Jak poznat kopretinu?

Jak vypadá Kopretina

Fyzicky jsou kopretiny charakterizovány velkými květy, které mohou mít až čtyři centimetry v průměru. Ve středu lístků kopretiny je žlutý disk. Květy se skládají ze dvou řad okvětních lístků. I když květ vypadá jako jedna květina, je vlastně tvořená z mnoha menších květin.

Na co je dobrá Kopretina

Pleťová voda z kopretiny se hodí na rány, modřiny, vředy. Dále působí jako diuretikum (je močopudná) a má stahující účinky (adstringens) – proto se hodí např. na hemoroidy. Někteřé ženy ji využívají na vaginální střiky.

Jak často zalévat kopretiny

Rostlina není náročná ani na zalévání, tudíž nevyžaduje pravidelnou zálivku. Nesnáší přemokření. Jako zahradní květiny vyžadují kopretiny dostatek slunce a dostatek vláhy – s vláhou ale platí, že všeho moc škodí – nesnáší totiž přemokření.

Jak se starat o kopretiny v květináči

Před příchodem prvního mrazu ji umístíme na světlé místo při teplotě +5 až 10°C a omezíme zálivku. Na jaře výhony asi o 1/3 zkrátíme. Není-li k dispozici světlé místo, je lepší nechat bal téměř vyschnout, rostlinu asi na polovinu seříznout a uložit. Rostlinu přes zimu zaléváme jen velmi málo a na jaře jí přesadíme.

Kdy začínají kvést kopretiny

Kvete v květnu až říjnu. Květní úbory jsou 4–6 cm široké. Vyrůstají na konci lodyhy obvykle jednotlivě nebo v řídkém chocholíku.

Co s kopretinami po odkvětu

Kopretiny platí za jedny z nejdéle kvetoucích rostlin, jejich nádherné bílé květy vydrží v plné kráse i čtyři týdny. Po odkvětu se dají výhony seříznout a koncem sezony rostliny většinou vykvetou znovu.

Jak se starat o Kopretinu na kmínku

V letním období přidáme rostlině na zálivce. Pro hojnost kvetení je dobré vyštipovat odkvetlé květy. Jestliže budeme sestřihovat kopretinu do kulata, bude okouzlující právě ve variantě zapěstované na kmínku. Mladé rostliny zaštipujeme vícekrát než jednou, aby byly košatější.

Co se dělá z kopretiny

Korunní lístky se uplatní na zdobení jemných výtvorů zejména ve studené kuchyni. Kopretina má velkou výhodu ve své trvanlivosti. Květy mohou zůstat ve váze několik dní a dají se stále otrhávat jako třeba bylinky z květináče. Podobně se dají využívat květy, nikoliv lístky, kopretiny velkokvěté.

Co potřebují kopretiny

Zeminu volíme propustnou, bohatou na živiny, nejlépe zahradní zeminu s přidáním kompostu a případně i kostní moučky, pak budou i bohatě kvést. Kopretiny nepotřebují pravidelnou zálivku, zavlažujeme jen v době většího sucha. Kořeny před vysycháním i před mrazem chráníme mulčovací kůrou.

Jak dlouho vydrzi kopretiny

Kopretina patří ke kráskám, které vás v zahradě potěší opravdu dlouho. Jejich nádherné bílé květy mohou zdobit zahradu po celý podzim. Pokud si z nich budete chtít udělat výzdobu i doma, vydrží se váze s pravidelně vyměňovanou vodou v plné kráse i čtyři týdny.

Kde rostou kopretiny

Kopretina patří mezi typický luční druh byliny kvetoucí od června do října. Najdeme ji na lukách, svazích, pastvinách, okrajích cest, ve světlých lesích, od nížin až do 2000 metrů nad mořem. Roste v téměř celé Evropě, nevyskytuje se jen v nejsevernějších částech Skandinávského poloostrova a v Asii na východ od Uralu.

Jak vysít kopretiny

Kopretiny vysazujeme na jaře nebo na podzim, a to až do doby, dokud půda nepromrzne, na plně osluněné stanoviště do vlhčí, ale nepřemokřené, propustné zeminy bohaté na živiny. Nejvhodnější je smíchat zem vykopanou z jamky pro osázení s trochou kompostu.

Jak vyset kopretiny

Výsev osiva provádíme od poloviny dubna do konce září (letní výsevy vyžadují častější závlahu). Nejdříve vysejeme sáček s travním osivem ručně nebo secím strojkem, v dávce cca 10 až 15 g na 1m2. Následně sejeme směs lučních semen v dávce 1 až 1,5 g osiva na 1 m2 (způsobem jako bychom kořenili).

Jak dlouho rostou kopretiny

Kopretiny jsou trvalky rostoucí v trsu a vyžadují od nás jen minimálně péče, za kterou se nám odvděčí krásnými květy, podle odrůdy od května až do konce léta.