Jak požádat o svatbě?

Jaké dokumenty jsou potřeba ke svatbě

Prohlášení o uzavření manželství při občanském sňatku je provedeno veřejně a slavnostním způsobem za přítomnosti dvou svědků na svatbě. Doklady k uzavření manželství, které budete potřebovat při samotném obřadu jsou pouze občanské průkazy vaše a občanské průkazy svědků.
Archiv

Co je potreba ke svatbě na urade

Potřebné dokladyvyplněný dotazník k uzavření manželství (dostanete na matrice, nebo si ho můžete stáhnout na internetu)platný doklad totožnosti.originály obou rodných listů.

Jak se vzít bez svatby

Svatba pouze se svědky v utajení

Jestliže však nechcete, aby vaše okolí vědělo, že se chystáte vzít, můžete také požádat o přidělení svědků na matrice. Vašimi svědky tedy budou úřední osoby. Bez svědků se neobejdete, stejně jako oddávající musí být na svatbě přítomni, aby byl sňatek považován za platný.

Co je potřeba ke svatbě s cizincem

Cizinci s trvalým nebo dlouhodobým pobytem a občané jiných zemí EU potřebují:Rodný list.Doklad o státním občanství – pas.Doklad o právní způsobilosti k uzavření manželstvíV některých případech potvrzení o rodinném stavu a pobytu.Potvrzení o oprávněnosti pobytu na území ČR.
Archiv

Jak dlouho platí pas po svatbě

Svatební cesta do zahraničí

Pokud chcete odcestovat ihned po svatbě a ještě nemáte vyměněné doklady (pokud jste měnil/a příjmení), používejte k prokazování totožnosti cestovní pas, nikoliv občanský průkaz. Cestovní pas je platný ještě 3 měsíce po změně vašeho příjmení.

Jak se podepsat na svatbě

Jako první svůj podpis načrtne ženich, hned po něm nevěsta, svědek ženicha a svědkyně nevěsty. Následuje ještě oddávající a matrikářka. Drtivá většina nevěst (více, než 90%) přejímá po svatbě příjmení manžela. Pokud se tak stalo, nevěsta se zde podepisuje nejprve svým novým příjmením a pak tím rodným.

Kde zažádat o svatbu

Pokud se jedná o občanský sňatek, měli byste úřad či matriku navštívit alespoň dva týdny před svatbou. Na návštěvu se předem připravte, budete s sebou totiž potřebovat několik dokumentů. Na matrice si vyzvedněte písemný Dotazník k uzavření manželství. Můžete si ho i stáhnout a vyplnit předem.

Kde žádat o svatbu

🙂 Nejjednodušší je to v místě bydliště ženicha, nebo nevěsty, ale příslušná matrika může vydat povolení k oddání i na „cizím“ úřadě. Zavolejte na matriku a zjistěte, jaké termíny jsou k dispozici. Většinou se vypisují oddací dny na začátku roku – na celý rok dopředu.

Jak rychle uspořádat svatbu

Teoreticky poslouží k rychloobřadu jakákoli matrika, prakticky záleží na ochotě konkrétních úředníků, jak budou takovému sňatku nakloněni – a především kdy najdou termín. „Když někdo žádá takovou svatbu, kontaktujeme matriky v okolí 50 kilometrů a hledáme, kde by to šlo nejrychleji.

Co říká matrikářka na svatbě

Matrikářka představí snoubence a případně i svědky. Po představení uslyšíte připravenou řeč, kterou již přednáší. Tady by bylo dobré, (pokud jsou oddávající ochotní) předem si řeč vyžádat a upravit ji dle sebe. Po svatební řeči následuje svatební slib, při kterém si řeknete své ANO a výměna prstýnků.

Jak si vzít cizinku

Co musíte předložit. Dotazník k uzavření manželství, který obdržíte u matričního úřadu, nebo si jej můžete stáhnout zde (pdf, 1,7 MB)1. Tento tiskopis vyplní oba snoubenci a předloží jej matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno, spolu s doklady potřebnými k uzavření manželství.

Jak uzavřít sňatek

Manželství se uzavírá svobodným a úplným souhlasným prohlášením muže a ženy o tom, že spolu vstupují do manželství. Prohlášení se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků. Uzavřít manželství na území České republiky lze formou občanského nebo církevního sňatku.

