Jak Podbít střechu?

Co je podbití střechy

Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy. Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu. Nahazovat fasádu domu budete až pak.
Archiv

Jaké palubky na podbití střechy

pro podbití střech volte palubky o síle 15 mm. pro venkovní obklady volte palubky o síle 19 mm.

Kdy se dělá podbití střechy

Podbití přesahů děláme až poté, je-li celá střecha již dokončena, včetně položené střešní krytiny a dokončeného zateplení obvodových zdí. Po zhotovení podbití se následně může nahodit fasáda domu.
Archiv

Čím natřít podbití střechy

Pro podhledy a podbití použijte exteriérové ředidlové barvy i vodou ředitelné krycí barvy s vysokou odolností v potřebném počtu vrstev. Nezapomeňte, že nátěr se vždy nanáší pouze na očištěné dřevo! Natírání dřevěných podhledů a podbití s námi lehce zvládnete i vy.

Jaká prkna na střechu

Dřevěné bednění se na střeše provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji v délkách 3-5m. Používají se například OSB desky. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo latím. Bednění slouží k upevnění materiálu a podporuje tak statiku celé střechy.

Jak položit palubky na střechu

Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.

Jaký má být přesah střechy

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Jaké hřebíky na bednění střechy

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.

Jak Latovat strechu

Montáží kontralatí a laťování vždy předchází natažení střešní fólie, která se klade přímo na krokve nebo dřevěné bednění. Komplikovanější konstrukce laťování se vytvářejí v úžlabích, nárožích a dalších místech střechy. Musí být přesně v ose kontralatě.

Jak obložit stěnu dřevem

Pokud je do domu nezabudováváte dodatečně, montujeme dřevěné obklady zásadně na neomítnuté stěny. Obložení připevňujeme na konstrukci z dřevěných latí (ta tvoří mezi obložením a stěnou mezeru širokou 2 až 3 cm). Díky mezeře dochází k žádoucímu odvětrání dřeva a vytvořený vzduchový polštář navíc brání tepelným ztrátám.

Jaké prkna na střechu

Dřevěné prkenné bednění se na střechách provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji délkách 3-5m. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo k podkladním kontralatím (skladba vždy dle předepsané projektové dokumentace).

Jak zvětšit přesah střechy

Větší štítový přesah u vazníkové střechy je volen, pokud laťování není dostatečně únosné a přesah již přesáhne určitou délku. V tomto případě je třeba vytvořit podpůrnou konstrukci. U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev.

Jak daleko od sebe krokve

Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jaké latě na střechu

Minimální průřez střešních latí je 30×50 mm a jsou vždy položené na jejich delší hraně. Tento průřez je uváděn jako minimální u většiny výrobců střešní krytiny (navíc ještě pro 1. -3. sněhovou oblast), avšak většina pokrývačů doporučuje používat průřez střešních latí 40×60 mm, a to kvůli jejich vyšší únosnosti.

Jak spočítat latě na střechu

Při kalkulaci vzdálenosti střešních latí v jednotlivých kategoriích je třeba kalkulovat vzdálenost okapové latě 33 cm a vzdálenost hřebenové latě 5 cm v závislosti na sklonu střechy. Ke krycí délce je třeba připočítat i nárůst délky vyplývající z rozměrů střešní kontralatě.

Jak dlouho trvá udělat střechu

Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak daleko od sebe střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví).

Jak na dřevěný obklad

Pokud je do domu nezabudováváte dodatečně, montujeme dřevěné obklady zásadně na neomítnuté stěny. Obložení připevňujeme na konstrukci z dřevěných latí (ta tvoří mezi obložením a stěnou mezeru širokou 2 až 3 cm). Díky mezeře dochází k žádoucímu odvětrání dřeva a vytvořený vzduchový polštář navíc brání tepelným ztrátám.

Jak oživit dřevěné obložení

V případě odolného exotického dřeva oživíme jeho povrchový vzhled především pomocí oleje. Použít lze i vosky a voskové pasty, ovšem jejich aplikace bude častější. Příliš vhodný není především pro tropické dřeviny nátěr lazurou a nebo lakem.

Co dát na střechu Altanu

Typy střešních krytin altánu

Zahradní altány mohou mít střechy vyrobené z různých materiálů. Je důležité, aby byly přizpůsobeny stylu a charakteru budovy. Používají se: střešní lepenka, dřevěné šindele, minerální břidlice, keramické a kovové střešní tašky. Používá se také sláma nebo rákos.

Co na střechu

Krytiny na šikmé střechyPálené krytiny.Betonové krytiny.Plechové krytiny.Cementovláknité krytiny.Polykarbonátové desky.Asfaltové šindele.Vlnité bitumenové krytiny.Plastové krytiny.

Jaké jsou typy střech

Jaké jsou druhy střechŠikmá střecha. Sedlová střecha je historicky nejběžnějším typem střechy používaným stovky let až dodnes po celém světě.Plochá střecha.Valbová a polovalbová střecha.

Jak Pridelat střešní latě

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí.

Jak srovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.

Jak dlouho vydrží střecha

Životnost střechy je ovlivněna nejen materiálem, ze kterého je vyrobena, ale také sklonem střechy a dalšími faktory. U plochých střech se obvykle uvádí životnost krytiny 30–40 let, u šikmých střech je životnost zhruba následující: Plechová střecha: 25–40 let. Hliněné střešní tašky: 40–60 let.