Jak poznat že je meloun dobrý?

Jak se pozná dobrý meloun

Čím je žlutá skvrna na melounu tmavší, tím lépe. Znamená to, že meloun dostatečně dlouho zrál na slunci a nebyl odtržen brzy. Meloun, který přirozeně dozrál na poli, by měl mít vyschlý stonek. Ten je i pro pěstitele indikátorem toho, že plod je zralý a může se sklidit.
Archiv

Jak má znít meloun

Dobrý meloun má při poklepu plný, takový kovový zvuk, meloun by měl znít skoro jako zvon v kostele. Určitě bychom ho neměli hodnotit jen podle barvy. Barva slupky o jeho zralosti moc nenapoví. Správně by slupka při doteku prsty neměla být poddajná, ale pevná a tuhá.
Archiv

Jak poznat čerstvý meloun

Jak poznáte čerstvý a zralý melounPři poklepu byste měli slyšet „dutý“ tón.Slupka by měla být po celém povrchu pevná, matná a tvrdáNa slupce mohou být drobné oděrky, ale žádné výrazné poškození nebo otlučeníBledá až žlutá místa vespod znamenají, že je meloun zralý

Kdy je nejlepší meloun

Melouny je možné po sklizni skladovat až několik týdnů, nejlépe v chladné a vlhké místnosti (teplota kolem 5°C). Po dobu skladování mohou plody někdy ještě i dozrávat. Nejlepší chuťové vlastnosti mají zralé melouny v prvních týdnech, později se kvalita jejich chuti mírně snižuje.
Archiv

Jak poznat Přezrálý meloun

Měl by se ozvat vrzavý zvuk. Meloun je plný vody, takže zralost poznáte i podle toho, že je dostatečně těžký. Ideální je potěžkat si dva přibližně stejně velké melouny a vybrat si ten těžší. Je-li meloun naopak lehký, může to být známkou přezrálosti, kdy už je uvnitř moučný.

Jakou barvu má meloun

Dužina melounů má nejčastěji různé odstíny červené barvy, ale dnes nejsou výjimkou i melouny se žlutou či oranžovou dužinou. V plodu bývá až 1500 semen. Existují však také triploidní bezsemenné odrůdy melounu, v ČR však jejich osivo není k dostání.

Jak dlouho vydrží celý meloun

Li již zralý a nemáš čas to sníst, nekrájej. V takovém případě dejte celé do lednice, kde vydrží čerstvé ještě dva až tři týdny.

Jak dlouho zraje meloun

Doba zrání vodního melounu se aktuálně pohybuje okolo 5 týdnů. Jestliže si u prvního plodu zaznačíte dobu jeho vzniku a počkáte 5 týdnů, můžete si být jistí, že by měl být plod zralý. Pro jistotu si není problém počkat klidně i ještě jeden týden.

Jak poznat špatný meloun

Špatný meloun prozradí barva

Světle zelená slupka je tak jasným indikátorem nezralosti. Nejrůznější šrámy nevadí, ale meloun by rozhodně neměl být v žádném místě podezřele měkký. Posledním dobrým rozpoznávacím znakem je v tomto směru přítomnost žluté skvrny na spodní části melounu (tedy tam, kde ležel na zemi).

Kdy jíst meloun

Meloun je nejlepší konzumovat naprosto nalačno či s velkým odstupem od jídel. Pro mě je meloun v tomto období příjemným zpestřením snídaně. Není vhodné jej podávat chlazený, ideální je v pokojové teplotě a i tak je příjemným osvěžením.

Kam patří meloun

Ano, čtete dobře – meloun je zelenina! Patří do čeledi tykvovitých, podobně jako okurka nebo cuketa. Sladká chuť melounů však neříká nic o tom, že by tyto šťavnaté plody neměly být ovocem. A tak nás melouny pletou podobně jako rajčata, která jsou vlastně ovoce, ale jíme je jako zeleninu.

Odkud se dováží meloun

Pěstování Pěstuje se hlavně v teplejších oblastech, jako je Amerika, Austrálie, Asie a Evropa. Do ČR se dováží většinou z Itálie, Španělska, Řecka, Kypru a Izraele.