Kdy se gratuluje na svatbě

Jak gratulace probíhá

Všechny gratulace spolu se svatebními dary probíhají zásadně až v den svatby. Obvykle stojí novomanželé vedle sebe tak, aby nevěsta měla v levé ruce svatební květinu a pravou ruku měla volnou pro přijetí gratulace.

Kde stojí ženich

V čele stolu sedí novomanželé, žena po pravici muže.

Vlevo od ženicha pak sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty. Po stranách pak sedí svědci s partnery. Svědkyně nevěsty sedí po levici nevěstina otce a svědek ženicha po pravé ruce ženichovi matky.

Kdy po svatbě dostanu oddací list

oddací list vám musí matriční úřad vystavit do 30 dnů od svatby, zpravidla to ale bývá dříve, výměnu dokladů při změně údajů na nich řešte co nejdříve po svatbě.

Co nedělat před svatbou

Poznačte si ale seznam věcí, které určitě nedělat:Tip 1: Neměňte účes. Rozhodně není dobrý nápad několik dní před svatbou radikálně měnit střih ani barvu vlasů.Tip 2: Zapomeňte na solárko.Tip 3: Pozor na otlačené prádlo.Tip 4: Šetřete s leskem.Tip 5: Vypadejte klasicky.

Kdy se předává nevěstě kytici

3) Svatební kytici by měla nevěsta spatřit až v den svatby a to v rukou ženicha, který ji předá.

Jak dlouho před svatbou si vybrat šaty

Šaty vybírejte alespoň 4–6 měsíců před svatbou

S výběrem svatebních šatů neotálejte. Jedna věc je sbírat inspiraci, druhá věc je vydat se „do terénu“ a prozkoumat, co jednotlivé salóny nabízí.

Co má delat svedek na svatbě

Tradičně se od svědka ženicha očekává, že pohlídá snubní prstýnky a občanské průkazy nevěsty a ženicha. Může se starat o fotografa, kameramana, hudbu a odvoz hostů. Dohlíží na to, aby vše probíhalo podle přání novomanželů. Jestliže na svatbě není profesionální koordinátor, přebírá jeho roli.

Co se slibuje při svatbě

Manželský slib

„Já, (doplňte své jméno) odevzdávám se tobě, (uveďte jméno partnerky/partnera) a přijímám tě za manželku/manžela. Slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých, ve zdraví i nemoci, v hojnosti i nedostatku. Chci tě milovat a ctít po celý svůj život, dokud nás smrt nerozdělí.

Kdo všechno může oddávat

Důvodem je právě to, že oddat vás může pouze úředník či představitel církve. V případě občanského sňatku určuje místo orgán veřejné moci s tím, že přihlédne k přání snoubenců. Je tedy namístě si možné oddávající předem „proklepnout“ a oslovit toho, kdo by vašemu specifickému přání nejpravděpodobněji vyhověl.

Co se podepisuje na svatbě

Prvním je ženich, následuje podpis nevěsty, poté se podepíše svědek ženicha a svědek nevěsty. Chybět nesmí ani podpis oddávajícího a matrikáře. Jestliže žena převzala příjmení svého manžela, podepisuje se svým novým příjmením, a následně i rodným.

Co má dělat svědek na svatbě

Co musí dělat svědek na svatběstarost o doklady na svatbu. Průkazy svatební „čtveřice“, předává před obřadem matrikářce,předání snubních prstenů matrikářce, nebo osobě která je k obřadu ponese,svatební proslov svědka, pokud o něj byl požádán (nebo jej chce přednést).

Jak se vede nevěsta k oltáři

Ten, kdo vede nevěstu k oltáři by jí měl být blízký

Pokud nevěsta uzná, že je na místě dodržovat zásadu číslo jedna (starší, ženatý člověk opačného pohlaví), rámě jí nabídne často dědeček, bratr, nebo strýc. Ačkoliv první myšlenky obvykle směřují na někoho z rodiny, nemusí být příbuzenský vztah vůbec podmínkou.

Co dává ženich nevěstě

Mezi neoblíbenější dárky, po kterých sahají našeho protějšky při této příležitosti, patří logicky šperky. Náramky na ruku, náhrdelníky… Těsně na druhé příčce se umisťuje spodní prádlo, svatební podvazek nebo různé „hračky,“ které by vám mohly zpestřit svatební noc.