Jak používat litinovou pánev?

Na co je litinová pánev

Litinové nádobí vás neomezuje a můžete jej tak bez problémů použít na vašem starém plynovém vařiči, elektrické varné desce, indukci nebo na otevřeném ohni. Pozor dejte pouze při manipulaci s pánví nad sklokeramickou deskou, aby nedošlo nárazem pánve k jejímu poškození.

Jak mýt litinovou pánev

Jak vyčistit litinovou pánevNalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Jak umýt litinové nádobí

Litinové nádobí myjeme ideálně velmi brzo po jeho použití těsně po jeho vychladnutí. V případě, že je vaše pánev napečená a zbytky jídla nelze snadno odstranit doporučujeme použít speciální škrabku Lodge nebo Petromax alternativně také speciální drátěnku na litinové nádobí.
Archiv

Co vařit v litinovém hrnci

Je ideální pro přípravu křupavých a zlatavých smažených pokrmů, mezi které patří třeba omelety, míchaná vajíčka, ale i bramborové placky nebo ryby. Vhodná je také pro vaření masitých chodů, jako jsou steaky, hovězí guláš nebo masové ragú. Mimo to se dá na litině také skvěle grilovat zelenina.
Archiv

Jak obnovit litinovou pánev

Pokud vaše litinové nádobí začalo ztrácet barvu nebo dokonce rezivět, je to známka nekvalitního nebo poškozeného "sesoningu". Nemusíte se obávat, nádobí tím není zničené. Pomoc je jednoduchá – prostě oškrábejte postižená místa drátěnkou, opláchněte, osušte a znovu potřete rostlinným olejem.

Jak upéct chleba v litinovém hrnci

Pro domácí pečení chleba je perfektní náhradou profesionální pece obyčejný litinový hrnec. Nakynulý pecen umístíte do litinového hrnce s poklicí a při teplotě 250°C pečete přiklopené asi 20 minut, poté odklopíte, snížíte teplotu a dopékáte podle velikosti ještě asi 30 – 40 minut.

Jak vyčistit dno pánve

Pánev či hrnec omyjte vodou se saponátem

Po ručním odstranění mohou na povrchu zůstat kousky spáleniny. Proto dno nádoby omyjte pod tekoucí vodou a následně dočistěte pomocí houbičky se saponátem. Uvidíte, že hned bude dno zářivější.

Jak péct v litinovém hrnci

Pro domácí pečení chleba je perfektní náhradou profesionální pece obyčejný litinový hrnec. Nakynulý pecen umístíte do litinového hrnce s poklicí a při teplotě 250°C pečete přiklopené asi 20 minut, poté odklopíte, snížíte teplotu a dopékáte podle velikosti ještě asi 30 – 40 minut.

Co to je litinové nádobí

Litinové nádobí je nádobí vyrobené z litiny. Ta má řadu vlastností, z čehož ceněné je především výborné vedení tepla a zároveň zachování tvarové stálosti ve vysoké teplotě. Z toho důvodu se litina využívá i pro výrobu krbových roštů.

Jak vyčistit litinu

Litinu vyčistíte za pomoci jemného kartáčku a pasty z jedlé sody. Závěrem dosucha vytřete čistým hadříkem. Soda se dá v domácnosti využít i na mnoho dalších způsobů.

Jak odstranit rez z litiny

Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. Drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

V čem nechat kynout chleba

Plátno. Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.

Jak dlouho péct v litinové formě

Pokud by byla trouba málo vyhřátá, může těsto z formy začít vytékat. Následně snižte teplotu na 160 °C a dopečte asi 40 minut. U starých kameninových či litinových forem můžete troubu vyhřát až na 220 °C, při této teplotě péct 5 minut a pak stáhnout na 160 °C a dopéct, cca 55 minut.

Jak vyčistit litinovou plotnu

✅ Jak čistit litinu pomocí soli

Na odolné zbytky stačí posypat hrubou solí – asi polévková lžíce. Pomocí houbičky vydrhněte kousky soli kolem litiny, zejména na problematických místech. Jakmile skončíte, špinavou sůl vyhoďte a nyní prázdnou pánev opláchněte teplou vodou a osušte ji čistou utěrkou.

Jaká je nejlepší forma na pečení chleba

Co se týče materiálů, nejlepší je hliník nebo klasický potravinářských plech. Kvalitní forma vám udělá při pečení chleba naprosto dokonalou službu. Plechové a kovové formy je lepší mýt v ruce. Silikonovou formu můžete bez obav vložit i do myčky na nádobí.

Jak odmastit litinu

Litinu je vhodné odmastit přípravky IPA, aceton i MEK, k povrchové úpravě můžete použít smirkový papír o zrnitosti 220 až 320, úhlovou brusku či pískování. Následné lepení proveďte do 15 minut po povrchové úpravě, než dojde k oxidaci materiálu.

Jak umýt litinu

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky.

Proč se dává do chleba ocet

Ocet pomáhá dělat těsto vláčné a "tažné", typicky ho dávám do taženého štrůdlu, to pak z těsta uděláte i papír… Ocot obsahuje kvasinky, ktoré napomáhajú kysnutiu. A druhý důvod je, že díky octu taky nejsou tak cítit kvasnice ve výsledku….

Proč chleba nedrží tvář

Formy se při pečení používají hlavně u žitných chlebů, těsto ze žitné mouky je totiž těžké a nedrží při kynutí tak dobře tvar jako pšeničné. Kvasinky ho tolik „nevyženou“ nahoru a výsledkem by byl placatý bochník. Forma tvar podrží.

Jak péct beránka v litinové formě

Litinovou formu beránka mám po mamce a ona ji měla po tátovi – pekařovi. Formu vymažete rozpuštěným máslem a vysypete strouhankou. Peče se při 180 stupních, 45 minut. Pokud nemáte formu beránka, použijte klidně plech, a pokud přidáte jakékoli ovoce s drobenkou, neuděláte chybu.

Jak umýt Panvicku

Podívejte se však na to, jak vám pomůže při čištění připálené pánve: nalijte trochu vody na dno pánve a přilijte stejné množství octa. Uveďte k varu. Po minutě varu odstraňte z plotýnky a vylijte ředěný ocet do dřezu. Do prázdné pánve přidejte lžíci jedlé sody a houbičkou nádobí dočistěte.

Jak vyleštit litinu

Litinu vyčistíte za pomoci jemného kartáčku a pasty z jedlé sody. Závěrem dosucha vytřete čistým hadříkem. Soda se dá v domácnosti využít i na mnoho dalších způsobů.

Jak se svařuje litina

Svařování litin obecně.

Některé se dají svařit po předehřevu na cca 400°C elektrodami s vysokým obsahem niklu (nikelitky), jiné se doporučuje svařit bronzovými elektrodami s předehřevem kolem 250°C. Z dlouhodobé praxe musím upozornit, že se dá svařit skoro každá litina, kromě "bílé".

Čím natřít sud na vodu

Čím natřít vnitřek sudu, do kterého svádíme dešťovou vodu na zalévání zahrady Musíme zvolit takovou barvu, která odolá dlouhodobému působení vody, snese změny teplot, ale také bude atestovaná na styk s potravinami (pro jistotu, zaléváme přece i zeleninu). Vhodné jsou třeba Bilak Zn Primer nebo Fest B 2 v 1.

Jaká je nejlepší mouka na chleba

"Rozhodně bych na pečení chleba nepoužíval obyčejnou mouku, ale vybral bych druh označený jako chlebová," radí Tomáš Konopka, šéf českého mezinárodního kuchařského týmu.