Jak požádat o solidární příspěvek?

Kde žádat o Solidarni prispevek

Žádost o solidární příspěvek je možné podat pouze elektronickou formou. Jak mám požádat o příspěvek Od 11. dubna bude zpřístupněna naše aplikace davkyuk.mpsv.cz, přes kterou bude možné po- žádat si o příspěvek bez návštěvy Úřadu práce.
Archiv

Jak vyplnit žádost o solidární příspěvek

CO JE POTŘEBA DO EVIDENCE VYPLNITidentifikační údaje vlastníka bytu,adresu bytu a číslo bytu, pokud existuje,písemný právní titul k užívání bytu a.identifikační údaje cizinců s dočasnou ochranou, kterým byl byt k bydlení poskytnut, číslo vízového štítku a údaje o začátku a ukončení bydlení.
Archiv

Jak žádat o prispevek na Ukrajince

Zašlete nám žádost prostřednictvím IDENTITY OBČANA. Vyberte si hned z několika nástrojů jako je Bankovní identita, eObčanka, NIA ID nebo třeba mobilní klíč eGovernmentu. Využít můžete i datovou schránku či e-mail s uznávaným elektronickým podpisem.

Jak dlouho bude solidární příspěvek

O příspěvek pro solidární domácnost lze zažádat pouze do konce července 2023. Od 1. července 2023 se mění poskytování příspěvku pro solidární domácnost. Částky související s bydlením budou nově poskytovány přímo cizincům s dočasnou ochranou (DO) společně s humanitární dávkou.

Kdo vyplácí solidární příspěvek

Příspěvek pro solidární domácnost vyplácí Úřad práce ČR.

Co je systém Humpo

v systému HUMPO upravíte datum ukončení pobytu, následně se v systému přepočte kapacita volných lůžek dispozici.

Jak se daní příspěvek na ubytování Ukrajinců

Příspěvek je osvobozen od daně z příjmů. Pokud fyzická osoba – neplátce (např. domácnost) dobrovolně ubytuje cizince s dočasnou ochranou a za to jí náleží příspěvek, služba není předmětem DPH.

Na co mají nárok uprchlíci z Ukrajiny

66/2022 Sb. Citace zákona: Cizinci s dočasnou ochranou se za kalendářní měsíc, v němž mu byla udělena dočasná ochrana, vyplatí HUD ve výši 5000 Kč; to neplatí, je-li cizinci s dočasnou ochranou bezplatně poskytnuto ubytování, celodenní strava a základní prostředky osobní hygieny.

Na jaké dávky mají nárok Ukrajinci

Vláda schválila Program pomoci Ukrajincům, kteří kvůli válce uprchnou do České republiky. Půjde o zajištění základních potřeb, jako je ubytování, stravování nebo základní sociální a materiální pomoc až pro 5000 Ukrajinců v nouzi.

Kde žádat o humanitární dávku

O humanitární dávku můžete žádat prostřednictvím Úřadů práce nebo elektronicky. V rámci elektronické žádosti o humanitární dávku bude posuzováno, zda patříte mezi zranitelné osoby.

Jak požádat o humanitární dávku

O HUD si můžete požádat prostřednictvím mobilní/webové aplikace. POZOR! Touto cestou je možno podat žádost pouze v případě, že máte v České republice zřízenou elektronickou Identitu občana. Pokud tomu tak není, pak si o HUD můžete požádat na kterémkoli kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR.

Jak žádat o příspěvek na ubytování Ukrajinců

Ubytování můžete nabídnout i pří- mo někomu, koho znáte. Pro přiznání solidár- ního příspěvku poskytovatel podepíše čestné prohlášení s čísly víz a pasů ubytovaných osob. Více informací naleznete v sekci „Nabídnout pomoc“ na webu www.nasiukrajinci.cz.

Jak žádat o příspěvek na ubytování uprchlíků

Nárok na příspěvek máte, pokud:

Ubytování poskytnete bezplatně a minimálně po dobu 16 po sobě jdoucích dnů v jednom měsíci. Ubytovaným bude zajištěn odpovídající prostora dále také místo pro přípravu jídla, koupelna a WC, přístup k pitné vodě. Příspěvek se vyplácí pouze bezhotovostně na základě elektronické žádosti.

