1 až 2 litry vody – ale pozor růže nesnáší přemokření, její růže pak uhnívají a květina uhyne). Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Růžička pak kvete opakovaně.

Kdy zakrýt růže

Před mrazem ochráníte růže nejlépe tak, že je zakryjete asi 20centimetrovou vrstvou zeminy. Nejvhodnějším obdobím je pro to přibližně polovina listopadu, tedy těsně před trvalým zamrznutím půdy.

Jak hluboko koření růže

Růže má totiž velmi dlouhé kořeny, které jsou poměrně hluboko. Při sázení je proto vždy nutné vyhloubit dostatečně velkou jámu, nemělo by to být méně, než 50 centimetrů. Místo štěpování by totiž mělo být přibližně 5 centimetrů pod zemí.

Jak zachránit zvadlé růže

Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.

Kdy ostříhat pnoucí růže

Ke zmlazování popínavých růží je nejvhodnější doba koncem zimy. Odvděčí se nám pak žádoucím bujným růstem. – Záhonovým růžím odstraníme na jaře všechny slabé a namrzlé výhony tak, aby zbývající části keře měly dostatek místa. Výhony zkracujeme přibližně na polovinu až jednu třetinu původní délky.

Jak skladovat růže

Optimální teplota pro skladování řezaných růží je 2-2,5 st C, z tohoto důvodu mají u nás růže svůj zvláštní chladící box. Pro ostatní květiny a dekorační zeleň umístěné v chladném prostředí je optimální teplota 4-5st C. Pro květiny tropické jako jsou květiny z rodu Protea, Orchidea, Anthuria, Heliconia apod.

Jak daleko od sebe vysazovat růže

Velkokvětým růžím postačí vzdálenost od sebe 34-45 cm, kdežto stromkové růže potřebují rozestupy až 80-100 cm. Pnoucí růže by měly být vysazované alespoň 1-2 m od sebe.