Jaký poměr masa na sekanou?

Z jakého masa se dělá sekaná

Udělat ji ale můžete v podstatě z jakéhokoliv masa, hodí se hovězí, vepřové, jehněčí, telecí, drůbeží, králík nebo zvěřina. Pokud se ale chystáte použít čistě libové maso, počítejte s tím, že se vám sekaná po upečení může rozpadat. Kvůli minimálnímu obsahu tuku totiž masová směs při pečení rychle vysychá.
Archiv

Jaké maso je nejlepší na sekanou

➜ Jaké maso na sekanou

Obvykle se dělá z vepřového, nebo ze směsi vepřového a hovězího masa. Hovězího ke směsi přidejte maximálně polovinu, jinak bude sekaná suchá a drobivá. Pokud si budete mlít vlastní maso, sáhněte po vepřovém plecku, které je tučnější, a klidně do mlýnku přihoďte kus slaniny nebo špeku.

Jak na sekanou aby nepraskla

Jak upéct sekanou bez prasknutí Troubu předehřejeme na 200 °C a sekanou asi 10 minut zapékáme, aby se zatáhl povrch. Snížíme teplotu na 180 °C a asi 45 minut pečeme dozlatova. Podáváme s bramborovou kaší nebo vařenými brambory.

Jak se pozná že je sekaná upečená

Sekané pečte na 200°C 50-60 minut. Jak poznat upečenou sekanou Slaninka je dozlatova a sekaná drží na dotyk pohromadě. Sekanou podávejte s vařeným bramborem nebo bramborovu kaší.
Archiv

Jak udělat správně sekanou

Do hrnečku si připravíme studenou vodu a povrch sekané kompletně potřeme vodou. Troubu předehřejeme na 200 °C a sekanou asi 10 minut zapékáme, aby se zatáhl povrch. Snížíme teplotu na 150 °C a asi 45 min. za občasného podlévání pečeme do křupava.

Jak dlouho péct sekanou ve formě

Hřibovou sekanou dáme péct do trouby zhruba na 40 minut – na plechu nebo ve formě. Prvních zhruba 25 minut by měla být sekaná přikrytá, pak odkryjeme, …

Co se dává do sekané

Aby sekaná byla dobře ochucená

Do sekané patří cibule, česnek a majoránka. A taky vajíčko, ale to spíš kvůli soudržnosti. Cibuli a česnek byste měli podusit a nechat změknou na trošce tuku, než je přidáte do masové směsi.

Jak dlouho vydrzi sekaná

Jak by se měla bavorská sekaná uchovávat

Syrová bavorská sekaná se nesmí skladovat déle než 24 hodin. Po upečení se musí zabalit do potravinářské fólie a v nádobě uložit do chladničky. Vydrží tam při pěti stupních asi pět dní.

Jak dlouho péct sekanou z mletého masa

3Mleté maso vložíme do větší mísy, přidáme namočené pečivo, zbylé suroviny a důkladně promícháme. Mokrýma rukama vytvarujeme z masové hmoty šišku. Uhladíme ji, na povrchu potřeme vodou a vložíme do pekáče. 4Pekáč dáme do rozehřáté trouby a pečeme přibližně 1 hodinu.

Jak správně upéct sekanou

Do hrnečku si připravíme studenou vodu a povrch sekané kompletně potřeme vodou. Troubu předehřejeme na 200 °C a sekanou asi 10 minut zapékáme, aby se zatáhl povrch. Snížíme teplotu na 150 °C a asi 45 min. za občasného podlévání pečeme do křupava.

Jak dlouho vydrží sekaná

Pokud je čerstvé, namleté a skladované v dobrých podmínkách, můžete ho mít v ledničce dva až tři dny. Tato doba se dá prodloužit ještě tím, že nakrájené maso před mletím osolíte.

Co se hodí k sekané

Nejlepší přílohou k domácí sekané jsou vařené brambory nebo bramborová kaše. Vzpomeňte si s našimi recepty na dětství a vyzkoušejte klasiku v podobě babiččiny sekané nebo vynikající recepty na plněnou sekanou.

Jak se dělá sekaná z mletého masa

Postup přípravy

Mleté maso vložíme do misky, osolíme a opepříme. Přidáme cibuli, česnek, vejce, majoránku a pořádně propracujeme. Dle potřeby postupně přidáváme strouhanku tak, aby těsto drželo dohromady. Vál lehce poprášíme strouhankou a vytvarujeme na něm šišky z masové směsi.

Co nesmí chybět v sekané

Ať tak či tak, ve směsi na přípravu pravé sekané rozhodně nesmí chybět cibule, vejce, česnek, strouhanka, sůl, pepř a majoránka. Někteří kuchaři doporučují pro ještě lepší chuť přidat oregáno, petrželku, mletou papriku nebo dokonce i pivo.

Co se dává do Sekany

Do sekané patří cibule, česnek a majoránka. A taky vajíčko, ale to spíš kvůli soudržnosti. Cibuli a česnek byste měli podusit a nechat změknou na trošce tuku, než je přidáte do masové směsi.

Jaká mouka se dává do sekané

Postup přípravy receptu

Dále přidáme všechny ingredience, vejce, česnek, majoránku, kmín – toto je individuální podle chuti, ale určitě může být více, tím se sekaná nedá zkazit. Osolíme, opepříme, promícháme a zaprášíme hladkou moukou.

Jak naložit maso na sekanou

Na sekanou budeme tedy pamatovat den předem a mleté maso v misce smícháme s 5 – 6 lžícemi vody nebo mléka. Budete-li mít pocit, že je stále maso sušší, směle ještě tekutinu přidejte. Fajnšmekři se nebojí ani smetany. Maso se přes noc napije a další den se nám s ním bude mnohem lépe pracovat.

Jak nastavit sekanou

Čím směs zahustit

A opět: klasicky se mleté maso zahušťuje strouhankou, moukou, nebo namočenou houskou. Ale jde to i jinak. Zcela bez mouky se obejdete, když k masové směsi přidáte nastrouhané syrové brambory, sýr nebo strouhanou vařenou mrkev. Místo strouhanky lze použít i ovesné či ječné vločky.