Jak poznat levanduli lékařskou?

Jak se pozná Levandule lékařská

Levandule lékařská je vytrvalý stálezelený keřík s charakteristickou vůní. Listy jsou úzké, stříbřitě šedé, plstnaté. Kvete fialově, modře, růžově i bíle a dorůstá do výšky 60 cm. Levandule lákařská pochází z Persie, poté se postupně rozšířila do středomoří.

Jak vypadá Levandule lékařská

Jak levandule vypadá Levandule vnese do zahrady svěží fialovou barvu. Polokeř se vyznačuje hezkou barvou a navíc šíří nádhernou vůni. Drátovité a výrazně rozvětvené výhonky levandule lékařské (Lavandula angustifolia) tvoří kompaktní, polštářovitý polokeř.
Archiv

Která levandule nejvíce voní

Levandule úzkolistá (lat. Lavandula augustifolia) je jednou z nejvoňavějších rostlin vůbec, působí osvěživě na všechny naše smysly. Levandule úzkolistá (lat. Lavandula angustifolia) je jednou z nejvoňavějších bylinek a rostlin vůbec.

Kdy začíná kvést levandule

Obecně se však dá říct, že levandule kvete od června do srpna. Právě v červnu a červenci je nejvhodnější navštívit levandulové farmy kvetoucí České republice. V tomto období je levandule ve své nejhezčí fázi a vy tak můžete objevovat její krásy a malebnou vůni.

Která levandule je léčiva

Levandulová silice se velmi rychle vstřebává do těla. Její uklidňující i léčivé účinky se na vás proto po aplikaci projeví velmi rychle, pravděpodobně v řádu několika minut.

Jak hluboko koření levandule

V těžší půdě jí hrozí přemokření a následně odumírání kořenů. Prevencí je drobná drenáž, vylehčení půdy drobným štěrkem nejméně do půlmetrové hloubky, levandule totiž koření hluboko.

Proč mi usychá levandule

A:Levandule může usychat z několika různých důvodů, včetně nedostatečného zavlažování, nadměrného slunečního svitu, špatné půdy nebo infekce chorobami a škůdci.

Kdy a jak se stříhá levandule

Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.

Co delat s Odkvetlou levanduli

Po odkvětu keře je nutné přistoupit k jeho prořezání. Díky tomuto zákroku levandule rychle regeneruje, znovu obrůstá a rozvětvuje se, stává se bohatší, hustší a kompaktnější a nemá sklony k rozvalování větví, což je důležité i proto, aby později ve zdraví přežila zimní období a především tíhu zimní sněhové pokrývky.

Co dělat s Odkvetlou levanduli

Letní řez levandule se provádí ihned po odkvětu. Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Levandule v tomto období rychle regeneruje a znovu obrůstá, většinou pak ještě jednou i vykvétá, ovšem ve zcela nesrovnatelném, tedy menším množství drobnějších květů.

Jak využít listy z levandule

Její květy se například hodí k ovonění soli, cukru a medu, ale také k výrobě sirupu, zavařenin a pečiva nebo třeba jako ozdoba některých dezertů, nápojů a ovocných salátů. Listy a stonky levandule se pak typicky používají k dochucení některých pokrmů, kam patří především maso a ryby, ale i různá houbová jídla.

Jak se stříhají levandule

Jak stříhat levanduliIdeálně o 1/3 zkrátit konce rostliny.Uschlé výhonky a větvičky ustřihněte úplně.Z rostliny tvarujte rovnoměrný „bochánek“‎.Nikdy nestříhejte do dřeva, když nevidíte nové lístečky.Mladou rostlinu můžete sestřihnout na cca 8-10 cm nad zemí.

Co delat s uschlou levanduli

Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Jak dlouho vydrží levandule

Protože je to velmi DŮLEŽITÉ – levanduli stříhejte pravidelně již od jejího vysazení. Jedině tak vám vydrží několik let nádherně kvést. Pokud se o rostlinu budete starat s péčí, vydrží klidně i 10 let.

Jak oživit levanduli

Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji. Stříháme do třetiny nových větviček. To levanduli přiměje k tomu, aby vytvořila rychleji nové zdravé lístky a stonky, na kterých během pár měsíců uvidíme krásně fialové květy, plné sladké a pronikavé vůně.

Proč uschla levandule

Obecně platí, že čím více slunce do sebe levandule vstřebá, tím silněji a nádherněji bude vonět. Levandule si také libuje na sušších místech. Na vodu je totiž velmi citlivá. Díky tomu se nemusíte bát, že pokud ji nebudete zalévat, tak uschne.

Co léčí Levandule lékařská

Levandule se odpradávna užívá ke zklidnění úzkosti a stresu, na podporu trávení nebo při poruchách spánku. Dokáže nejen uklidnit, ale i zlepšit náladu! Bylinka má mj. také antibakteriální účinky a lze ji použít jako dezinfekční prostředek.

Jak zkratit levanduli

Jak stříhat levanduliIdeálně o 1/3 zkrátit konce rostliny.Uschlé výhonky a větvičky ustřihněte úplně.Z rostliny tvarujte rovnoměrný „bochánek“‎.Nikdy nestříhejte do dřeva, když nevidíte nové lístečky.Mladou rostlinu můžete sestřihnout na cca 8-10 cm nad zemí.

Jak rychle roste levandule lékařská

Zakoupením sazenic si práci výrazně usnadníte a dočkáte se bohatě kvetoucích rostlin výrazně dříve. První dva roky totiž roste levandule relativně pomalu, podoby bohatěji rozvětveného keříku se dočkáte až zhruba ve 4. roce. Pokud chcete vytvořit větší plochy, vysazujte sazeničky do sponu 45×60 cm.

Co dělat když uschne levandule

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Proč žloutne levandule

Pokud ji pravidelně zaléváte a objevily se žluté listy, jedná se o signál, který vám říká, že je potřeba zálivku omezit. Žluté listy se projevují většinou u rostlin, které pěstujete v květináči. Proto je důležité, abyste pohlídali, zda má levandule dostatečné odtokové otvory, ale také drenážní vrstvu.

Jak získat semínka z levandule

Vlastní semínka se vytvoří na konci prázdnin, kdy necháte levanduli květ až do úplného uschnutí. To že se v něm nacházejí semínka poznáte ozývajícím se zvukem při zatřesení. POZOR: Levandule Grosso je hybrid s květy má sterilní, tedy v těch se semínka nevytvoří.

Jak působí levandule

Levandule se odpradávna užívá ke zklidnění úzkosti a stresu, na podporu trávení nebo při poruchách spánku. Dokáže nejen uklidnit, ale i zlepšit náladu! Bylinka má mj. také antibakteriální účinky a lze ji použít jako dezinfekční prostředek.

Co s Odkvetlými květy levandule

Co dělat s odkvetlou levandulí Odkvetlé levanduli odstraníme stonky s květy a zároveň zlehka zastřihneme špičky zelených výhonů. Podpoříme tak další, podzimní kvetení.

Co odpuzuje levandule

Levandule je vyhledávaná pro svoji příjemnou vůni, která může odpuzovat nežádoucí hmyz. Už naše babičky připravovaly odvar z levandule a koření, jehož vůně držela komáry, mouchy a další hmyz mimo obydlí.