Jak poznat dobrou dýni?

Jak se pozná zralá máslová dýně

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.
Archiv

Která dýně se neloupe

Hokkaido je jediná, která se před tepelnou úpravou neloupe. Všechny druhy dýní jsou jedlé, a to i ty okrasné. A každý druh dýně musíte pěstovat zvlášť.
Archiv

Jak poznat Špagetovou dýní

Špagetová dýně má oválný, protáhlý tvar. Má žlutou až žluto oranžovou slupku, která se nemusí loupat, stačí ji jen povařit. Dužnina Špagetové dýně vytváří špagetová vlákna, pokud je dýně zralá. Vlákna se od sebe oddělí při povaření.
Archiv

Jak vypadá špagetová dýně

Špagetová dýně vypadá docela nenápadně oproti svým oranžovým kolegyním. Je žlutá, oválná, protáhlá, dužinu má též světle žlutou. Ze všech dýní, které znám, má tahle kráska nejjemnější a nejméně vtíravou dýňovou chuť i vůni, takže se snadno do jídla maskuje, pokud něco takového máte vůči dalším členům rodiny zapotřebí.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak dlouho vydrží dýně v lednici

Jak skladovat načaté dýně

Máme vyzkoušeno, že načatá dýně vydrží v lednici 3-5 dní. Protože nemá ráda vlhko, může začít po čase plesnivět. Snažte se proto dýni spotřebovat co nejdřív.

Která dýně se nemusí loupat

Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.

Jak loupat dýní

Dýni omyjeme a odstraníme případné zbytky zeminy. Kouzlo úspěšného oloupání dýně spočívá v tom, že ji jednoduše oloupeme ostrou škrabkou na brambory, přičemž se vyhneme nepravidelným výrůstkům na povrchu.

Kdy se sklízí špagetová dýně

Rostlina poměrně brzy dožene své předpěstované vrstevníky a zhruba od září do listopadu můžeme sklízet zralé dýně.

Jak dlouho péct Špagetovou dýní

Dýni podélně rozřízněte a pomocí polévkové lžíce z ní vydlabejte semínka. Dýni pomažte ghí (pouze vnitřní část), osolte, opepřte a rozříznutou částí vložte do zapékací nádoby nebo na plech vystlaný papírem na pečení. Vložte dýni do trouby a pečte 30 až 45 minut, dokud vnitřek úplně nezměkne.

Jak zpracovat Špagetovou dýní

I špagetová dýně se dá podobně jako jiné druhy dýní různě plnit a zapékat. Máte-li rádi boloňské špagety, můžete dužninu dýně po upečení načechrat vidličkou, přidat boloňskou omáčku, povrch posypat mozzarellou a zapéct dozlatova v troubě.

Jak uchovat dýně

Jak skladovat dýně

Dýně nesnáší vlhko a milují sucho. Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu.

Jak nechat dozrát dýně

Pokud je venku teplo, můžeme je nechat pod přístřeškem, na místě chráněném před deštěm i rosou, vystavené slunečním paprskům. Pokud je venku vlhko nebo hrozí mrazíky, necháme dýně vyzrát doma, při pokojové teplotě. Ať venku pod střechou nebo doma, dýně pravidelně otáčíme, aby proschly ze všech stran.

Kdy se sklízí máslová dýně

Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Jak nejlépe oloupat dýni

Jak oloupat velkou dýni Goliáš

Nejlepší je jednotlivé čtvrtiny nařezat na užší pruhy (opět po směru od stopky na druhou stranu) a ty pak jednoduše okrájet škrabkou. Jde to tak rychle, že když na to budeme dva a jeden bude dýni rozkrajovat na pruhy, druhý okrajovat, tak první druhému bude sotva stačit.

Z jaké dýně se dělá polévka

Asi tou nejznámější na našem trhu je dýně hokaido. Použít ji můžete snad do všech dýňových jídel, na které si vzpomenete. Výborně chutná například pečená, popřípadě z ní můžete uvařit skvělou polévku, které vás zahřeje po sychravém podzimním dni.

Jak vypadá dýně hokaido

Dýně Hokaido je japonská odrůda a existují dva druhy. Jeden má oranžovou barvu a druhý má slupku jen světle zelenou. Pokud si tyto dýně nepěstujete sami, musíte být při nákupu obezřetní. Zralý plod by měl mít tvrdou a hladkou slupku a být sytě zbarvený.

Jak poznat že je hokaido zralé

U dýně poznáme zralost tak, že začne usychat stopka. Dokud je zelená, stále přijímá živiny. Zralé dýně nenechávejte příliš dlouho na záhoně, mohly by hnít, nebo je napadnout slimáci.

Co udělat ze špagetové dýně

I špagetová dýně se dá podobně jako jiné druhy dýní různě plnit a zapékat. Máte-li rádi boloňské špagety, můžete dužninu dýně po upečení načechrat vidličkou, přidat boloňskou omáčku, povrch posypat mozzarellou a zapéct dozlatova v troubě.

Kdy se trhají dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Kdy se sbírají dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Jak udělat Dýňová semínka

Dýňová semínka báječně poslouží jako večerní mlsání k filmu. Stačí je předtím, než je vyndáte z trouby, posypat solí, mletým chilli, bylinkami nebo vaší oblíbenou směsí koření. Připravit se dají i nasladko.

Jak dlouho vydrží dýňová polévka

Vychlazenou dýňovou polévku uložte do uzavíratelné nádoby do ledničky, kde vydrží asi 4 dny. Polévku můžete také zmrazit na 2 až 3 měsíce.

Jak okořenit dýňovou polévku

Smetana, dýňový olej nebo citron

Dochutit můžete polévku i po dovaření. Chuť zjemní trocha smetany nebo jogurtu, naopak pikantnější varianta je přidat do polévky trochu citronové šťávy. Skvělý je také dýňový olej, který sice pochází ze semínek dýně olejné, ale k hokaido se hodí.

Jak se pozná zralé Hokaido

Jak poznat zralou dýni

Zralé dýně poznáte podle žlutohnědého zbarvení a zkorkovatění stopky. Okolo nasazení stopky se na slupce začnou objevovat vlasové trhlinky a slupku už nelze proříznout nehtem. Před konečným uskladněním nechte dýně ještě dva až tři týdny osychat na teplém místě chráněném před deštěm.