Jak poznat kationt?

Jak poznat aniont a kationt

Elektricky nabité částice se nazývají ionty. Podle polarity jejich nábojů se dělí na kladně nabité ionty, kationty, např. Al3+ nebo K+, a záporně nabité ionty, anionty, např. S2- nebo OH-.
Archiv

Co to jsou kationty

Kation (někdy psáno i ve tvaru „kationt“) je atom nebo molekula, která má kladný elektrický náboj (+). Příklady látek, které se v lidském těle vyskytují ve formě kationtů, jsou sodík (Na+), draslík (K+), vápník (Ca2+), hořčík (Mg2+), železo (Fe2+, Fe3+) či zinek (Zn2+).

Jaký náboj má kation

vzniká odebráním jednoho nebo více elektronů z orbitalů atomu. Vzniklá částice patří mezi ionty, přesněji kationty. V kationtech je menší počet elektronů než protonů a proto kationty mají kladný náboj.

Co jsou kationty a anionty

kationt má v elektronovém obalu méně elektronů než odpovídající atom. Při elektrolýze putují směrem ke katodě. Většinou vznikají z elektropozitivních prvků, například sodíku, vápníku nebo železa. Anionty – jsou záporně nabité ionty, obvykle atomy nebo molekuly (části molekul), které přijaly elektron(y), tzn.

Kde jsou ionty

Ionty zblízka

Přestože si to neuvědomujeme, ionty jsou všude kolem nás. Ionty jsou atomy, které získaly nebo ztratily elektron a díky tomu jsou nabity energií. Iontům, které získaly elektron říkáme „negativní“ (zdravé) ionty, zatímco ty, které ztratily elektron se nazývají pozitivní ionty.

Jak vzniká kation

Kationty a anionty

Pokud neutrální atom přijde o jeden nebo více elektronů, celkový počet elektronů se sníží, zatímco počet protonů v jádře zůstává stejný. Dojde k tomu, že se z atomu stává kation, tedy ion s kladným nábojem.

Co je to anionty

Anionty jsou ionty nesoucí záporný elektrický náboj. Názvy těchto aniontů v solích nesou zakončení „-id“, názvy samostatných aniontů jsou tvořeny slovem „anion“ (resp. „ion“) a nesou zakončení „-idový“. Jejich názvy vycházejí z českého názvu centrálního atomu a nesou zakončení podle oxidačního čísla tohoto atomu.

Jak se z atomu stane iont

Ionty jsou atomy či molekuly, které mají nenulový výsledný náboj. V normálním stavu je počet elektronů a protonů v atomu (molekule) stejný a tudíž je atom (molekula) elektricky neutrální. Tím, že se z atomu/molekuly elektron uvolní (nebo jej přijme) se stane tato částice elektricky nabitá a tudíž se stane iontem.

Jaký prvek snadno tvoří kationty

Kationty většinou vznikají z elektropozitivních prvků, například draslíku, hořčíku nebo kobaltu: K → K+ + e−.