Jak podat hromadnou žalobu?

Jak podat hromadnou zalobu

Podmínkou k podání hromadné žaloby je existence alespoň 20členné skupiny spotřebitelů[10], kteří tvrdí existenci právních nároků na podobném skutkovém a právním základu a dají k podání žaloby spotřebitelské organizaci souhlas. Po podání žaloby se tato skupina může dále rozšiřovat o další přihlášené spotřebitele.

Co je hromadná žaloba

Podstatou hromadné žaloby je sdružení většího množství menších žalobců pod jednu žalobu, čímž se předchází situaci, kdy musí soudy řešit nespočet skutkově i právně obdobných případů.
Archiv

Jak podat žalobu u soudu

Žaloba musí obsahovat minimálně následující informace:soud, kterému je žaloba adresována,specifikaci žalobce a žalovaného (jméno, příjmení, datu narozením a bydliště (u právnické osoby název a identifikační číslo),čeho se žaloba týká,co je žalobou sledováno,popis rozhodných skutečností a označení důkazů,

Co je to žaloba

Žaloba (lat. actio, angl./fr. action, něm. Klage) je procesní úkon, jímž se žalobce obrací na soud a žádá o ochranu svých porušených nebo ohrožených práv, eventuálně uplatňuje jiný návrh.

Jak dlouho trvá podání žaloby

Vymáhání dluhu u soudu na základě uznání dluhu nebo jasné smlouvy o půjčce trvá cca půl roku – 1 rok, pokud nebude podáno odvolání, pokud ano + 1 rok. Postup soudu: Soud vydá platební rozkaz, který doručuje žalovanému do vlastních rukou.

Kam podat správní žalobu

Soudní příslušnost

Žaloba se podává zpravidla u krajského soudu, v jehož obvodu sídlí správní orgán, jenž vydal rozhodnutí v prvním stupni (§ 7 odst. 1 a 2 s. ř. s.).

Kdy soud odmítne žalobu

(1) Soud žalobu odmítne,

a) byla-li podána opožděně, b) byla-li podána někým, kdo k žalobě není oprávněn, c) je-li nepřípustná.

Kdo může být žalobce

Žalobce je ten, kdo se na soud se žalobou obrátí a žalovaný ten, koho žalobce ve žalobě označí za žalovaného. Účastníkem řízení je i ten, kdo zákon výslovně za účastníka označuje a také ten, o jehož právech a povinnostech má být v řízení jednáno.

Co následuje po žalobě

Tvrzení žalobce se tak pokládají za nesporná a soud žalobci vyhoví; rozsudek pro uznání – soud vydá rozsudek pro uznání v případě, že žalovaný v průběhu řízení uzná uplatňovaný nárok.

Jak spravne napsat žalobu

Náležitosti žaloby jsou obecné a zvláštní. Mezi obecné náležitosti patří označení soudu, upřesnění, kdo daný návrh činí, tedy žalobcovy identifikační údaje, které věci se žaloba týká, co se žalobou sleduje a podpis a datum. Zvláštní náležitosti se mohou s těmi obecnými v určitých případech překrývat.

Kdo může podat správní žalobu

Žalobu může podat ten, kdo tvrdí, že byl zkrácen na svých právech rozhodnutím správního orgánu či předcházejícím řízením (§ 65 odst. 1 s. ř. s.), zpravidla se bude jednat o účastníka správního řízení, se kterým správní orgán řízení vedl.

Kdy soud zamítne žalobu

(1) Soud žalobu odmítne,

a) byla-li podána opožděně, b) byla-li podána někým, kdo k žalobě není oprávněn, c) je-li nepřípustná.

Kdy se nelze odvolat

se nelze odvolat proti usnesení, jímž soud pouze upravuje vedení řízení (např. odročuje jednání) nebo jímž schválil smír, stejně jako není možné odvolání proti rozsudkům v tzv. bagatelních věcech (spory o plnění do 10 000 Kč).

