Jak používat terpentýn?

Jak použít terpentýn

Použití: Terpentýn balzámový je primárně určený k ředění rostlinných olejů (zmenší jejich viskozitu, aby lépe pronikly do dřeva), olejových barev, vosků, pigmentů, apod. Velmi dobře se uplatní například k čištění nástrojů zanesených smolou, štětců od olejů apod.
Archiv

Co potřebuji k olejomalbě

Pro malování olejovými barvami potřebujete plátno, sololit, dřevěnou desku nebo speciální papír pro olejomalbu. Plátno je nejlepší podklad pro malování olejovými barvami. Koukejte po plátnech natažených na napínací rám (tzv. blindrám neboli slepý rám), můžete použít i plátno na desce.

Jak připravit plátno na olejomalbu

V zásadě máte 2 možnosti, buď si připravit si vlastní rám a plátno nebo koupit již plátno natažené a natřené podkladovou vrstvou. Já volím variantu druhou (ušetří vám čas, který místo přípravy plátna můžete věnovat malování). Přesto že je zakoupené plátno již našepsované stále nemá potřebnou kvalitu a jakost povrchu.

Jak urychlit schnutí olejových barev

Medium Rapid pro urychlení schnutí olejových barev. Zejména se doporučuje pro techniku "alla prima", transparentní malování a také pro nanášení vrchních barevných vrstev na již zaschlé vrstvy malby; zvyšuje lesk a průhlednost. Rychlá aplikace je nezbytná, protože směs rychle schne na paletě.

Na co se používá Terpentýnový olej

Terpentýnový balzámový olej je vhodný pro ředění rostlinných olejů (např. lněného oleje, lněné fermeže, tungového oleje, světlicového oleje, týkového oleje atd.), tvrdých olejů, olejových lazur, přírodních vosků, olejových barev, k výrobě laků, k čištění nářadí, k odmašťování povrchů a k odstraňování skvrn.

Jak se maluje olejem

Při malování olejovými barvami je důležité, aby byla spodní vrstva co nejslabší a každá další vrstva byla hustší než předchozí – barvy ve spodních vrstvách jsou ředěny hlavně terpentýnem a ve vrchních vrstvách olejem (vrchní vrstvy nesmí schnout rychleji než spodní, hrozí popraskání malby).

Jaký olej se používá k olejomalbě

I začátečník může objevit krásu olejových barev. Olejomalba je velice rozšířená a stará technika malby. V olejových barvách je barvivo, pigment, smíseno s olejem, nejvíce se používá lněný olej.

Jak ředit tempery

Temperové barvy se ředí vodou a mají vysoké krycí vlastnosti podobné akrylovým barvám, na rozdíl od nich lze však temperu po zaschnutí znovu rozmýt. Zasychají rychle a po zaschnutí jsou spíše matné a bohužel nepříliš světlostálé; zasychání lze však regulovat přísadami. Patří k ekonomické třídě barev.

Čím natřít plátno

Akrylový šeps má velkou výhodu, že rychle zasychá. Po proschnutí, minimálně po 30-ti minutách je možné nátěr opakovat. Když nátěr dokonale zaschne, akrylát už po pár hodinách, můžeme na něj malovat akrylovými, olejovými, temperovými či dalšími barvami.

Jak vyčistit štětce od olejových barev

U olejových barev používáme pro vyčištení ředítka, která používáme při malbě. Každopádně pro kvalitní dočištení používáme kombinaci teplé vody, suché utěrky, přírodního mýdla a kvalitního vysušení.

Na co jsou olejové barvy

Kromě vůně můžeme jmenovat jemnost, plasticitu a přirozenost, s jakou barvy odráží světlo. Olejové barvy umožňují v podstatě vše, co si může malíř přát, pokud se s nimi naučí pracovat. Není problém si namíchat odstín a pracovat s plochami. Můžeme s nimi naopak malovat tak, že spolu odstíny mísíme přímo na plátně.

Co nakreslit na plátno pro začátečníky

Jaká malba na plátno je pro začátečníky ideální Zvolit můžete zátiší, jednoduchou krajinku nebo zkusit namalovat něco abstraktního. Figurální náměty jsou složitější, můžete je však pojmout ve stylizované formě.

