Jak poznat špatnou funkci štítné žlázy?

Co způsobuje snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)

Nejčastější příčinou hypotyreózy u nás je autoimunitní onemocnění, při němž dochází k poškození štítné žlázy vlastním imunitním systémem, bílými krvinkami nebo protilátkami. To vede k poruše tvorby hormonů (T3 a T4).
Archiv

Co může způsobit neléčená štítná žláza

Snížená funkce štítné žlázy může stát i za poruchami menstruačního cyklu, potraty a problémy s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, která vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství.
Archiv

Jak se léčí snížená funkce štítné žlázy

K rozvoji snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy může vést i nedostatek zinku, který způsobuje nerovnováhu v aktivitě hormonů štítné žlázy. Předejít tomu pomohou potraviny bohaté na zinek: mořské plody a ryby, vepřové a kuřecí maso, špenát, hořká čokoláda, ořechy a semena.

Jak se projevuje zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy vyvolává nadměrné pocení, návaly, špatnou snášenlivost horka, kůže je jemná a na dotek teplá. Typické jsou i jemné, řídnoucí vlasy. I při snížené funkci jsou vlasy jemné a více vypadávají, pokožka je suchá a chladná, nehty třepivější. Padání vlasů ale může mít i jiné příčiny.
Archiv

Které potraviny škodí štítné žláze

Nejčastěji je to nedostatek jódu, vrozená snížená funkce štítné žlázy, nežádoucí účinky léčiv a další.

Co nejíst při snížené funkcí štítné žlázy

Omezte naopak některé druhy košťálové zeleniny (květák, brokolice, kapusta, kedlubna, ředkvičky a zelí), které obsahují strumigeny, látky bránící štítné žláze využití a hromadění jódu. Dále do svého jídelníčku zařaďte ořechy, listovou zeleninu, semínka a kořenovou zeleninu.

Jak zhubnout se sníženou funkci štítné žlázy

Pro hubnutí při snížené funkci štítné žlázy je nutné omezit tuky, především ty živočišné. Vybírejte proto mléčné výrobky a sýry nízkotučné, libová masa, masné výrobky s vysokým obsahem masa a živočišné tuky nahrazujte rostlinnými oleji.

Co jíst při snížené funkci štítné žlázy

V případě snížené funkce štítné žlázy omezte košťálovou zeleninu, stejně jako třeba sóju. Jídelníček snížené funkce štítné žlázy by měl být především plný jódu, ideální jsou mořské plody a ryby, nezapomeňte na jodidovanou sůl.

Co se bere na štítnou žlázu

Lék Euthyrox patří k hojně užívaným přípravkům, vzhledem k tomu, že pomáhá při potížích se štítnou žlázou. Těmi dnes podle odhadů trpí zhruba pět až deset procent obyvatelstva. Štítná žláza produkuje hormony, které řídí náš metabolismus. V případě onemocnění nastupuje léčba, mnohdy právě pomocí Euthyroxu.

Jak dlouho lze žít bez štítné žlázy

Štítná žláza

Pokud člověk bez štítné žlázy užívá léky, které nahradí funkci hormonů v ní produkovaných, může vést zcela plnohodnotný život bez jakýchkoliv omezení.

Jak zhubnout při snížené funkcí štítné žlázy

Pro hubnutí při snížené funkci štítné žlázy je nutné omezit tuky, především ty živočišné. Vybírejte proto mléčné výrobky a sýry nízkotučné, libová masa, masné výrobky s vysokým obsahem masa a živočišné tuky nahrazujte rostlinnými oleji.

Co nejíst při zvýšené funkcí štítné žlázy

U pacientů a lidí s problémy se štítnou žlázou je potřeba, aby si na potraviny obsahující strumigeny dávali pozor. Jedná se hlavně o zeleninu – zelí, brokolice, květák, kapusta a růžičková kapusta.

Jak se testuje štítná žláza

Vyšetření štítné žlázy probíhá buď odebráním anamnézy (zjištění výskytu autoimunitního onemocnění u členů rodiny), laboratorním vyšetřením (krevní testy), pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk) nebo pomocí biopsie (punkcí) (odběr vzorku tkáně štítné žlázy tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou).

Jak se žije bez štítné žlázy

Štítná žláza

Pokud člověk bez štítné žlázy užívá léky, které nahradí funkci hormonů v ní produkovaných, může vést zcela plnohodnotný život bez jakýchkoliv omezení.

Kdy si nechat vyšetřit štítnou žlázu

Jestliže si i v teplý den musíte vzít svetr a zebou vás ruce nebo nohy, jste unavení, dělají se vám otoky kolem očí, tloustnete, aniž by to mělo důvod ve změně jídelníčku – vaše štítná žláza možná pracuje málo. Bolí vás vepředu na krku, cítíte bolest při polykání a otáčení hlavy – můžete mít zánět štítné žlázy.