Jak poznat špatné bubnové brzdy?

Jak dlouho vydrží bubnové brzdy

Destičky by měly vydržet 40 000 – 60 000 km a kotouče 80 000 – 120 000 km v závislosti na druhu zvoleného obložení, kotoučů a stylu jízdy či hmotnosti vozu. Bubnové brzdy by měly vydržet 150 000 – 250 000 km podle stylu jízdy.

Kdy měnit bubnové brzdy

Měkčí destičky ubývají mnohem rychleji než tvrdý materiál kotoučů, a to přibližne 3x rychleji. Na rozdíl od koutočů se u brzdových destiček řídí tloušťka předpisem výrobce. Platí pro ně jednoduché pravidlo: jakmile jejich tloušťka klesne na 3mm a níže, musíte je vyměnit.
Archiv

Jak zkontrolovat stav brzd

Když bude vůz na zvedáku a bude mít demontované kolo, podívejte se na stav brzdových kotoučů. Ty by měly mít dostatečnou šířku (alespoň 10 mm) a jejich povrch by měl být hladký, bez škrábanců nebo otřepů na okrajích kotoučů, což by indikovalo opotřebené brzdové destičky.
Archiv

Jak poznat špatný třmen

Řidič má pocit, že musí pedál sešlápnout téměř až na doraz, aby vozidlo brzdilo, pedál se při sešlápnutí propadá (houbovitý pedál), nebo je při sešlápnutí „měkčí“ než obvykle. – Pokud je vozidlo vybaveno bubnovou brzdou, jsou třmeny špatně seřízeny.
Archiv

Jak poznat špatné brzdy

Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu. Opotřebované kotouče zpravidla znamenají vyšší hlučnost a nižší účinek navzdory použití zánovních desek.

Jak fungují bubnové brzdy

Princip činnosti

Brzdový buben je pevně spojen s rotující brzděnou součástí (u motorových vozidel s nábojem kola). Při brzdění jsou brzdové čelisti přitlačovány rozpěrným ústrojím na vnitřní plochu bubnu a tím vzniká tření, čímž se přeměňuje kinetická energie na energii tepelnou a vytváří se brzdná síla.

Čím mazat bubnové brzdy

Tak či tak musí být tyto plochy čisté, nezrezlé a namazané ideálně měděnou vazelínou. Mazat se musí i čepy (silikonovým mazivem), po kterých jezdí celý třmen tam a zpátky, a není od věci dát trochu maziva i na zadní stranu destičky, kde na ní tlačí pístky třmenu.

Jak se poznají špatně brzdy

Rozeznání opotřebovaných brzd se za jízdy dá spolehlivě poznat sluchem či citem v rukou a nohách. Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu.

Jak poznat špatné brzdy na autě

Můžete slyšet skřípání nebo jiné nezvyklé zvuky. Při brzdění vám může vibrovat volant či brzdový pedál. Nebo pedál může mít dlouhý nebo naopak krátký zdvih. Vůz také může při brzdění táhnout na stranu.

Jak poznat Kdy vyměnit brzdy

Když svítí kontrolka systému ABS, autoservis je potřeba navštívit co nejdříve. Také v případě, že se při brzdění třese volant. Když se na vodě nebo na kluzkém povrchu auto stáčí do strany, když při brzdění slyšíte divné zvuky. Také v případě, že se Vám na přístrojové desce objeví symbol opotřebení brzdových destiček.

Čím natřít brzdové bubny

K2 BRAKE CALIPER PAINT 400 ml ČERNÁ – barva na brzdové třmeny a bubny, L346CA. Vysokoteplotní lak na brzdové třmeny s vysoce kvalitní pryskyřicí. Lesklý ochranný nátěr, který je odolný vůči prachu, chemikáliím, solím a drsným povětrnostním podmínkám. Působí proti korozi.

Jaký je rozdíl mezi bubnovou a kotoučovou brzdou

Kotoučová brzda je otevřená a tedy přímo vystavena proudícímu vzduchu. Naproti tomu obložení bubnové brzdy je uzavřeno v bubnu, což chlazení brzdy výrazně znesnadňuje. Vysoká teplota způsobuje pokles brzdného účinku, takzvaný fading. Příčinou je snížení součinitele tření mezi obložením a bubnem při vysoké teplotě.

