Jak použít kvásek?

Na co se dá použít kvásek

Z kvásku si můžete upéct rohlíky, housky, výtečné dalamánky, ciabattu, pizza těsto, výtečné francouzské bagety, toastová chléb, ale také kváskové knedlíky. Dnešní článek nebude ale o slaném pečení, nýbrž o sladkém, protože kvásek ve sladkých moučnících a pečivu dodá těstu jinou chuť, kterou si zamilujete.
Archiv

Jak používat kvásek

Krmivo je vlastně hrozně jednoduché: stačí do kvasu přisypávat mouku a přilévat vodu v poměru asi 1:1 k přisypané mouce. Do pšeničného kvasu (vhodného na bagety a bílý chléb) mouku pšeničnou, do žitného (na český chleba a krkonošské kyselo) mouku žitnou.
Archiv

Jak probudit kvásek

Nakonec to nejdůležitější, a to návod, jak kvásek opět probudit. V troše vlažné vody (asi 50 g) kvásek co nejlépe rozmíchejte a doplňte moukou do obvyklé hustoty. Přes noc by se měl probudit, nicméně doporučuji pak ještě alespoň jeden krmicí cyklus (takže vyhodit vše až na lžíci nebo dvě a doplnit podle potřeby).

Jak se uchovává kvásek

zamražení: kratší dobu, 1-2 měsíce, můžete kvásek uchovat v mrazáku. Mrazy kvasinkám moc nesvědčí, kynoucí schopnost mraženého kvásku bude časem klesat. Kvásek nakrmíte, necháte vykvasit a pak ho zamrazíte na tácku v hromádkách, které jste nabrali lžící. Po zmrznutí sesypete do sáčku, který dobře uzavřete.

Co všechno lze péct z kvásku

Sušený a rozmixovaný kvásek spolehlivě zahustí omáčky, polévky nebo těsto na palačinky, křehké těsto a jiná moučná jídla, ale využívá se i při obalování a smažení. Čerstvý živý kvásek okyselí a zároveň dohustí jak tradiční kyselo, tak i koprovku a další sladkokyselé polévky či omáčky.

Kam vyhodit kvásek

Jednoduché 🙂 jsou to jakékoliv zbytky kvásku po jeho založení, posilování nebo které neupotřebíte do těsta na pečivo… Uchovávejte je pohromadě, v jedné nádobě v lednici, kde vydrží i 5-6 dnů a pak už je opravdu spotřebujte nebo raději vyhoďte.

Co s odebraným kváskem

Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–⁠⁠12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4×⁠⁠ zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).

Jak oživit Suchý kvásek

Vyndáme kvásek z lednice (většinou je ho kolem 50-100 g), přendáme ho do větší nádoby, přimícháme 100g žitné mouky a 100 ml vlažné vody, přikryjeme a necháme stát 4-6 hodin při 22-26°C.

Jak poznám že je hotový kvásek

Kvas na vrcholu je jednoduše plný bublin a zjevného života. Obvykle se zvětší, zdvojnásobí a ve vzniklých membránách udrží plyn, který umožní, že kus těsta na hladině v této fázi plave.

Jak dlouho nechat vzejít kvásek

Nakonec kaši z droždí zalijte ohřátým mlékem, dobře promíchejte a směs nechte odpočinout asi 10 minut na nějakém teplém místě. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny.

Jak dlouho krmit kvásek

Krmení kvásku

Zabere mi to 3× 2 minuty denně. Silný aktivní kvásek zvládne krmení i jen dvakrát denně. Ráno a večer. Odeberu z kvásku 25g, přiliji 25g vody a přidám 25g mouky.

Co s přebytky kvásku

Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.

Jak se dělá kyselo

Kyselo není nic jiného, než odvar z čerstvých nebo sušených hub (včetně) zahuštěný chlebovým kváskem. Chuť a energetickou hodnotu kysela zlepšuje na tuku osmažená cibule a vajíčko. Kyselo se koření pouze kmínem a solí. Ke kyselu se tradičně pojídaly brambory „na loupačku“ nebo chleba.

