Jak používat perlit?

Na co se používá perlit

Expandovaný materiál má bílou barvu způsobenou reflexivitou vzniklých bublinek. Pro svou nízkou hustotu a díky své nízké ceně našel perlit široké využití. Ve stavebnictví se přidává do lehkých omítek a malt, izolací, stropních tvárnic a filtrů.

Jak namíchat substrát s perlitem

Pokud se chystáte vysévat, musí substrát obsahovat také hodně živin, aby mohla rostlina rychle růst. Vhodné je použití rašeliny s kompostem a pískem v poměru 2:1:2, nebo samotné rašeliny s pískem (či perlitem) v poměru 1:1, ale budete muset přidat umělá hnojiva.
Archiv

Jak zakořenit v perlitu

Perlit je pro řízkování vhodnější, protože v něm nedochází k přelití rostlin. Takto zasazeným řízkům udržujeme vyšší teplotu až do 25°C a zaléváme je jednou za dva až tři dny. Nezakrýváme, necháváme volně větrat, pro potlačení houbových chorob je nutné ošetření fungicidem, nejlépe zálivka Previcurem.

Jak vysazovat do perlitu

Při výsevu prostě naplním květináčky, do misky naleju vodu s hnojivem a Previcurem, nechám nasát, vyseju mořidlem opatřená semena a po dolití trochy vody do misky zavíčkuju a hotovo. Žádná pařba, žádné svinění, žádné řasy, žádný problém s potulnými kořeny.

Co to znamená perlit

Perlit je amorfní vulkanické sklo s vysokým obsahem vody. V přírodě se běžně vyskytuje a mezi jeho zvláštní vlastnosti patří, že po dosažení určité teploty velmi výrazně zvětšuje svůj objem (expanduje). Upravuje se při teplotě okolo 900 °C, vzniká z něj bílá granulovitá hmota.

Jak šít do perlitu

Semínka lze vysévat do perlitu a výsevní nádobu umístit na teplé místo. Papriky nejlépe klíčí při teplotách nad 22 stupňů. Nesmíme být nedočkaví, proces trvá minimálně 8 dnů (pokud osivo namočíme před výsevem na 1 den do teplé vody), obyčejně však 2-3 týdny. Klíčící rostlinky přepichujeme do misek se substrátem.

Čím provzdušnit zeminu

Pro zlepšení půdní struktury můžeme použít písek. Poděkují za něj pokojové rostliny, středomořské rostliny i palmy. Příliš těžkou zeminu odlehčí také perlit, zeolit nebo vermikulit. Všechny tyto přísady pomáhají ke zdravějšímu růstu kořenů, provzdušnění a zadržení potřebné vlhkosti.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak nechat zakořenit

Lepší zakořenění můžete podpořit růstovým stimulátorem, které jsou běžně k dostání v zahradnictví nebo hobby marketech. Je to bílý prášek, do kterého "namočíte" tu část rostliny, která by měla zakořenit. Měkké (například travnaté) řízky sázejte asi jeden centimetr hluboko, silnější dřevnaté řízky mnohem hlouběji.

Jak namíchat substrát pro pokojové květiny

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jak vypadá perlit

Expandovaný perlit je lehká, zrnitá, pórovitá hmota bílé nebo šedobílé barvy vyráběna tepelným zpracováním ze surového perlitu. Perlit je v podstatě amorfní křemičitan hlinitý sopečného původu, patří ke kyselým vulkanickým sklům obdobně jako obsidián, smolek a pemza, od kterých se liší obsahem chemicky vázané vody.

Co je Expandovany perlit

Expandovaný perlit je přírodní, jemně zrnitý prášek šedobílé barvy s vysokou tepelně izolační a zvukově izolační schopností, vysokou tepelnou odolností a nízkou objemovou hmotností. Perlit vyniká také odolností proti vlhku, mrazu, mikroorganismům a plísním.

Jak vysévat semena

Nejčastěji vyséváme semena tak hluboko, jak jsou velká. Výsevy podmáčíme zdola (nejprve zavlažíme substrát), nebo jen jemně rosíme. Především se toto pravidlo týká malých semen – například majoránky, řeřichy, kopru, petunií, begonií, voskovek a podobně. Drobná semena bylinek je též vhodné nechat klíčit na vlhké vatě.

Kdy začít s výsevem paprik

Optimální termín pro výsev papriky je konec ledna a prvá polovina února. Jako výsevní substrát je výborný perlit. Tento substrát je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování papriky.

Jak zlepšit kvalitu půdy na zahradě

Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.

Co se starou zeminou

Vzhledem k tomu, že zemina pro květináče při používání ztrácí živiny, je dobré abyste před opětovným použitím smíchali starou zeminu s novou a tím ji osvěžili. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak znovu použít zeminu pro květináče, je přidat ji do stávajících záhonů a kompostových zásobníků.

Kdy dělat řízky

Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.

Jak spravne řízkovat

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Kdy stříhat tlustici

Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Jak zakořenit monsteru

Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do zeminy.

Jaký je nejlepší substrát pro pokojové rostliny

Substrát pro výsev a množení by měl obsahovat vyvážené množství NPK živin pro rychlejší vývoj kořenů rostlin. Směsi vhodné pro pokojové rostliny dobře absorbují vodu a odolávají zhutňování. Vhodné jsou odlehčené substráty s vysokým obsahem perlitu či vermikulitu. Skvělou volbou je například Light-Mix od Biobizz.

Jak často přesazovat pokojové rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.

Jak zlikvidovat perlit

Způsob likvidace: Nevířit prach, zvlhčit vodou (např. kropením) a opatrně sesbírat zametením, tak aby nedocházelo k rozvíření. Doporučuje se použít zařízení na odsávání prachu. Následně zlikvidujte jako odpad dle zákona č.

Co se sází v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.