Jak poznat opotřebený řetěz?

Jak měřit opotřebení řetězu

Měření řetězu posuvným měřítkem:

Pro měření posuvným měřítkem nastavte měřítko na 132mm, vložte hroty do řetězu a následně lehce roztáhněte. Nový řetěz se zastaví na hodnotě 132,2 mm. Pokud naměříte 132,8mm, je řetěz opotřeben na 80% a je čas na jeho výměnu, pokud se chcete vyhnout zničení kazety a převodníku.
Archiv

Jak zkontrolovat řetěz na kole

První z možností je speciální měrka, kterou si můžeš pořídit zhruba za stovku. Tuto měrku jednoduše zasuneš do řetězu nad řetězovou vzpěrou rámu, potom tlakem na pedál kola napneš řetěz a ze strany zkontroluješ, jak do něj měrka zapadla.

Jak poznat špatný řetěz

Měrku jednoduše bez použití síly zasuneme do řetězu nad řetězovou vzpěrou rámu, tlakem na pedál napneme řetěz a z boku zkontrolujeme, nakolik se do něj měrka zanořila. Provedení a stupnice jednotlivých měrek se různí, ale zpravidla zde bývá vyznačena hodnota opotřebení 0,75 %, která je pro výměnu ideální.

Jak změřit opotřebení řetězu na kole

Kalibr nasadíme pravým výřezem na libovolnou rolničku napnutého řetězu, namontovaného na kole. Levý stupňovitý zobák kalibru lehce zatlačíme mezi články řetězu a podle toho jak hluboko tato část kalibru zapadne, vyhodnotíme míru vytažení řetězu.

Jak často mazat řetěz na kole

Údržbu řetězu máte nyní v malíčku, proto si všímejte každého zaskřípání. Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc.

Jak změřit prověšení řetězu

Průhyb měříme na spodní části řetězu, zhruba uprostřed mezi oběmi řetězovými koly. Napínání se provádí pomocí napínacích šroubů, které jsou na konci kyvné vidlice. Obecně lze říci, že správně napnutý řetěz má prověšení mezi 2,5 až 3,5 cm, vždy je však třeba řídit se doporučením výrobce.

Jak poznat opotřebovaný převodník

Známkou opotřebení zubů převodníku je jejich zahnutý profil (směrem dozadu), který připomíná žraločí ploutev. Zuby se opotřebováním také ztenčí (jsou ostré), zploští se nebo ohnou. V extrémním případě se i ulomí.

Jak poznat motor před smrtí

Nejprve zahřejte motor a poté otevřete víčko oleje. V tomto případě nás hlavně zajímá, jaká pára z ní stoupá. Modrý kouř nebo zápach spáleniny naznačuje, že došlo k problému s motorem. V ideálním případě by kouř měl být bílý.

Kdy měnit převodník

Převodníky je nutné vyměnit, pokud jsou opotřebované (viz kapitola JAK POZNAT, ŽE JE ČAS VYMĚNIT PŘEVODNÍKY NA KOLE) nebo pokud chceme změnit poměr převodů – méně zubů pro snazší stoupání či více zubů pro rychlejší jízdu v rovinatém terénu.

Jak nasadit spojku na řetěz

Ramínka rychlospojky nasaďte na řetěz z protilehlých stran. Spojte konce řetězu – nasaďte čepy do větších otvorů v protilehlém článku a zatáhněte za řetěz. Spojení jest dokonáno, řetěz není třeba rozhýbávat. Při rozpojování rychlospojek se mnohdy neobejdete bez kleští, s rukou nevystačíte.

Jak nejlépe vyčistit řetěz

Asi nejjednodušší a nejčistší metodou, jak si vyčistit řetěz nasazený na kole, je použít pračku řetězu. Je to malý nástroj, který se připevní k řetězu. Je opatřen nádržkou, kterou naplníte vybraným čisticím prostředkem. Když šlapete pedálem dozadu, řetěz prochází otáčejícími se kartáčky v čističi.

Čím mažete řetěz na kole

Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat. Poté jej přiložte nad řetěz (ideálně mimo zadní pastorky) a začněte rukou protáčet šlapací kliky dozadu. Při tom olej nanášejte na řetěz.