Jak urychlit kvásek

Používání teplých ingrediencí, jako jsou voda, mléko nebo vejce, může pomoci urychlit proces kynutí těsta. Když jsou ingredience teplé, aktivují se kvasinky, což způsobí rychlejší kynutí těsta. Pokud používáte studené ingredience, zkuste je nejprve ohřát na pokojovou teplotu.

Proč mi nevzešel kvásek

Kde se však stala chyba v případě, že vám kvásek nevzešel Příliš studené nebo naopak horké mléko, které kvasinky zabilo. Maximální teplota mléka by se měla pohybovat do 40 stupňů Celsia. V mléku byste měli udržet prst.

Jak dlouho má vzejít kvásek

Vlijeme do důlku v mouce (tedy mouku, kterou potřebujeme již na nějaký hotový recept.) A dáme do vyhřáté trouby 40-50°C, přikryjeme utěrkou, aby nešlo zbytečně na kvasnice ostré teplo, které trouba při sepnutí a vyhřátí vytváří. Nebo dáme mísu na nějaké teplé místo. Během patnácti minut by měl kvásek krásně vzejít.

Co dělat když nevzejde kvásek

Jak připravit kvásek z čerstvého droždí

Poté přidejte lžíci mouky a zalijte 1 dcl vlažného mléka. Promíchejte a nechte 5–10 minut odpočívat. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny. Pokud ani po dalších 10 minutách nevzejde, použijte nové kvasnice.

Jak poznam že vzejde kvásek

Za dvacet minut už bys měla mít horu kvásku – do těsta to nedávej, udělej nový (na kolik jsi měla tu troubu) Když to kyne, tak se zvětšuje objem, dělá se z toho taková pěna. Chytrá kniha říká, že „těsto je vykynuté, když zdvojnásobí svůj objem“ dle pozorování tak hodinku kynutí to chce většinou.

Co dělat když nechce vzejít kvásek

Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–⁠⁠12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4×⁠⁠ zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).

Jak živit žitný kvásek

Kvásek musíme pravidelně „krmit“.

Někdo krmí kvásek jednou týdně, někdo doporučuje interval 3–5 dnů podle potřeby, jiní tvrdí, že jim kvásek vydrží až do příštího pečení. Je zkrátka potřeba to vyzkoušet. Kvásek před zakrmením vyndáme z lednice na teplé místo. Kvásek se aktivuje, což trvá asi 3 hodiny.

Jak zjistit jestli je kvas hotový

Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.

Jak si udělat kvásek na chleba

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Jak se dělá kvásek na kyselo

Do nádoby dáme asi 1/4 litru vlažné vody, rozdrobíme 30 g "droždí" a rozkvedláme 3 lžíce žitné mouky, nádobu přikryjeme a necháme do druhého dne v teple. Do 1 litru vlažné vody namočíme 4 krajíce chléba a 1 kostku (= 42 g) "droždí" (např. českého NOLI) a necháme během asi půl hodiny vzejít kvásek.

Jak dlouho se má nechat vzejít kvásek

Vlijeme do důlku v mouce (tedy mouku, kterou potřebujeme již na nějaký hotový recept.) A dáme do vyhřáté trouby 40-50°C, přikryjeme utěrkou, aby nešlo zbytečně na kvasnice ostré teplo, které trouba při sepnutí a vyhřátí vytváří. Nebo dáme mísu na nějaké teplé místo. Během patnácti minut by měl kvásek krásně vzejít.

Jak poznat špatný kvásek

Pokud budeme chtít péct, ráno skleničku vyndáme, kvásek přikrmíme, necháme v teple a večer můžeme zadělávat. Kvásek by měl vonět po zkvašeném ovoci, nesmí smrdět jako aceton. Pokud je ale ta vůně jenom výraznější, přikrmením se to většinou spraví. Na zdravém kvásku prostě vidíme, že žije, mrtvý poznáme.