Jak získat dočasnou ochranu

Žádost o dočasnou ochranu se podává osobně na KACPU (pokud občan Ukrajiny přicestoval do ČR po 24. únoru 2022, nebo pokud se jedná o rodinného příslušníka občana Ukrajiny, který s občanem Ukrajiny přicestoval) nebo na Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR – OAMP (ve všech ostatních případech).

Kdo vyplácí humanitární dávku

Pokud se o nezletilé dítě stará dospělý, tedy nepracuje. Vznikne mu nárok na humanitární dávku Pokud žadatel splní podmínku nároku na humanitární dávku, Úřad práce ČR ji vyplatí každému členu rodiny. V případě dětí do 18 let je měsíční výše humanitární dávky 3 490 Kč, u cizinců starších 18 let pak 4 860 Kč.

Kdo vlastní Ukrajinu

Ukrajina získala nezávislost v roce 1991 po rozpadu SSSR a vyhlásila se za neutrální stát; vytvořila omezené vojenské partnerství s Ruskem a dalšími zeměmi SNS a v roce 1994 rovněž navázala partnerství s NATO.

Co je solidární příspěvek

Solidární příspěvek je na osobu ubytovanou v daném měsíci déle než 16 po sobě jdoucích dnů. O příspěvek můžete zažádat o měsíc zpět- ně, tedy například v dubnu za březen. Příspěvek se liší podle toho, zda je ubytování poskytnuté v samostatném bydlení nebo pokud bydlíte s cizinci pod jednou střechou.

Jak ubytovat uprchlíky z Ukrajiny

V každém případě platí, že jak uprchlíci, tak ubytovatelé se na ni mohou v případě potřeby obrátit. Pokud půjde všechno dobře, stanete se ubytovatelem, poskytujícím ubytování uprchlíkovi či rodině uprchlíků. Pomáhající organizace vám bude asistovat např. s návrhem nájemní či podnájemní smlouvy.

Jak dlouho tu budou Ukrajinci

Vzhledem k vývoji konfliktu nyní nelze předpokládat, že by se uprchlíci mohli v blízké době vrátit zpět do svých domovů, a vláda proto schválila možnost toto pobytové oprávnění prodloužit až do konce března 2024. „Česká republika se řadí mezi země, které Ukrajině pomohly nejvíce ze všech.

Co je to Banderovec

Ukrajinská povstalecká armáda, UPA (ukrajinsky Українська повстанська армія, УПА) byla ozbrojená jednotka Organizace ukrajinských nacionalistů, přesněji řečeno frakce Stepana Bandery (OUN-B); její příslušníci byli proto zjednodušeně označováni jako banderovci.

Kdo osvobodil Ukrajinu

ukrajinský front byl vojenský svazek Rudé armády za druhé světové války, který v roce 1945 osvobodil např. Brno, Bratislavu či Budapešť.

Kdy se platí solidární daň

Z příjmů nad limit vyšší daň

Dobrou zprávou pro ně je, že je to jen u příjmů nad limit. Limit zůstává stejný, jako tomu bylo u daně solidární. Vyšším odvodům podléhá daňový základ přesahující 48násobek průměrné mzdy. Ta byla nařízením vlády stanovena pro rok 2022 na 38 911 Kč.

Jak získat status uprchlíka

Uprchlíci jsou lidé prchající před ozbrojeným konfliktem nebo politickou perzekucí. Status uprchlíka mohou dostat v zemi, kam utekli, a to na základě prokázané obavy perzekuce z důvodu příslušnosti k určitému etniku, náboženství, sociální skupině nebo na základě národnosti či politického přesvědčení.

Kde podat žádost o příspěvek na ubytování Ukrajinců

Jak mám požádat o příspěvek Od 11. dubna bude zpřístupněna naše aplikace davkyuk.mpsv.cz, přes kterou bude možné po- žádat si o příspěvek bez návštěvy Úřadu práce.

Co je to pluk Azov

Původně šlo o policejní pluk Ministerstva vnitra Ukrajiny, který vznikl 5. května 2014 poté, co nový ukrajinský ministr vnitra Arsenij Avakov povolil vznik polovojenských dobrovolných jednotek. Od svého vzniku bojuje s proruskými separatistickými jednotkami ve válce na východní Ukrajině.