Jak dlouho vydrží duše v kole

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější součástky, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod.

Jak se projevuje prasklý rozvodový řemen

Zaznamenáte ztrátu výkonu – Váš rozvodový řemen je zkonstruován se „zuby“, které uchopí ozubená kola, když otáčí pohyblivými částmi vašeho motoru. Pokud se tyto zuby ulomí nebo upadnou, všimnete si, že vaše auto začne prokluzovat, což může vést k selhání a zhasnutí motoru.

Jak se pozná uvařený motor

Na přehřívající se motor vás upozorní ručička ukazatele teploty chladicí kapaliny na přístrojové desce, kterou byste měli během jízdy sledovat. Jakmile se ručička dostane až k červenému poli, měli byste začít jednat. To samé platí v okamžiku, kdy se vám před očima rozsvítí červená kontrolka teploty motoru.

Jak dlouho vydrží převodník

Když máte najeto 10000-20000 km – kliky, převodníky, ráfky

Výměna převodníků není velmi častá, ale pokud včas nevyměníte řetěz, tak tyto komponenty nemusí vydržet ani 10 000 km. Dle stylu jízdy, kvality brzdových špalků a kvality ráfků se může projevit probrždění ráfků po 10 000-15 000 km.

Jak určit správnou délku řetězu

Pro naměření správné délky nového řetězu existují dvě možnosti. První znamená spočítat články řetězu starého, protože při pouhém poměření s novým je vytahaný řetěz delší. Druhou možností je naměření délky přímo na kole.

Kdy mazat řetěz

Výrobci uvádí, že při optimálním počasí se řetěz maže jednou za cca 500km, a kompletní čištění a mazání cca po 1500km. Když jedeš za deště, je vždycky potřeba nechat řetěz oschnout a poté vyčistit a namazat.

V čem vyprat řetěz

Pokud máte například pěnový Cyklostar, můžete ho nanést na řetěz, chvíli nechat působit a pak spláchnout vodou. Když pomůžete ještě kartáčkem, vezme to více času, ale výsledek bude rozhodně lepší. O krok dál jsou pak myčky na řetěz, ve kterých na řetěz v odmašťovací lázni působí hned několik rotujících kartáčků.

Jak často mazat řetěz

Výrobci uvádí, že při optimálním počasí se řetěz maže jednou za cca 500km, a kompletní čištění a mazání cca po 1500km.

Jak často mazat řetěz na kolo

Údržbu řetězu máte nyní v malíčku, proto si všímejte každého zaskřípání. Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc.

Jak se lepí duše na kolo

Když najdete díru, lehce ji i s okolím očistěte smirkovým papírem. Záplata bude lépe držet. Poté duši upusťte, ale nechte stále mírně nafouknutou a naneste na oblast defektu lepidlo. Můžete rozetřít prstem – raději více do široka, abyste měli jistotu, že bude pokrývat celou záplatu.

Jak najit diru na dusi

Najděte díru a zalepte ji

Pokud prasklinu na duši hned nevidíte, musíte ji najít. Nejjednodušší je samozřejmě ponořit duši do vody a sledovat unikající bublinky, ale co když poblíž žádná voda není V takovém případě vytáhněte pumpičku, začněte pumpovat a poslouchejte, kde syčí vzduch.

Co se stane když praskne řemen

A co se stane, když řemen nebo řetěz praskne či přeskočí Střetnou se písty s ventily, poškození může být v několika stupních: od nejméně vážného, kdy se ohnou jen ventily, po katastrofální, kdy se zlomí vačková hřídel, všechny ventily, může se poškodit i blok motoru, ohnout ojnice a třeba i kliková hřídel.

Jak rychle zchladit motor

V takovém případě je lepší nechat motor běžet na volnoběh. Vypnutí motoru by způsobilo ještě větší zvýšení jeho teploty. Motor byste tak mohli definitivně „uvařit“. Začne-li po chvíli teplota klesat, zvládli jste krátkodobé přehřátí motoru a chladicí systém je nyní víceméně schopen motor uchladit.