Jaký postřik na vinnou révu?

Kdy se dělá postřik vinné révy

U mimořádně ohrožených kultur se s ochranou začíná již ve fázi šesti listů. U středně náchylných porostů se doporučuje těsně před květem jeden postřik. Po odkvětu se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech sedmi až čtrnácti dnů až do fáze zaměkání bobulí.
Archiv

Jak vypadá padlí révové

Padlí révové

Padlí révy způsobuje moučnatý bílý povlak na listí a bobulích, které zasychají nebo později praskají.

Kdy raší réva

Réva na českých vinicích už začala rašit, ale kvůli chladnému březnu a dubnu později než obvykle, kdy to bývá kolem 8. až 10. dubna. Pro budoucí vývoj vegetace révy to však nemusí nic znamenat a nevypovídá to ani o letošním ročníku; pro vinaře je rozhodující doba kvetení, která obvykle nastává v druhé polovině května.

Jak kvete vinná réva

Na dlouhých výhonech tvoří dlanitě laločnaté listy a úponky. Kvete od května do června drobnými květy žlutozelené barvy rostoucí hroznovitě. Plody jsou bobule rostoucí v hroznu. Plod se skládá z třapinky, což je šťopka po odstanění plodu, stopečku a samotných bobulí.
Archiv

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Jak se zbavit padlí

Jak se zbavit padlí a domácí postřiky

Mezi oblíbené domácí postřiky patří mléčný postřik, který získáte roztokem z 40 % mléka a 60 % vody, dále octový postřik, který získáte smícháním 4 polévkových lžic jablečného octa (5%) s 3,8 litru vody nebo česnekový postřik.

Co proti padlí

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Co zasadit pod vinnou révu

Jaké bylinky pod révu volit 4️⃣ Volte bylinky, které jsou řazeny do kategorie suchomilných středomořských, tedy: estragon, levandule, majoránka, mateřídouška, oregano, rozmarýn, saturejka, šalvěj, tymián, yzop a vavřín. 💡 Tip: Bylinky si můžete vypěstovat od semínka, nařízkovat nebo koupit jako sazeničku.

Kam zasadit vinnou révu

Místo pro výsadbu révy vinné vybíráme s ohledem na teplotní nároky rostliny. U větších výsadeb volíme nejlépe jižní svah, hlinitopísčité půdy, nadmořskou výšku asi do 280 m n. m. Naprosto nevhodné jsou mrazové kotliny, zamokřené, těžké, studené půdy a vyšší nadmořské výšky, kde réva často trpí jarními mrazíky.

Jak se starat o vinnou révu

Během léta přihnojujte, ošetřujte proti houbovým chorobám, na podzim zaryjte hnůj nebo kompost a přidejte menší množství kombinovaného hnojiva. Do podzimu mohou výhony dorůst až do délky 1,5–2 m. Je tedy čas vytvořit vinné révě kvalitní oporu. Kmínek volně přivazujte k opoře, nejlépe páskami z PVC.

Jak daleko od sebe sazet révu

Před výsadbou zvolíme vzdálenost jednotlivých keřů od sebe 90-150cm, podle způsobu vedení. Připravíme si jamku pro výsadbu o rozměrech 40 x 40cm a hloubce 50 cm,dno jamky dobře prokypříme , dáme několik lopat dobré orníce a rozleželého kompostu. Do jamky můžeme poté nasypat i hnojivo na vinnou révu.

Co použít na padlí

Chemickou ochranu přinášejí fungicidní přípravky Ortiva, nebo Proti padlí (Kumulus WG). Přípravky je nutné použít jen preventivně, ještě před napadením. V roce, kdy je silný infekční tlak (chladné a vlhké počasí), je vhodné postřik udělat dvakrát až třikrát v době vegetace.

Co způsobuje strupovitost jablek

Strupovitost na jabloních způsobuje vřeckovýtrusná houba Venturia inaequalis. Napadá listy, plody a výjimečně i mladé větvičky. Houba přezimuje převážně ve spadaných listech, kde začátkem jara tvoří plodničky s vřecky, ve kterých dozrávají askospory – dvoubuněčné výtrusy.

Jak poznat padlí

Co je padlí a jak ho poznat

Padlí poznáte celkem snadno – projevuje se jako světle šedé nebo bílé práškovité skvrny, které se obvykle nacházejí na napadených listech. Pěstitelé si počáteční fázi infekce někdy pletou se skvrnami zaschlého hnojiva na listech, nebo prachem.

Kdy provádět postřik proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Jak předejít padlí

Prevence proti padlí

Při indoor pěstování se pokuste zabránit vniku spor na vaše rostliny. Nejlepší řešení je veškerý přiváděný vzduch do pěstírny filtrovat přes HEPA filtr. Rostliny pravidelně kontrolujte i v místech, kde jsou listy husté a dotýkají se.

Jak správně zasadit hroznové víno

Minimální vzdálenost sazenic od sebe – kolem 80 cm. Kdy vysazovat: Vysazovat je možno již na podzim a to do té doby než v oblasti výsadby začne trvale mrznout (teploty těsně kolem 0°C nevadí). Půda by neměla být promrzlá na úrovni kořenů (jen na povrchu nevadí).

Jak vyrobit oporu pro vinnou révu

Nejjednodušší opěrou jsou impregnované tyčky (kolíky) z tvrdého dřeva o délce 180 -200 cm a síle 4 – 5 cm. V poslední době bývají nahrazovány železnými tyčemi o průměru 8 mm. Jsou potřebné již při výsadbě a v prvních letech po ní, aby k nim mohly být přivazovány letorosty a později kmínky, zejména svislých kordonů.

Jak správně zasadit vinnou révu

Révu sázíme do jamky vykopané ručním nářadím, jako je rýč nebo krumpáč, či půdním jamkovačem. Jamka by měla být hluboká asi 40 cm a široká zhruba 15–20 cm. Pokud jsme si před výsadbou kvalitně připravili a vyhnojili pozemek, není již potřeba na dno jamky dávat kompost.

Kdy zastřihnout vinnou révu

Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

Jak hluboko zasadit vinnou révu

Jamka by měla být hluboká asi 40 cm a široká zhruba 15–20 cm. Pokud jsme si před výsadbou kvalitně připravili a vyhnojili pozemek, není již potřeba na dno jamky dávat kompost. Révovou sazenici umístíme na dno jamky tak, aby nad povrchem půdy zůstalo zhruba 8 cm sazenice pod místem roubování.

Jaký postřik na padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Jak se zbavit plísně na Kytkách

Povrch půdy můžete posypat skořicí, jedlou sodou či jablečným octem jako přírodním prostředkem proti plísním. To působí jako přirozený odstrašující prostředek proti růstu plísní a nepoškodí vaši rostlinu. Udržujte půdu čistou. Udržujte nečistoty jako hnijící listí a části rostlin mimo vaší půdu.

Kdy postřik jabloní proti strupovitosti

Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).

Kdy se stříká proti strupovitosti

Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.