Jak Podbít střechu palubkami?

Jak položit palubky na střechu

Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.

Jak Podbít střechu

Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.

Jak na Podbiti z palubek

Palubky přichyťte na konstrukci pomocí vrutů a speciálních kotvicích „žabek“ (spona pro uchycení palubky). Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů. Venkovní podhledy z OSB desek připevňujte tak, aby spoj jednotlivých desek vycházel vždy na lať, aby se spoj časem nedeformoval.
Archiv

Jak silné palubky na podbití

Dřevěné palubky

Palubky mají perodrážku, což usnadňuje jejich montáž. Nejlépe se na podbití střechy bude hodit evropský nebo sibiřský modřín a evropský nebo severský smrk. Použijte palubky o tloušťce 16-19 mm, ne slabší.
Archiv

Jaké hřebíky do palubek

Kolářské hřebíky jsou především určeny pro přibíjení palubek do perka. Malá hlavička po doražení zajišťuje dobré držení palubky, a nepřekáží dalšímu sesazení. Délka hřebíku by měla být min. 2,5 x delší, než tloušťka palubky.

Jak udělat podhled z palubek

Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.

Jaká prkna na střechu

Dřevěné bednění se na střeše provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji v délkách 3-5m. Používají se například OSB desky. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo latím. Bednění slouží k upevnění materiálu a podporuje tak statiku celé střechy.

Čím natřít podbití střechy

Pro podhledy a podbití použijte exteriérové ředidlové barvy i vodou ředitelné krycí barvy s vysokou odolností v potřebném počtu vrstev. Nezapomeňte, že nátěr se vždy nanáší pouze na očištěné dřevo! Natírání dřevěných podhledů a podbití s námi lehce zvládnete i vy.

Čím přibít palubky

Latě kotvíme zpravidla na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu (stěně nebo stropu). Dnes je možné k ukotvení použít i montážní lepidlo („tekuté hřebíky“). Při kotvení je většinou třeba rošt vyrovnat. Nejen že se vám budou palubky snadněji montovat, ale také výsledný estetický efekt bude výrazně lepší.

Jak se měří palubka

Nejběžnější délky palubek jsou 1,5 m, 2 m, 2,5 m, 3 m a 4 m. Délku volíme tak, aby se rovnala násobku výšky obkladu. Při měření šířky palubek vždy měříme šířku bez pera, které je schované v další palubce. K celkovému potřebnému počtu připočteme podle složitosti obkladu vhodnou rezervu pro prořez.

Čím natřít palubky v podkroví

Ošetřujeme palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.

Jaké hřebíky na bednění střechy

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.

Jak Latovat strechu

Montáží kontralatí a laťování vždy předchází natažení střešní fólie, která se klade přímo na krokve nebo dřevěné bednění. Komplikovanější konstrukce laťování se vytvářejí v úžlabích, nárožích a dalších místech střechy. Musí být přesně v ose kontralatě.

Jaký má být přesah střechy

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Jak zakončit palubky

Palubky opatřené drážkou a perem, nebo s drážkou po celém obvodě a vkládacím perem, se do sebe zasunou a přesně se zalícují. Na upevnění obvyklých jednotlivých palubek se používají speciální svorky, které se nasouvají na zadní rameno drážky, a potom se přibijí k nosné konstrukci.

Čím přetřít palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat.

Kdy natírat palubky

Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.

Jaké latě na střechu

Minimální průřez střešních latí je 30×50 mm a jsou vždy položené na jejich delší hraně. Tento průřez je uváděn jako minimální u většiny výrobců střešní krytiny (navíc ještě pro 1. -3. sněhovou oblast), avšak většina pokrývačů doporučuje používat průřez střešních latí 40×60 mm, a to kvůli jejich vyšší únosnosti.

Jak daleko od sebe střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví).

Jak dlouho trvá udělat střechu

Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak zvětšit přesah střechy

Větší štítový přesah u vazníkové střechy je volen, pokud laťování není dostatečně únosné a přesah již přesáhne určitou délku. V tomto případě je třeba vytvořit podpůrnou konstrukci. U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev.

Jak daleko od sebe krokve

Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak obložit stěnu dřevem

Pokud je do domu nezabudováváte dodatečně, montujeme dřevěné obklady zásadně na neomítnuté stěny. Obložení připevňujeme na konstrukci z dřevěných latí (ta tvoří mezi obložením a stěnou mezeru širokou 2 až 3 cm). Díky mezeře dochází k žádoucímu odvětrání dřeva a vytvořený vzduchový polštář navíc brání tepelným ztrátám.

Jak obnovit palubky

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Čím natřít překližka

Odpověď: Pro nalakování překližky můžete použít lak S1020 LAzurol lak venkovní pochozí, který je poměrně mechanicky odolný, tvrdý a dobře odolává povětrnostním vlivům. První nátěr je potřebné zhotovit více naředěným lakem jako penetrční nátěr.