Jak pouzit Pragandu?

Jak se používá Praganda

Návod na použití: Uzené maso – kusy masa se nasolí směsí Praganda (20 – 30 g/1 kg masa). Nasolené maso se nechá asi 2 dny v chladu zaležet. Poté se zalije lákem (na 1 litr se použije 100 g Pragandy) a nechá se zaležet až 10 dnů v chladnu, přičemž se doporučuje po 2 – 3 dnech maso překládat.

Jak používat Rychlosůl

Návod na použití rychlosoli:

Rychlosůl rozmíchejte ve vodě v poměru 1:10. Maso vložte do čisté mísy. Naberte roztok pomocí marinovací jehly a postupně dělejte vpichy po celém mase po cca 5 cm. Maso napichujte tak dlouho, dokud z něj nezačne vytékat tekutina.
Archiv

Jak Nasolit maso Pragandou

První a nejčastější používanou metodou je nasolení masa kuchyňskou solí, kterou můžeme zkombinovat s čerstvě utřeným, nebo najemno nakrájeným česnekem. Doporučený poměr: 10 kg masa potřebuje 200 – 250 g čisté soli a 100 – 400 g česneku. Maso touto metodou bude lehce načervenalé a bude mít slano – česnekovou chuť.
Archiv

Jak namíchat Rychlosůl

Pro nakládání narychlo budete potřebovat rychlosůl, injekční stříkačku s marinovací jehlou pro napichování masa a česnek. V začátcích se doporučuje začít s 10 % lákem. Na 0,3 l láku tedy bude potřebovat ve vodě rozmíchat 30 g rychlosoli.
Archiv

Jak dlouho nechat maso v Rychlosoli

Při nakládání masa na sucho bychom měli počítat s dobou naložení 2 – 6 týdnů podle druhu a velikosti, při použití nakládacího láku je doba prakticky totožná – 3 – 6 týdnů, pokud použijeme rychlosůl, zkrátíme dobu na asi 2 týdny.

Kde se koupí Praganda

Řeznická solící a nakládací směs PRAGANDA 250 g koupit v OBI.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jak dlouho naložit maso do Rychlosoli

Kuřecí nebo kachní prsa stačí naložit na 1–5 dní. Uzení vepřového masa probíhá zpravidla po uplynutí 3–6 týdnů po naložení (s výjimkou menších a libových částí, jako třeba panenka, které stačí i necelý týden). Tato doba jde zkrátit při použití rychlosoli, kdy stačí k naložení i 2 týdny.

Co je to Rychlosůl

Popis produktu. Sůl na výrobu masných výrobků, solící dusitanová směs (tzv. rychlosůl, praganda, nakládací sůl) z vakuové soli. Zajišťuje stabilitu vybarvení a chuťové vlastnosti masných výrobků.

Co obsahuje Praganda

Složení: jedlá sůl kamenná/jedlá sůl vakuová, různý obsah dusitanu sodného, cukry (cukr bílý, dextróza, škrobový sirup sušený) Na vyžádání může být produkt obohacen o jód a ošetřen protispékavou látku E535 – ferrokyanidem sodným. Případně může být dodán bez cukrů.

Jak se jmenuje Rychlosůl

Rychlosůl je dusitan draselný s dusičnanem sodným v poměru 2 : 5. Dusitan draselný rozpouští sírové můstky v elastinu, což je základ cévní stěny.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Kdy vyndat maso z udírny

Prohřáté vyndáme a necháme okapat. Fáze uzení: maso či uzeniny zavěsíme do udírny předehřáté na 60 °C a necháme při otevřených dvířkách osušit. Po osušení udíme už se zavřenými dvířky při teplotě do 60 °C. Maso udíme 6 až 24 hodin podle druhu a velikosti masa, uzeniny 4 až 12 hodin.

Kdo vymyslel Pragandu

Když už jsme povídání o šunce začali ze široka, sluší se zmínit, že se nejedná o nějaká „éčka“ jedenadvacátého století, ale že Pragandu vymyslel pražský uzenář Ladislav Nachmüllner už roku 1935.

Co je to Praganda

Praganda je speciální solící směs na uzenářské výrobky. Tato sůl zaručuje krásnou barvu masa, ochranu masa před mikroorganismy a rychlé proležení. Solící dusitanová směs Praganda (tzv. rychlosůl) se používá k nakládání a předúpravě masa, určeného pro další zpracování do masných výrobků, konzerv a polokonzerv.

Čím topit v udírně

V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami

Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Co obsahuje Rychlosul

Rychlosůl totiž obsahuje dusitan sodný (E250), což je sodná sůl kyseliny dusité, nažloutlá krystalická látka, která dodává potravinám uzenou chuť, reaguje s molekulami myoglobinu, a tak dodává i krvavě červenou barvu, výrobek chrání před bakterií Clostridium Botulinum a zabraňuje oxidaci tuků a tím prodlužuje i jejich …

Jak udit klobásy teplým kouřem

Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny. V topeništi se topí tvrdým dřevem. Měkké dřevo se používá pouze pro rozdělání ohně a vyhřátí udírny.

Jak daleko topeniště k udírně

Kouřovod spojující ohniště s udírnou je z kameniny, litiny nebo ocele o průměru cca 15 cm. Od okraje ohniště po okraj udírny by měl měřit 1,5 m a minimální spád je 5 cm na 1 m.

Jak naložit maso na uzení v Rychlosoli

Na jeden kilogram masa dáme 4 dkg rychlosoli, zamícháme a zalijeme maso tak, aby bylo ponořené a necháme 4 až 5 dnů v chladu. Maso v den uzení se vytáhne z vody, nechá se okapat, osušit a vloží se do vyhřáté udírny a udí se dle potřeby.

Jak dlouho nechat viset klobásy

Směs plníme do vepřových střívek, které si s předstihem připravíme – namočíme je do vlažné vody. Udíme teplým kouřem (60-70°C) v předehřáté udírně zhruba 6 – 10 hodin. Poté můžeme klobásy nechat dovařit v 80°C vodě po dobu 15 minut.

Jak dlouho vařit maso před uzením

Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.

Jak dlouho vydrzi klobása v lednici

Drůbež, vepřové klobásy a mleté hovězí maso by se mělo přes uchování v lednici do dvou dnů spotřebovat. Trvanlivost lze prodloužit pečlivým zabalením a zapečetěním všech obalů přelepením či zabalením do fólie.

Jak nechat vyschnout klobásy

Doporučená doba sušení je 25-40 dní. Teplota by se měla pohybovat kolem 14-19°C. Pokud budete klobásky sušit při nižší teplotě, proces bude pomalejší. Rozhodně se nebojte během sušení klobásky zkoušet a sami si tak určit čas, který vyhovuje právě vám.