Jak mluvit u soudu

Dbejte na to, aby byl Váš projev dostatečně hlasitý a srozumitelný. Soudní i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují pane, paní s připojením funkce či postavení nebo akademického titulu, tedy pane předsedo, paní přísedící. Všem dospělým osobám se vyká. K představitelům soudu mluvte vestoje.

Jak podat správní žalobu

Žalobu je třeba podat u soudu, který je k jejímu projednání příslušný. Věcně příslušné v I. stupni jsou zásadně krajské soudy. Místně příslušný je ten krajský soud, v jehož obvodu má sídlo správní orgán, který napadené rozhodnutí vydal (zpravidla tedy ten, který rozhodl v prvním stupni správního řízení).

Kdo je oprávněn podat žalobu k soudu

K podání žaloby je oprávněn ten, kdo tvrdí, že byl dotčen na svých právech rozhodnutím správního orgánu, kterým byla jeho práva nebo povinnosti založena, změněna, zrušena, určena nebo zamítnuta.

Kdo rozhoduje o žalobě na obnovu řízení

Obnova trestního řízení

O návrhu rozhoduje prvostupňový soud a pokud mu vyhoví, zruší původní rozhodnutí buď zcela nebo jen v předmětné části, přičemž pokud je zrušen výrok o vině, je samozřejmě zrušen i výrok o trestu. Případným novým rozsudkem pak nelze uložit trest přísnější.

Kdy má cenu podávat odvolání

V případě veřejné školy – tedy takové, kterou zřizuje stát, kraj nebo obec – se můžete také odvolat. Důležité je stihnout to v termínu – do tří pracovních dní ode dne, kdy jste dopis se zamítavou zprávou převzali od pošťačky nebo vyzvedli na poště.

Co má obsahovat odvolání

Kromě označení soudu, odvolatele, data a podpisu musí odvolání obsahovat označení rozhodnutí, proti kterému směřuje, a to uvedením spisové značky a soudu, který rozhodnutí vydal, dále v jakém rozsahu je toto rozhodnutí napadáno, v čem je spatřována jeho nesprávnost a čeho se dovolatel domáhá.

Jak jít oblečen k soudu

Již před odchodem k soudu by měl každý zvážit svoje oblečení. I tím lze vyjádřit svůj respekt k soudu. Vhodné je formální oblečení (společenský oblek, košile a kravata), nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení.

Jak dlouho může trvat soudní řízení

„U civilních řízení došlo za posledních pět let nejprve k nárůstu průměrné délky soudního řízení až na 400 dnů, za poslední tři roky pak průměrná délka civilních řízení opět klesla v roce 2015 na 364 dnů a v roce 2016 na 325 dnů,“ analyzuje dále data Záhumenský.

Kdo rozhoduje o podani zaloby

Žalobu je třeba podat u soudu, který je k jejímu projednání příslušný. Věcně příslušné v I. stupni jsou zásadně krajské soudy. Místně příslušný je ten krajský soud, v jehož obvodu má sídlo správní orgán, který napadené rozhodnutí vydal (zpravidla tedy ten, který rozhodl v prvním stupni správního řízení).

Kdo rozhoduje o obnově řízení

Obnovy řízení se nemůže domáhat ten, kdo mohl důvod obnovy uplatnit v odvolacím řízení. O obnově řízení rozhoduje správní orgán, který ve věci rozhodl v posledním stupni.

Co to je dovolání

Dovolání je mimořádný opravný prostředek, jímž lze napadnout pravomocné rozhodnutí odvolacího soudu v civilním i trestním řízení. Podané dovolání nemá odkladný (suspenzivní) účinek, tzn. předcházející rozhodnutí zůstává pravomocné.

Co když se dítě nedostane na žádnou střední školu

Pokud jste se nedostali jen o pár míst pod čarou, můžete se pokusit podat odvolání. Pokud byl rozdíl větší, obraťte se na jiné školy, které mají ještě volná místa v druhém nebo dalším kole. Obvolejte si různé obory a zjistěte si podmínky přijetí. Odvolání je možné podat do tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí.