Jak použít Mospilan?

Jak se aplikuje Mospilan

aplikuje v 200-400 l vody/ha. Maximálně 1 aplikace. Aplikace proti blýskáčku řepkovému se provádí podle signalizace v době prodlužovacího růstu až do začátku květu.
Archiv

Jak dlouho pusobi Mospilan

Až 6 týdnů po aplikaci přetrvává celková biologická účinnost přípravku Mospilan.
Archiv

Jak dlouho po aplikaci postřiku nesmí pršet

Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.

Jak casto pouzivat Mospilan

Jak často Mospilan aplikovat

Na rajčata, papriky, okurky a okrasné rostliny se Mospilan aplikuje maximálně 2x, na ostatní plodiny 1x.
Archiv

Jak dlouho muze být Namichany Postrik

U většiny přípravků je doba skladovatelnosti 2 roky.

Jak se zbavit svilušky

velké škody páchají ve sklenících. Nejznámější druh je sviluška chmelová a sviluška ovocná. Proti sviluškám fungují pesticidní postřiky na syntetické či přírodní bázi, přírodní bylinková směs nebo přirozený nepřítel svilušek, dravý roztoč Typhlodromus Pyri. Vhodné je také rostliny nepřehnojovat dusíkem.

Kdy delat Postrik

Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.

Co je dobré na mšice

Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce. Sluneční paprsky by mohly listy spálit.

Čím nahradit smáčedlo

Smáčedlo se dá pochopitelně také pořídit, ale nahradit ho můžete obyčejným jarem.

Kdy aplikovat postřik

Pokud provádíte zálivku nebo hnojivý postřik, doporučujeme vždy provést brzy ráno nebo v podvečer, kdy již nesvítí na rostliny sluníčko a nedochází k vysokému odparu vody z půdy. Rostliny a půda lépe přijme vodu a nedojde k popálení rostlin (pokud nedáte vyšší dávku minerálního hnojiva).

Jak poznat Svilusku

Svilušky propichují pletivo rostliny a vysávají z ní mízu. Prvním příznakem napadení sviluškami jsou drobné bílé a žluté skvrnky na listech. Listy tak reagují na fytotoxiny, které do nich sviluška při sání vypouští. Skvrny na listech se zbarvují postupně od žluté až po červenou.

Jak poznat svilušky

Okem neviditelní paraziti o velikosti 0,5 mm, kteří mohou vážně poškozovat rostliny. Objevují se obvykle v interiéru nebo ve skleníku. Napadenou rostlinu poznáme tak, že se na listech začnou dělat světlé skvrny se žlutými tečkami.

Kdy se stříká

Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí.

Kdy se stříká proti strupovitosti

Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Co nesnáší mšice

Mšice nesnášejí česnek.

Rozmačkejte 2 – 3 stroužky česneku a přes noc je nechte vylouhovat ve vodě. Roztok pak postřikovačem aplikujte na postiženou rostlinu.

Jak vypadá mšice

Mšice jsou velmi drobní, často pouhým okem téměř neviditelní broučci. Různé druhy mají různé barvy – bílou, černou, hnědou, šedou, zelenou, žlutou nebo dokonce růžovou. Některé mohou mít voskový povlak.

Co proti housenkám

Lopuch zažene housenky

Proti housenkám na brukvovitých zeleninách pomáhá postřik výluhem z lopuchových listů: 3 kg listů zalijte 10 l vody a nechejte tři dny vyluhovat. Potom výluh přeceďte a postřikujte jím rostliny.

Jak vyrobit postřik proti mšicím

Mýdlová voda. Zřeďte několik polévkových lžic tekutého mýdla s půllitrem vody. Tuto substanci nalijte do rozprašovače a vydejte se na zahradu. Naneste trochu substance na houbičku na nádobí a s její pomocí mšice z každé rostlinky jemně setřete.

Kdy se stříká proti mšicím

Pokud necháme mšice na některých rostlinách přemnožit – což zvládají velmi rychle, protože mšice mají zvláštní způsob rozmnožování – je již většinou na účinné zásahy pozdě. A právě nejúčinnější jsou postřiky nyní! Ještě před rozpučením dřevin a nebo rozkvětem – v předjaří či na začátku jara.

Co odpuzuje svilušky

Doplňkovým řešením je vysadit rostliny, které odpuzují svilušky: bazalku, mátu, koriandr, měsíček nebo heřmánek. Tyto rostliny obsahují aromatické terpeny, které je chrání před bakterie, houbami a škůdci, jako jsou právě svilušky, molice nebo třásněnky.

Jak vypadá kousnutí od svilušky

Pupínky se dají snadno zaměnit za štípnutí od komára či lehkou kožní kopřivku. Ale většinou trvá mnohem déle, než to odezní. U citlivé kůže klidně i týdny! Larvy se zavrtávají do kůže nejenom člověka, ale i psů a vytvářejí pupínky, které šíleně svědí.

Co je nejlepší na svilušky

Při počátečním výskytu svilušek a dalších škůdců doporučujeme přírodní insekticid PROTI mšicím a svilškám (INPORO PS) – koncentrát. Přípravek na přírodní bázi (na bázi přírodních polysacharidů a dokusátu sodného). Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí.

Kde se berou svilušky

Sviluškám nejvíc vyhovuje teplé a suché počasí, v červnu tak začněte rostlinám na zahradě věnovat zvýšenou pozornost. V bytech se svilušky častěji objevují přes zimu, vyhovuje jim prostředí přetopených bytů, kde se drží suchý vzduch. Svilušky podobně jako mšice vysávají šťávu z listů, a tím rostlinu oslabují.

Co proti Kaderavosti

Kuprikol, Zdravá Broskev, Kadeřavost Stop

Alternativou, opět na bázi hydroxidu měďnatého, je postřik Kadeřavost Stop. Oba přípravky lze v současnosti doporučit jako nejvhodnější postřik proti kadeřavosti broskvoní.

Co je to Kadeřavost

Kadeřavost je nejrozšířenější choroba postihující broskvoně, která napadá všechny její odrůdy, ale i jiné ovocné dřeviny. Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje mikroskopická houba palcatka broskvoňová. Tato choroba způsobuje pěstitelům velké problémy, jelikož zkracuje životnost stromu a snižuje výnosy z plodů.