Jak ošetřit bubnové brzdy

Pokud už máte brzdy zamaštěny, doporučujeme brzdové destičky lehce zbrousit brusným papírem a následně odmastit technickým benzínem nebo čističek brzd , to samé provést také u kotouče.

Proč pískají brzdy

Sjeté destičky jsou nejběžnějším důvodem, proč brzdy pískají. O nelibý zvuk se starají malé plíšky, které jsou na destičkách umístěné tak, aby na tento problém řidiče včas upozornily. Jakmile je na destičce nedostačující množství brzdného materiálu, plíšky se začnou třít o kotouč „kov na kov“.

Jak se projevuje stará brzdová kapalina

Stará „zvodnatělá“ brzdová kapalina obsahuje vodu, která snižuje její bod varu. K odpařování tedy dochází výrazně dříve než v případě „čisté“ kapaliny. Takže zatímco s novou kapalinou budou brzdy dobře fungovat i při dlouhém sjezdu alpskými serpentinami, se starou začnou ztrácet účinnost i na Šumavě.

Jak poznám že je špatný posilovač brzd

Brzdový pedál, který se po vypnutí motoru jen stěží dá sešlápnout, může rovněž ukazovat na vadný posilovač brzd. Kromě toho může posilovač brzd při netěsnosti součástí nebo rzi v pouzdře slyšitelně syčet. Toto syčení je způsobeno podtlakem, který vtahuje vzduch do pouzdra posilovače brzd.

Co znamená kdyz mi pískají brzdy

Za zvuky někdy stojí i opotřebované brzdové kotouče s nánosem koroze na jejich horní hraně. V takovém případě je možné lem odstranit ořezáním na soustruhu, ale ideální variantou je výměna kotoučů. Opotřebované brzdové destičky jsou častou příčinou pískání a je potřeba je vyměnit.

Proč skřípou brzdy

Příčinou může být lepkavý povrch pístku nebo vodítka třmenu, nesprávná instalace brzdových destiček, nadměrně opotřebované brzdové kotouče nebo praskliny v třecím materiálu destiček. Skřípání: vysokofrekvenční vibrace – nad 5 kHz.

Jak poznat sjeté brzdové destičky

Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu. Opotřebované kotouče zpravidla znamenají vyšší hlučnost a nižší účinek navzdory použití zánovních desek.

Jak se kontroluje brzdová kapalina

Stav brzdové kapaliny zjistíte pomocí refraktometru, který odhalí její bod varu i poměr přítomné vody. Pokud ho nemáte, nebo si jej nechcete pořizovat, není nic jednoduššího než navštívit servis, kde vám kapalinu otestují. Bez ohledu na stav ale také pravidelně kontrolujte její hladinu v nádržce.

Jak se projevuje Zavzdušněné brzdy

Nejčastěji ke zavzdušnění dochází při demontáži některé ze součástí brzdové soupravy. Menší množství vzduchu se projevuje pružením pedálu a nižší účinností. Při větším množství vzduchu brzdy nefungují a pedál pruží v celé zdvihu. Méně účinné či dokonce neúčinné brzdy mohou způsobit závažnou dopravní nehodu.

Jak se pozná Zavzdušněná brzda

Zavzdušněné brzdy poznáš snadno a ani nemusíš mít nastartovaný motor,stačí sešlápnout opakovaně pedál brzdy pokud zůstává po opakovaném sešlápnutí ve stejné poloze je to v pořádku jestli-že se pedál začne zvedat a zabírat dřív znamená to zavzdušněný systém.

Jak odvzdušnit bubnové brzdy

Odvzdušnění prováděné pomocí kompresoruKompresor připojíme k nádobce s brzdovou kapalinou.Necháme natlakovat na 0,1 Mpa.Povolujeme odvzdušňovací ventily a sledujeme, zda s kapalinou uniká i vzduch.Jakmile vytéká z ventilu čistá kapalina, ventily utáhneme a očistíme, zkontrolujeme dotažení ventilu.