Jak podat souhrnne hlaseni?

Kdy je nutné podat souhrnné hlášení

Plátce DPH podává souhrnné hlášení za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Pokud 25. den vychází na víkend, lhůta se posouvá na nejbližší pracovní den.
Archiv

Jak často se podává souhrnné hlášení

Souhrnné hlášení podává plátce za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Pokud plátce poskytuje pouze služby, podává souhrnné hlášení současně s daňovým přiznáním ve lhůtě pro podání daňového přiznání.
ArchivPodobné

Co se vykazuje v souhrnném hlášení

V souhrnném hlášení se vykazuje dodání zboží do jiného členského státu, které je skutečně dopraveno do jiného členského státu a dodáno osobě registrované k dani v jiném členském státě. V souhrnném hlášení se dále vykazují služby poskytnuté osobě registrované k dani v jiném členském státě.
Archiv

Jak vyplnit daňové přiznání identifikované osoby

V sekci „Registrace” najdete formulář „Přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty”, spustíte průvodce a v prvním kroku (část „Záhlaví”) vyberete Typ registrace: identifikovaná osoba. Formulář vyplňte a na konci můžete přiložit fakturu, kvůli které Vám registrační povinnost vznikla.
Archiv

Jak udělat opravně souhrnné hlášení

Postup na daňovém portále

V /Úprava ve formuláři /Záhlaví opravte formu SH na „následné souhrnné hlášení“. V /Úprava ve formuláři /Řádky doplňte původní „chybný“ řádek a označte jej křížkem jako „storno řádek“. Následné souhrnné hlášení zkontrolujte (/Protokol chyb) a odešlete přímo z daňového portálu správci daně.

Kdo musí podat kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení obecně podávají osoby registrované k DPH v tuzemsku jako plátci daně, přičemž není rozhodné, zda se jedná o tuzemský nebo zahraniční subjekt. Za skupinu spojených osob podává kontrolní hlášení zastupující člen skupiny.

Jak se přihlásit jako identifikovaná osoba

Jako IO se musíte registrovat do 15 kalendářních dní od doby, kdy vám vznikla tato povinnost. Zaregistrovat se ale můžete i dobrovolně předem. A to na daňovém portále Finanční správy. Týkat se vás bude položka Registrace, kterou najdete mezi ostatními elektronickými formuláři.

Jak na kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení lze podat pouze elektronicky na elektronickou adresu podatelny správce daně. Údaje v kontrolním hlášení bude plátce daně uvádět ve formátu a struktuře… Zde naleznete informace o předepsané XML struktuře pro podání kontrolního hlášení.

Jak vystavit následně souhrnné hlášení

Do následného souhrnného hlášení se ve stornovaném řádku vyplní všechny údaje vyplněné v původním řádku, – opravou údajů řádku z předchozího podání stornováním původního řádku a vložením nového bezvadného řádku (viz příklad).

Co musí podávat identifikovaná osoba

Povinnosti identifikované osoby

Jako identifikovaná osoba podáváte přiznání k DPH a souhrnné hlášení. Zjednodušeně by se dalo říct, že přiznání k DPH podáváte při nákupu, souhrnné hlášení pak při prodeji. Vždy ale jen za měsíc, kdy vám tato povinnost vznikla, a to do 25. dne následujícího měsíce.

Jak se stát identifikovanou osobou

První způsobem, jak se subjekt může stát osobou identifikovanou je, pokud fyzická osoba povinná k dani, která ale není plátcem DPH či právnická osoba nepovinná k dani kupuje v Česku zboží z dalšího členského státu Evropské unie, které je předmětem DPH.

Kdy se podává opravně DPH

Dodatečné přiznání je plátce DPH povinen podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém plátce DPH zjistil skutečnosti vedoucí k podání dodatečného přiznání.

Kdy se podává opravně kontrolní hlášení

Následné kontrolní hlášení je nutné podat do 5 pracovních dnů ode dne zjištění nesprávných nebo neúplných údajů uvedených v již podaném kontrolním hlášení.

Jak se dělá kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení musí být podáno pouze elektronicky, a to buď prostřednictvím daňové schránky, nebo přes aplikaci EPO na portálu Finanční správy. Pro podání kontrolního hlášení není tedy nutné mít zřízenu datovou schránku.

Co patří do kontrolního hlášení

Kontrolní hlášení je zjednodušeně přehled všech vydaných a přijatých faktur a podávají jej právnické i fyzické osoby. Právnické osoby podávají kontrolní hlášení vždy měsíčně nezávisle na zdaňovacím období. Fyzické osoby odevzdávají hlášení měsíčně nebo čtvrtletně, podle toho, jak mají nastavené zdaňovací období.

Jak dlouho trvá registrace identifikované osoby

Přihláška k registraci u povinných registrací identifikované osoby: Identifikovaná osoba je povinna podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, ve kterém se stala identifikovanou osobou (§ 97 ZDPH). S účinností od 1. ledna 2015 je umožněna dobrovolná registrace identifikované osoby.

Kdo má povinnost podat kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení obecně podávají osoby registrované k DPH v tuzemsku jako plátci daně, přičemž není rozhodné, zda se jedná o tuzemský nebo zahraniční subjekt. Za skupinu spojených osob podává kontrolní hlášení zastupující člen skupiny.

Jak podat kontrolní hlášení bez datové schránky

Další možností je vyplnění hlášení na daňovém portálu a odeslat bez přihlášení do datové schránky. V tomto případě však musíte na Finanční úřad doručit podepsané papírové potvrzení o odeslání hlášení. Toto papírové potvrzení musí být na úřad doručeno taktéž do data stanoveného pro podání.

Co je následně kontrolní hlášení

Následné kontrolní hlášení se podává, je-li potřeba opravit reportované údaje a lhůta pro podání řádného kontrolního hlášení již uplynula. V následném hlášení také uvádějí znovu všechny údaje tak, jak by mělo být. Neopravuje se to tedy formou rozdílů jako u dodatečného přiznání k DPH.

Co znamená když někdo není plátce DPH

Neplátce – podnikatel či firma, která má obrat nižší než 1 000 000 Kč v předešlých, po sobě jdoucích kalendářních měsících. Nemá povinnost odvádět DPH a nemá nárok na odpočet. Plátce je osobou registrovanou k dani. Musí odvádět daně ze všech svých zdanitelných plnění a má nárok na odpočet.

Co když jsem nepodal daňové přiznání

Co se stane, když přiznání nepodáte

Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.

Jak udělat kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení musí být podáno pouze elektronicky, a to buď prostřednictvím daňové schránky, nebo přes aplikaci EPO na portálu Finanční správy. Pro podání kontrolního hlášení není tedy nutné mít zřízenu datovou schránku.

Jak udělat opravně kontrolní hlášení

Jelikož jste ještě stále v termínu pro podání kontrolního hlášení, pošlete správci daně opravné kontrolní hlášení (do 25. února včetně), kde uvedete všechny původní údaje z řádného kontrolního hlášení a přidáte i opomenuté faktury.

Kdy se nemusí podávat kontrolní hlášení

Nulové kontrolní hlášení

nulovému kontrolního hlášení dochází, pokud jste v daném období neuskutečnili ani nepřijali žádné plnění. Za toto období vám nevzniká povinnost podat kontrolní hlášení. To stejné platí v situaci, kdy jste uskutečnili pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.

Kdy musí být zaplaceno DPH

Plátcem DPH se stáváte v okamžiku, kdy ve dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsících překročíte obrat 2 miliony korun. Plátcem DPH se stáváte od prvního dne druhé měsíce, jenž následuje po měsíci, kdy byl stanovený obrat překročen.