Jak používat ošatku na chleba?

Jak dlouho nechat kynout chleba v ošatce

Bochánek vložte do ošatky, povrch posypte moukou a přikryjte utěrkou. Těstu dopřejte alespoň 3 hodiny klidu, ale můžete ho nechat kynout i do druhého dne. Je možné zpomalit kynutí v chladničce a nechat chléb dokynout druhý den. Bude ještě chutnější.
Archiv

Jak velkou ošatku na chleba

Na 1 kg mouky si vystačíte s kulatou ošatkou na chleba s průměrem vrchní části do 22 cm nebo s oválnou ošatkou s rozměrem vrchní části přibližně 30 x 15 cm. Pro větší množství mouky sáhněte po větších rozměrech ošatek.
Archiv

Kdy krájet upečený chleba

Upečený chléb necháme vychladnout nejlépe na kovové mřížce, aby se zespodu nezapařil. Krájíme až úplně vychladlý. Kdo chce vyzkoušet chleba s malinko větším podílem žitné mouky, může začít tímto Pšenično – žitným (pro začátečníky).

Jak se pozná že je chleba upečený

Jak by měl hotový chléb vypadat O správně upečeném chlebu pekaři říkají, že „zvoní“. Znamená to, že má na dotyk tvrdou kůrku, ale při poklepání na ni slyšíte dutý zvuk.

Jakou moukou vysypat ošatku na chleba

Troubu necháme minimálně 30 (v případě kamene až 60) minut předehřát na 250 °C. Jakmile je trouba dostatečně předehřátá a těsto vykynuté, pomoučníme si hrubou moukou sázecí lopatku (nebo kus kartonu) a vyklopíme na něj těsto z ošatky.

Čím nahradit ošatku při pečení chleba

Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.

Jak se starat o ošatku

Obyčejný cedník nebo mísa vystlaná hrubou utěrkou či ještě lépe lněným plátnem. To můžete použít i v případě, že vás čištění ošatky nebaví – zatímco utěrku jednoduše hodíte do pračky, ošatku lze čistit pouze nasucho, vyklepáním a vykartáčováním.

Proč praskne při pečení chleba

Pokud praskne chléb zespodu, nejspíš se jedná o málo nahřátou podložku či položení studeného těsta na horký plech. Mně pomohlo pořídit si pečící kámen – venkovní žulovou dlaždici z hobby marketu o síle 2 cm a rozměrech 40×30. Doba náhřevu je 30-35 minut od zapnutí trouby.

Proč se dává do chleba ocet

Ocet pomáhá dělat těsto vláčné a "tažné", typicky ho dávám do taženého štrůdlu, to pak z těsta uděláte i papír… Ocot obsahuje kvasinky, ktoré napomáhajú kysnutiu. A druhý důvod je, že díky octu taky nejsou tak cítit kvasnice ve výsledku….

Co použít místo ošatky na chleba

Co se dá použít místo ošatky Obyčejný cedník nebo mísa vystlaná hrubou utěrkou či ještě lépe lněným plátnem. To můžete použít i v případě, že vás čištění ošatky nebaví – zatímco utěrku jednoduše hodíte do pračky, ošatku lze čistit pouze nasucho, vyklepáním a vykartáčováním.

Co s chlebem po upečení

Pečení trvá zhruba 30 až 45 minut, během kterých se těsto upéká do lahodného chlebu. Když je chléb hotový, vyndá se z trouby a nechá se vychladit na mřížce. Poté může být podáván k jídlu. Je důležité dodržet čas a teplotu, aby byl chléb dokonale upečený a měl krásnou kůrku.

Jak nařezat chleba před pečením

Řezy do těsta se provádějí těsně předtím, než dáte chleba do trouby nebo do pece. Tahy čepelí nebo žiletkou by měly být jisté a pevné, Čím rychlejší tah, tím čistší řez. Během práce si žiletku nebo nůž oplachujte, lépe tak nakrojíte lepkavé těsto.

V čem nechat kynout chleba

Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.

Jak dlouho nechat vychladnout chleba

Chleba po upečení nechte vychladnout na mřížce, aby se nezapařil. Krájejte nejdřív vlažný, chleby s nadpolovičním obsahem žita až po vychladnutí a celožitné nechte odpočinout alespoň 12 hodin, jinak mohou být mazlavé.

Čím se potírá chleba před pečením

Těsně před vložením chleba do trouby obě šišky (bochánky) zlehka potřeme mašlovačkou namočenou v octové vodě. Chléb pečeme zprudka asi 5 minut, pak snížíme teplotu zhruba na 180°C a dopékáme dalších 40 minut. Během pečení chléb pravidelně každých 10 minut potíráme octovou vodou, bude mít pak krásnou zlatavou kůrčičku.

Proč chleba při pečení spadne

Příčiny: Jednostranné teplo v troubě nebo špatná teplota pečení – zkontrolujte, jestli vám trouba peče správně a jestli jste dodrželi správnou dobu pečení (15 minut na 250°C a 30–45 minut na 200°C) Nešetrné zacházení s těstem před pečením – nepoložili jste těsto před pečením prudce na podložku

Jak nakrájet chleba před pečením

Profesionální chleboumělci používají k rytí speciální nástroj „lame“, tedy hůlku s oboustrannou, mírně vypouklou žiletkou, díky které je možné provést tenký a mělký řez. Scoring se dá zvládnout i s obyčejnou žiletkou, filetovacím nožem nebo nůžkami. „Důležité je, aby byl nástroj ostrý. Osvědčil se mi zoubkovaný nůž.