Jak se kreslí na plátno

Na malbu na plátno se používají nejčastěji olejové barvy. Ředí se terpentýnem, mají tuhou konzistenci a celkový dojem je bez viditelných tahů štětcem. Do nanesené barvy se dá udělat plastická struktura např. kousky kůže, hadříky nebo jen prsty.

Jak se maluje Temperami

Tempery nejsou tak rozšířené jako olej nebo akryl a mnoho výrobců je vůbec nevyrábí. Můžeme s nimi malovat štětcem či použít špachtli, malovat hustou barvou či v barevných vrstvách, případně kombinovat s olejovými barvami. Jako podklad nám poslouží papír, dřevo, lepenka aj.

Jak zafixovat tempery

Temperové barvy se dají za určitých podmínek kombinovat s akvarelovými barvami. Temperovou malbu je třeba nakonec zafixovat. K fixaci se používá fixativ ve spreji na temperové nebo akrylové barvy.

Jak se maluje s Temperami

Tempery nejsou tak rozšířené jako olej nebo akryl a mnoho výrobců je vůbec nevyrábí. Můžeme s nimi malovat štětcem či použít špachtli, malovat hustou barvou či v barevných vrstvách, případně kombinovat s olejovými barvami. Jako podklad nám poslouží papír, dřevo, lepenka aj.

Jak správně napnout plátno

na vystřihnuté plátno položte rám kulatou stranou dolů. Rovnou stranu lišty vidíte před sebou a na ni budete z každé strany přichytávat plátno k rámu nastřelovací pistolí (sponkovačkou) – pokud nemáme, tak krátkým hřebíčkem. Látku zahněte, abyste měli čistý sklad, který se netřepí.

Jak pečovat o štětce

Umývejte štětce vlažnou vodou, nikdy horkou, a pH neutrálním neparfémovaným mýdlem, štětiny umývejte až k rukojeti (kovová část). Prsty jemně vymačkejte štětiny od okraje rukojeti směrem ven, abyste odstranili make-up ze štětce, potom štětiny důkladně vymyjte.

Jak umýt štětec

Nejprve oškrábejte tolik barvy, kolik je jen možné. Pokud používáte barvu ředitelnou vodou, jednoduše ponořte štětec a váleček do teplé vody na dobu přibližně 2 hodin. Vymyjte je, a usušte pomocí suché látky. Uložte na suchém místě pro budoucí použití.

Čím nahradit Šeps

Jako šeps můžeme použít různé značky, jako Lefranc, Pebeo, Liqutex (americký), Koh-i-nor, Gesso, Umpton, Cheps a také Primalex.

Co můžu nakreslit na plátno

Jaká malba na plátno je pro začátečníky ideální Zvolit můžete zátiší, jednoduchou krajinku nebo zkusit namalovat něco abstraktního. Figurální náměty jsou složitější, můžete je však pojmout ve stylizované formě.

Jak si připravit plátno

Velká plátna se doporučuje před napnutím navlhčit vodou. Plátno natáhneme na rám, připevníme ho s pomocí nastřelovací sponkovačky = přicvakávací pistole. Můžeme použít speciální napínací kleště, avšak napínání menších velikostí se dá zvládnout rukou.

Na čem drží tempera

Tempera dovoluje jemnou kresbu, její nevýhodou je rychlé schnutí a proměna tónu po zaschnutí. Barvy se míchají na plastových nebo dřevěných paletách. Můžeme s nimi malovat štětcem či použít špachtli, hustou barvou nebo v barevných vrstvách, popřípadě kombinovat s olejovými barvami.

Čím se ředí tempery

Dá se jednoduše ředit vodou až do téměř transparentní barvy nebo použít hustou barvu.

Jak se vypíná plátno

K tomu můžete použít technickou želatinu. Ta se podle potřeby hustoty vaří ve vodě, poté se naředí a vychládnutá se natírá širokým štětcem na plátno. Nezapomeňte natřít také plátno z boku na rámu, také bude pracovat a pomůže vám řádně plátno vypnout. Doporučují se nanášet 1-2 vrstvy.