Kde uskladnit meloun

Protože mají melouny tuhou slupku, dají se skladovat i 2 – 3 měsíce po sklizni a to nejlépe při teplotě 5°C a relativní vzdušné vlhkosti 85 – 90 %. Ovšem po celou dobu skladování melouny zrají. Svoji chuť si ponechají 2-3 týdny.

Jak zmrazit meloun

Meloun nakrájíme na plátky, odstranime pecičky, nakrájíme na drobné kostky, opatrně promícháme s cukrem a vložíme pokud možno v jedné vrstvě do krabice vhodné do mrazničky, přikryjeme a dáme cca na dvě hodiny zmrazit. Zmrazené melounové kostky dáme do pohárů, přidáme zmrzlinu a ozdobíme mátou.

Proč mi praskl meloun

Praskání plodů je způsobeno nepravidelným přísunem vody rostlině. Nedostatek hořčíku se pozná podle světlých listů s tmavě zelenou žilnatinou. Žloutnutí listů u melounů je projevem nadbytku vody. Rostliny napadají také plži a ptáci.

Co potřebuje meloun

Pro pěstování zvolíme místo v závětří, kam svítí celý den slunce. Meloun vodní potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Vyžaduje lehčí půdy hlinitopísčité až hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené.

Co se stane když budu jíst jen meloun

Pokud budete 5x denně konzumovat pouze meloun, můžete za den zhubnout až 1 kg. Je ale zapotřebí upřesnit, že se nezbavíte 1 kg tuku, ale pouze v těle zadržené vody. Na druhu melounu nezáleží, všechny jsou nízkokalorické. Důležitý je dostatečný příjem tekutin – vypít byste měli minimálně 3 litry vody denně.

Proč nejíst meloun večer

Meloun obsahuje spoustu vody

Dát si ho před spaním znamená zaplnit nejen žaludek, ale také svůj močový měchýř. Večerní pojídání melounu tak může způsobit neustálou potřebu močení během noci. Obdobně působí také brusinky nebo citrusy jako pomeranče, mandarinky nebo grapefruity a podobně.

Jak často zalévat meloun

Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát. Pokud pěstujete melouny, věnujte pozornost také předpovědi počasí.

Kdy Plodi meloun

První melouny nám dozrají kolem poloviny srpna. Zralost melounu se určuje velmi těžko. Nejlepší asi je, označit si meloun, který vyrostl jako první, a přibližně po pěti týdnech ho zkusit, zda je již zralý.

Jak dlouho vydrží meloun

Radí, že meloun, která ještě není úplně zralá, nechte ho při pokojové teplotě, ale mimo přímé sluneční světlo, protože si tak zachová živiny a chuť, zatímco v lednici rychleji ztratí chuť a barvu. V místnosti s mírnou teplotou popř mírně klimatizovaný, meloun vydrží až dva týdny.

Proč Umyvat meloun

A protože meloun není kyselý, ale sladký, bakterie se mohou velmi snadno rozšířit. Odborníci tedy doporučují umýt vodní meloun okamžitě, když se přinese domů, abyste se vyhnuli riziku onemocnění, jako je například listerióza. Jedná se o bakteriální infekci doprovázenou horečkou a svalovými bolestmi.

Jak zasít meloun

Sazenice pravokořenných melounů vysazujeme do sponu přibližně 1,5 x 1m. Ty také můžeme vysazovat i po 2 – 3 sazenicích. Roubované melouny potřebují spon minimálně 2 x 2 m. Sazenice neroubovaných melounů můžeme zasypat zeminou až po děložní lístky.

Co k večeři při hubnutí

Jako vhodnou teplou variantou večeře je například ryba, kuřecí plátek či jiné libové maso, které doplníte menším množstvím přílohy a zeleninou. K večeři mohou dobře posloužit také polévky. Vhodnou volbou jsou luštěninové polévky, které jsou zároveň i zdrojem bílkovin.

Jaké ovoce nejíst na noc

Pozor na ovoce

Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb. Jestliže večer máte chuť na ovoce, dejte si jedno jablko nebo mrkev.