Jak poznat přehřátí organismu?

Jak se projevuje přehřátí organismu

Projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem a zvýšeným krevním tlakem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech horečka překročí i 40 °C, hrozí mdloby a rozvoj šoku a otoku mozku!
Archiv

Jak dlouho trvá přehřátí organismu

Díky včasné první pomoci při úpalu a úžehu trvají akutní příznaky obvykle jen několik hodin. Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny.
Archiv

Jak poznat úpal nebo úžeh

Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem je takový, že úpal je způsobený vysokou teplotou, zatímco úžeh vznikne z pobytu na sluníčku. V některých případech snadno rozlišíte, o kterou z těchto variant se jedná. Pokud jste celý den nebyli na sluníčku, ale byli ve vysokých teplotách v práci, bude to úpal.
Archiv

Kdy se projeví úpal

Projevuje se většinou až několik hodin po pobytu na slunci, například v noci.

Co na úpal nebo úžeh

Příčiny, příznaky a první pomoc

Úpal Úžeh
Težší příznaky zmatenost šokový stav zrychlené dýchání křeče ztráta vědomí ztuhnutí šíje
První pomoc Ochlazení v podobě obkladů Studená sprcha Chladné místo ve stínu Čerstvý vzduch Dostatečné množství tekutin Poloha vleže s nohama nahoru Dostatečné množství tekutin

Jak se chranit před úžehem

Před úžehem se ochráníme v horkých slunných dnech pokrývkou hlavy, dostatečným zásobováním tekutinami, ochlazováním těla sprchováním či koupáním. Příznaky úžehu jsou podobné jako u úpalu, navíc může tuhnout šíje či se projevovat jako zánět mozkových blan.

Co je úpal a úžeh

Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem

V obou případech dochází k přehřátí organismu. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že úžeh vzniká v přímém důsledku působení slunce, kdežto úpal se sluncem souviset nemusí. Úpal můžete dostat, i když ležíte ve stínu, zato úžeh si uženete jedině na slunci.

Co je dobré na úpal

Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed. Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu. Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná. Dobrý je i velmi mírně oslazený čaj s citronem (mátový, zelený, černý).

Co dělat když mám úpal

První pomoc

Jak v případě úpalu, tak v případě úžehu je nejdůležitější postiženého ochladit. V případě úžehu je nutné postiženého dostat ze slunce, ochlazovat hlavu studenými obklady a podávat dostatečné množství tekutin. V případě vážného stavu pacienta je třeba přivolat lékařskou pomoc.

Jak vypadá úpal

Pokud pacienti uvádí pobyt v horkém, vlhkém, nevětraném prostředí a nedostatečný nebo minimální příjem tekutin, jedná se nejspíše o úpal. Mezi manifestní projevy tohoto onemocnění patří zmatenost, závratě, bolest hlavy, zvracení, nevolnost, pocení, přičemž tělesná teplota nemusí být vždy zvýšena.

Co se děje při úpalu

Vše začíná zvýšeným pocením, bolestí hlavy, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním a zrychleným tepem," říká lékař. U úžehu je patrné zarudnutí či spálení kůže vlivem působení slunečních paprsků. Postupně se zvyšuje tělesná teplota až nad 40 stupňů a dojít může ke ztrátě vědomí, křečím a celkovému šoku.

Co pomuze při úžehu

První pomoc. Jak v případě úpalu, tak v případě úžehu je nejdůležitější postiženého ochladit. V případě úžehu je nutné postiženého dostat ze slunce, ochlazovat hlavu studenými obklady a podávat dostatečné množství tekutin. V případě vážného stavu pacienta je třeba přivolat lékařskou pomoc.

Jak se zbavit úžehu

Přeneste postiženého na chladné a stinné místo. Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed. Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu. Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná.

Jak vypadá úžeh

Úžeh je zvláštní forma přehřátí, které vzniká v důsledku nadměrného pobytu na přímém slunci. Častěji postiženi bývají lidé světlovlasí, s malým množstvím kožního pigmentu. Onemocnění se obvykle projevuje zčervenáním pokožky, solárním erytémem (vyrážkou), někdy i popáleninami II. stupně.

Jak probíhá úžeh

Úžeh vzniká v přímém důsledku slunečního záření, při kterém dochází k přehřátí mozku. Příznaky úžehu jsou podobné jako u úpalu, ale mohou se ukázat mnohem později (nejčastěji v noci). Úžeh často doprovází i spálená zarudlá pokožka.

Co dělat když má člověk úpal

Přeneste postiženého na chladné a stinné místo. Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed. Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu. Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná.