Jak poznat špatný žampion?

Jak vypadá jedovatý žampion

Žampion polní najdete jednotlivě, ale i ve specifických útvarech označovaných jako čarodějné kruhy. Mívá buď čistě bílé, nebo narůžovělé zbarvení, lupeny pod kloboukem postupně mění barvu z růžové na masově červenou a bílá dužina příjemně voní.

Které žampiony jsou jedovaté

Pečárka zápašná: Žampion, který způsobuje otravu

Po požití jedovatého žampionu zápašného, kterému se odborně říká pečárka zápašná, můžete skončit v nemocnici na výplachu žaludku. Otrava se projeví 1–3 hodiny po konzumaci, a to nevolnostmi a intenzivním zvracením.
Archiv

Jak se pozná žampion zápašný

Ve většině případů se na zahradách jedná o takzvaný žampion zápašný. Jak ho poznat Stačí lehce poškrábat na nožce nebo kloboučku a za pár vteřin začne narušené velmi intenzivně žloutnout. Tento žampion navíc – jak už název napovídá – nevoní příjemně.

Jak spotřebovat žampiony

Jak tepelně upravit žampiony

Žampiony můžeme vařit, smažit, plnit a zapékat. Dají se obalovat v trojobalu nebo těstíčku a smažit jako řízky. Výborně chutnají na pizze. Přidáváme je do polévek a zvlášť oblíbené jsou výborné houbové omáčky, které často podáváme s bramborami, těstovinami nebo s knedlíkem.

Kdy rostou žampiony

„Žampiony jsou houby, které rostou tak do týdne po dešti, umějí totiž dobře využít momentální vzdušné vlhkosti a vyrazit brzy po dešti. Takže na žampiony, na ty už se vyrazit dá,“ konstatuje mykoložka Tereza Tejklová z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Jaký je rozdíl mezi žampionem a muchomůrkou zelenou

Od žampionu lze muchomůrku zelenou odlišit barvou lupenů – u žampionu jsou lupeny světle až tmavě hnědé, u muchomůrky jsou bílé. Dalším odlišným znakem muchomůrky zelené je „kalich smrti“, který u žampionu chybí. Od zelánky, holubinek či masáka-albína se plodnice muchomůrky zelené odlišují tím, že mají prsten a pochvu.

Jak poznat Pecarku

Jak poznat žampion

Charakteristickým znakem žampionu je hnědavé zbarvení lupenů. Na zahradách mohou vyrůst houby všelijaké. Někdy jsou klobouky k nerozeznání od žampionu. Pokud ale nejsou lupeny hnědé, jde zcela jistě o něco jiného, pravděpodobně velmi jedovatého.

Jak vypadá lesní žampion

Žampion lesní

Plodnice jsou drobnější než ostatní druhy žampionů. Klobouk je zvoncovitý až ploše rozložený, na bělavém podkladu pokrytý tmavě hnědými šupinkami. Lupeny jsou červenohnědé až tmavěhnědé. Třeň je bělavý, po poranění červenající až hnědnoucí, na bázi ztluštělý.

Kdy žampiony vyhodit

Při zpracování hub je velice důležité konzervovat pouze zdravé plodnice. Pokud je houba na některém místě plesnivá nebo jinak poškozená, raději ji celou vyhoďte. Co se týče sušení žampionů, houby tímto stylem zpracování ztratí velké množství vody, čímž se zabrání rozvoji mikroorganismů.

Jak loupat žampiony

Někdo tvrdí, že by se před úpravou měly žampiony oloupat. Můžete tak učinit, ale stačí je pouze otřít vlhkým hadříkem. Poté můžete odkrojit nohy (nemusíte) a pokračovat dále dle vašeho receptu. Hlívu oproti tomu není nutné loupat, pouze odříznout třeň.

Jak dlouho roste žampion

První žampiony nám vyrostou za 10 až 12 týdnů. Při pěstování uvnitř můžeme podhoubí vysadit kdykoli, tedy v jakoukoli roční dobu. Do nádoby se substrátem je vysadíme do hloubky cca 50 mm (opět volíme vždy podhoubí velikosti ořechu), načež mezi jednotlivými kusy necháme prostor cca 30 cm široký.

Jak vypadá kalich smrti

Co je kalich smrti

Jde o pochvu, z níž muchomůrka zelená vyrůstá. Tato pochva je bílá, tvoří ji jedna poměrně tenká blána a houbu obepíná jen volně, tzn. není k noze pevně přirostlá. Většinou sice kalich smrti alespoň trochu vyčnívá nad povrch, ale může být i celý schovaný.

Jaké jsou jedovaté houby

Jedovaté houbybaňka. velkokališná (Sarcosphaera coronaria)čechratka. podvinutá (Paxillus involutus)helmovka. ředkvičková (Mycena pura)hřib. satan. (Rubroboletus satanas)límcovka. oranžová (Leratiomyces ceres)límcovka. šupinatá plavá (Leratiomyces squamosus var.muchomůrka. červená (Amanita muscaria)muchomůrka. porfýrová

Jak dlouho se dělají žampiony v troubě

Dáme piecť do rozohriatej rúry otvoreným klobúčikom hore – zachytíme šťavu, pečieme cca 20 minut, 180 – 200°C. (Použijeme papier na pečenie.) Pokvapkáme citrónom a posypeme posekanou petržlenovou vňaťou.

Proč se musí žampiony loupat

Stačí je jednoduše umýt a odstranit pouze drobné nečistoty. Nezdá se, že by konzumace žampionů včetně slupek, měla mít vliv na jejich horší stravitelnost. Nicméně platí zásada, že houby jsou celkově hůře stravitelné a proto se nedoporučují ke konzumaci krátce před spaním, raději si je dopřejeme třeba k obědu.

Jak očistit žampiony z obchodu

Zkontrolujeme jejich kloboučky a nožky, jestli na nich není nějaká nečistota (třeba trochu zeminy) – pokud ano, jednoduše ji odstraníme pomocí ostrého nožíku nebo jen otřeme hadříkem. Poté houby rychle opláchneme chladnou vodou a osušíme (např. na látkové utěrce). Rozhodně je ve vodě déle nemáčíme.

Jak dlouho tepelné upravovat žampiony

Obecně je třeba houby vařit 20 minut až půl hodiny (podle České mykologické společnosti zejména konkrétní rizikové druhy níže uvedené), na smažení stačí o polovinu kratší doba.

Jak se pozná jedovatá houba

Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.

Jak bezpečně poznat Masáka

Převážnou část pokožky masáka lze snadno sloupnout. Lupeny jsou husté, bílé a později červeně skvrnité. Dalším poznávacím znakem je, že nemá pochvu, neboli kalich smrti, ale na konci třeně najdete bradavičnatou širokou hlízu popisovanou i jako bambulku.

Co když houba zmodrá

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Jak udělat žampiony v troubě

Šampiňóny umyjeme, nožičky vylomíme, necháme oschnúť. Do oleja pretlačíme cesnak, štetcom natrieme zvonka i znútra hlavičky týmto cesnakovým olejom. Osolíme, okoreníme. Dáme piecť do rozohriatej rúry otvoreným klobúčikom hore – zachytíme šťavu, pečieme cca 20 minut, 180 – 200°C.

Kdy loupat žampiony

Někdo tvrdí, že by se před úpravou měly žampiony oloupat. Můžete tak učinit, ale stačí je pouze otřít vlhkým hadříkem. Poté můžete odkrojit nohy (nemusíte) a pokračovat dále dle vašeho receptu. Hlívu oproti tomu není nutné loupat, pouze odříznout třeň.

Jak poznat Kováře od satana

Pokud jde o třeň, ten v případě kováře nemívá síťku, ale při bližším pohledu u něj rozpoznáte žlutý podklad a na něm červené plstnaté tečkování. Velice často si lidé pletou hřib satan s hřibem kříštěm.

Jak poznat satana

Hřib satan (Rubroboletus satanas) je velmi vzácná a chráněná houba, kterou byste vůbec neměli sbírat. Vyskytuje se především v teplých listnatých lesích. Klobouk má bělavý nebo našedlý, dužnina je bělavá, po poranění slabě modrá. Na třeni má červenou síťku.

Jak vypadá masák

Jak ji poznat

Klobouk má v průměru 5 – 15 cm, v mládí je polokulovitý, později sklenutě rozložený až plochý. Jeho povrch bývá pokryt snadno stíratelnými, špinavě bílými až šedorůžovými zbytky plachetky. Převážnou část pokožky masáka lze snadno sloupnout. Lupeny jsou husté, bílé a později červeně skvrnité.