Jak postupovat při prodloužení nemocenské?

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o prodloužení podpůrčí doby

Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Lhůta pro vydání rozhodnutí je 30 dnů ode dne podání žádosti, v odůvodněných případech činí tato lhůta až 60 dnů, popř. se lhůty prodlužují z důvodů uvedených v ust. § 147 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Archiv

Kde žádat o prodlouzeni nemocenské

Žádost se podává na správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště (v Praze na Pražské správě, v Brně na Městské správě, v ostatních městech na Okresní správě sociálního zabezpečení). Na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení je ke stažení formulář žádosti.
Archiv

Co znamená konec podpůrčí doby

Nemocenské budete pobírat po dobu trvání neschopenky, nejdéle ale 380 kalendářních dnů (říká se tomu podpůrčí doba). OSSZ upozorní na konec podpůrčí doby Vás i ošetřujícího lékaře. Po uplynutí podpůrčí doby můžete nemocenské pobírat ještě dalších až 350 kalendářních dnů. O přiznání nemocenského rozhoduje OSSZ.

Co dělat po uplynutí podpůrčí doby

Po uplynutí podpůrčí doby se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno na základě vyjádření lékaře LPS, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené dle ust.
Archiv

Kdy podat žádost o prodloužení podpůrčí doby

Žádost je nejlépe podat cca jeden měsíc před uplynutím podpůrčí doby a nelze ji podat později než do tří měsíců ode dne, kterým podpůrčí doba uplynula. Do žádosti váš lékař, který vám vystavil neschopenku, uvede důvody, pro které navrhuje žádosti vyhovět.

Jak dlouho se může marodit

Jak dlouho může člověk marodit

Limit na maximální dobu, po kterou může být poskytována dávka nemocenské, už ale stanovený je. Doba, po kterou maximálně mohou být pobírány nemocenské dávky, je omezena na 380 dní.

Jak podat žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby

O další výplatu nemocenského musíte písemně požádat Okresní správu sociálního zabezpečení, která nemocenské vyplácí. Není ještě pozdě žádost podat Žádost je nejlépe podat cca jeden měsíc před uplynutím podpůrčí doby a nelze ji podat později než do tří měsíců ode dne, kterým podpůrčí doba uplynula.

Jak dlouho může být zaměstnanec na nemocenské

Nemocenské se zpravidla poskytuje nejdéle 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí doba) ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény. Od 1. 1. 2020 probíhá výplata dávky stejným způsobem jako je pojištěnci vyplácena mzda zaměstnavatelem.

Kdy může přijít kontrola v pracovní neschopnosti

Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“. Jediné omezení je to, že kontrola by měla dodržovat noční klid.

Jak zažádat o neomezené vycházky

Prostě – poprosíte na vaší OSSZ o formulář Žádost o udělení souhlasu k povolení možnosti volit dobu vycházek podle aktuálního zdravotního stavu pojištěnce. Uf! S tím běžíte za vaším ošetřujícím lékařem a poprosíte o vyplnění. Pak běžíte na OSSZ pro schválení.

Jak dlouho můžu marodit po výpovědi

Ochranná lhůta u nároku na nemocenské trvá 7 kalendářních dní od zániku pojištění. Pokud onemocníte anebo u vás během těchto dnů dojde k nařízení karantény, můžete čerpat nemocenskou.

Co když mě nezastihne kontrola na nemocenské

Pokud člověka kontrola nezastihla

V případě znemožnění kontroly nebo neposkytnutí součinnosti, odmítnutí prokázání totožnosti či předložení průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce může pracovník kontroly, který se prokáže průkazem zaměstnance orgánu nemocenského pojištění, uložit pokutu, a to až do výše 20 000 Kč.

Co všechno vidí zaměstnavatel na neschopence

S čím člověk marodí, se firma může dozvědět jen s jeho souhlasem. I když na neschopence je kolonka pro vyplnění diagnózy, lékař ji pro zaměstnavatele nevyplňuje. Pokud by to udělal, bylo by to v rozporu s vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí i se zákonem o ochraně osobních údajů.

Jak dlouhé mohou být Vycházky při nemocenské

Maximální délka vycházek

Maximální délka lékařem určených vycházek je 6 hodin za den. O délce i časovém rozmezí rozhoduje lékař a je možné je rozdělit na dopoledne a odpoledne. Vycházky se stanovují v době od 7 do 19 hodin. Lékař povolí pouze vycházky, které jsou vhodné s ohledem na zdravotní stav pacienta.

Co mohu delat při Vychazkach

Během vycházek můžeš dělat co chceš, nikdo to kontrolovat nebude. Ale jestli jsi doma s kolenem, máš klidovy režim a pak někde nasdilis třeba fotky z výletů, nějaké túry apod a uvidí to někdo z práce, tak bych počítala, že se s tou prací brzo rozloučíš.

Kdo plati neschopenku po výpovědi

Kdo vyplácí nemocenskou po skončení pracovního poměru

Za dobu prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti ovšem takovému člověku žádná náhrada mzdy nenáleží, protože pracovní poměr již netrvá. Od 15. dne nemocenskou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení.

Kdy se prodluzuje výpovědní doba o nemocenskou

Výpovědní doba se neprodlužuje, pokud vaše nemoc skončí před datem stanoveným jako konec výpovědní lhůty. Nemocenská výpovědní dobu prodlužuje v případě, že vaše nemoc trvá déle, než je dvouměsíční výpovědní lhůta.

Jak casto chodi kontrola na neschopence

Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.

Kdy můžu znovu na nemocenskou

Pro nárok na čerpání další plné podpůrčí doby je zapotřebí odpracovat alespoň 190 kalendářních dní. V opačném případě Vám náleží podpora pouze za dobu, která Vám zbývá z oněch 380 dnů.

Jak postupovat při výpovědi ze zdravotních důvodů

Ukončení pracovního poměru pro zdravotní nezpůsobilost musí být podloženo písemným lékařským posudkem poskytovatele pracovně-lékařských služeb, kde je vysloveně uvedeno, že jste dlouhodobě pozbyli zdravotní způsobilost. Nejprve se vás zaměstnavatel musí pokusit převést na jinou práci v rámci vaší pracovní smlouvy.

Co dělat když zaměstnanec pozbyde zdravotní způsobilost k výkonu práce

Ukončení pracovního poměru pro zdravotní nezpůsobilost musí být podloženo písemným lékařským posudkem poskytovatele pracovně-lékařských služeb, kde je vysloveně uvedeno, že jste dlouhodobě pozbyli zdravotní způsobilost. Nejprve se vás zaměstnavatel musí pokusit převést na jinou práci v rámci vaší pracovní smlouvy.

Co je lepší dohoda nebo výpověď

Kdy je pro zaměstnance výhodnější dohoda Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, naopak bývá výhodnější dohoda. Když se na tom obě strany shodnou, může pracovní poměr skončit mnohem dřív – třeba i okamžitě.

Jak odejít z práce ze zdravotních důvodů

Ukončení pracovního poměru pro zdravotní nezpůsobilost musí být podloženo písemným lékařským posudkem poskytovatele pracovně-lékařských služeb, kde je vysloveně uvedeno, že jste dlouhodobě pozbyli zdravotní způsobilost. Nejprve se vás zaměstnavatel musí pokusit převést na jinou práci v rámci vaší pracovní smlouvy.

Na co si dát pozor při odchodu z práce

Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.

Na co mám nárok při výpovědi

Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.