Jak poznat moly v potravinách?

Jak zjistit kde jsou moly

Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle. Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit.

Jak poznat moly ve strouhance

Moli napadají potraviny, které jsou tímto znehodnoceny. K potravinám se dokáží dostat i přes pevné obaly včetně uzavíratelných dóz. Přítomnost larev v potravinách poznáte podle bílých vláken, které kolem sebe vytváří housenky. Napadené potraviny nikdy nekonzumujte!
Archiv

Kde jsou nejčastěji moly

Moly najdete v:oříškách a mandlích,koření a chilli,sušených houbách,luštěninách,těstovinách,instantních polévkách,rýži,ovesných vločkách a müsli.

Jak odehnat moly

Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.

Jak poznat moly ve skříni

Mola šatního si lze někdy splést s jeho kuchyňským příbuzným. Rozdíl mezi molem šatním a molem potravinovým je ten, že mol šatní má lesklá stříbřitá křídla, zatímco mol potravinový je zbarvený napůl do běla a napůl do šedohněda.

Jak se zbavit molů v potravinách

Zárodky molů úspěšně zničíte, když mouku nebo vločky prosijete na plech a necháte chvíli v troubě rozehřáté na 90°C. Jediné, co ve spíži můžete nechat otevřené, jsou některé druhy koření – například bobkový list nebo hřebíček. Tyto vůně totiž moly odpuzují, stejně jako levandule nebo chmel.

Co proti molům v kuchyni

Zárodky molů úspěšně zničíte, když mouku nebo vločky prosijete na plech a necháte chvíli v troubě rozehřáté na 90°C. Jediné, co ve spíži můžete nechat otevřené, jsou některé druhy koření – například bobkový list nebo hřebíček. Tyto vůně totiž moly odpuzují, stejně jako levandule nebo chmel.

Co nesnáší moli

Odpuzovače molů

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Co odpudí moly

Zbavujte se potravin s prošlou záruční dobou. Dbejte na prevenci – můžete použít feromonové lapače, které odchytí samečky a zastaví tak reprodukční cyklus. K tomu je dobré vědět, že molům vysloveně vadí některé pachy – neusadí se v blízkosti bobkového listu nebo chmele, vadí jim černý pepř, ale také levandule.

Jak vypadá MOL

Mola šatního si lze někdy splést s jeho kuchyňským příbuzným. Rozdíl mezi molem šatním a molem potravinovým je ten, že mol šatní má lesklá stříbřitá křídla, zatímco mol potravinový je zbarvený napůl do běla a napůl do šedohněda.

Jak vypadají šatní moly

Námi zmiňovaný mol šatní je veliký zhruba 4 až 8 milimetrů a vyznačuje se lesklými stříbrnými křídly. Do skříně se vám většinou dostane tak, že přiletí z venku nebo si jej donesete s sebou v oblečení, pokud jste jej měli uskladněné někde, kde už se moli vyskytovali.

Jak dlouho žije potravinový mol

Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Jak poznat v mouce moly

* Mol potravinový je dvakrát větší než mol šatní. Poznáte ho i podle tmavých skvrn na křídlech. * Jeho stopy zjistíte snadno. Jemné pavučinky, které vidíte v mouce, koření, na čokoládě nebo v müsli, zaručeně signalizují přítomnost molů.

Co vadi molům

Velmi účinnou prevencí je použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem, neboť tyto vůně molům na rozdíl od nás vadí.

Jak dlouho žije mol potravinový

Dospělý potravinový mol žije 30 až 45 dní. Larva žije 2 až 3 měsíce.

Co nemají rádi moly

Moli nemají rádi rušné prostředí, větrání a světlo, naopak jim vyhovují klidné, vlhké a tmavé kouty. Nejčastěji se zabydlují ve vlněných kobercích, na dně zásuvek nebo právě v potravinách. Údajně jim hodně vadí cigaretový kouř, ale začít kvůli tomu kouřit, to není žádná výhra.

Jak zabít mola

Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.

Čím škodí MOL

Mol obecně

Moli (rod Tineola) jsou textilní škůdci z řádu motýlů (Lepidoptera) a čeledi molovitých (Tineidae). Vyskytují se téměř po celém světě a způsobují škody na přírodních textiliích, na vlněných výrobcích, kožešinách, kožených výrobcích, kobercích, peří a čalouněném nábytku.

Proč mám doma moly

Moli se zdržují a množí tam, kde mají zdroj potravy, Takže moli, kteří vám létají ve spíži nebo v kuchyni budou moli potravinoví, zatímco v šatní skříni nebo ložnici se bude vyskytovat mol šatní.

Co proti Moučným molům

Ideální je vytřít kuchyňské skříňky octem, který zlikviduje vajíčka a vydezinfikuje povrch. Chcete-li si být jistí, že je po molech skutečně veta, rozmístěte v kuchyni profesionální pasti na moučné moly. Pasti s obsahem feromonů zbylé motýlky spolehlivě přivábí a odchytí.

Jak dlouho žije MOL

Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Jak dlouho se lihne Potravinovy MOL

Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.