Jaký postřik na jabloně?

Kdy provádět postřik ovocných stromů

Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.
Archiv

Jak ošetřit jabloně

Ošetření spočívá v instalaci feromonového lapače, kterým pochytáte škůdce ještě před množením. Bez instalování lapače pak v květnu až červnu aplikujte postřik a následně opakujte jednou za dva týdny. Podobný škůdce je pilatka.

Kdy aplikovat postřik proti přezimujícím škůdcům

Jarní postřik účinkuje proti tzv. přezimujícím škůdcům, kam patří mšice, svilušky, mery, puklice, štítenky, píďalky apod. Pokud se vám tedy ošetření povede opravdu načasovat až do doby, kdy je odpolední teplota nad uvedených 15 °C (kolem 17 °C), má toto ošetření velmi dobrý účinek i na květopase jabloňového.

Kdy postřik Sulkou

Velmi důležitá je také teplota při aplikaci. Sulku použijte až tehdy, kdy venkovní teplota po tři dny za sebou překročí 15°C.

Kdy se stříká proti strupovitosti

Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Kdy postřik na stromy

Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.

Kdy postřik proti obaleči

První ošetření proti první generaci obaleče se doporučuje od začátku do poloviny června a druhé ošetření za 10 až 14 dnů poté. Proti druhé generaci se doporučuje začít s ošetřením na začátku srpna s obdobným opakováním. K ochraně je možné použít přípravky Karate se ZEON technologií 5SC, Mospilan 20 SP.

Co na padlí na jabloních

Možné je použít také přípravky PROTI strupovitosti a padlí (Sercadis), Discus, Topas 100 EC. Správná doba pro použití přípravků je v době od druhé poloviny dubna do konce května, kdy dochází k hlavnímu šíření této houbové choroby. Nezapomeňte přípravky střídat, abyste zvýšili jejich účinnost.

Kdy provádět řez jabloní

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Jaký postřik proti Pilatce švestkové

Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek.

Čím nahradit Sulku

Dříve se k moření používal přípravek Sulka, ten už se ale nevyrábí. Náhradním prostředkem je Síra SK 520. Tento přípravek je vhodný na moření česneku.

Co hnojit Sulkou

BROSKVONĚMERUŇKA.JABLONĚRÉVA VINNÁANGREŠT.RYBÍZ.RAJČATA.OKURKY.

Co na strupovitost jabloní

Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.

Kdy postřik jabloní proti strupovitosti

Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).

Co proti červivosti jablek

Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.

Jak vypadá padlí na jabloních

Symptomem padlí jabloňového jsou výhony pokryté bělavým popraškem a bezlisté, takzvané svícovité výhony. Napadené květní pupeny jsou deformované, pomoučené a kvetení se opožďuje. Korunní i kališní lístky jsou ztloustlé, korunní listy zelenavé, tyčinky srůstají, pyl neklíčí, květy zasychají a opadávají.

Jak zachránit starou jabloň

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.

Jak správně řezat ovocné stromy

Jak řezat ovocné stromy

Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.

Kdy postřik švestek

Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Kdy použít kuprikol

Realizujte první ošetření na počátku opadu listů, druhé ošetření za 10-14 dnů, třetí ošetření před rašením.

Jak dlouho nechat česnek v sulce

Hnojení sadby máčením před výsadbou – Sulka Extra v dávkování 50 ml / 1,25 l vody ( 100 ml / 2,5 l vody). Doba máčení 6-12 hodin. Nechat jen mírně zaschnout, aby zůstala sadba vlhká.

Jak mořit česnek v hypermanganu

Moření česneku hypermanganem

V tomto případě se doporučuje do 0,5 litru vody vhodit 2 zrnka hypermanganu, který by se měl celý rozpustit. Do připraveného roztoku je pak nutné uložit česnek takovým způsobem, aby byl zcela ponořený, a nechat vše 24 hodin působit.

Jak se ředí Sulka

SULKA EXTRA je vhodná pro moření sadby česneku a cibule. Doporučuje se před výsadbou namáčet po dobu 6–12 hod. v 4% roztoku, tj. 40 ml v 1 litru vody.

Na co je dobrá Sulka

Sulka – K je kapalný sirný koncentrát obsahující 19 % polysulfidické síry, bezchloridový draslík a dusík. Je určená především pro základní hnojení půdy. Dále se tento koncentrovaný postřikový přípravek používá k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a živočišným škůdcům.

Co způsobuje strupovitost jablek

Strupovitost na jabloních způsobuje vřeckovýtrusná houba Venturia inaequalis. Napadá listy, plody a výjimečně i mladé větvičky. Houba přezimuje převážně ve spadaných listech, kde začátkem jara tvoří plodničky s vřecky, ve kterých dozrávají askospory – dvoubuněčné výtrusy.