Jak poznat Platan?

Jak vypadá Platan

Charakteristika. Jednodomé opadavé nebo výjimečně neopadavé mohutné stromy se střídavými jednoduchými listy s dlanitoklanými palisty. Borka se obvykle loupe v charakteristických velkých tenkých plátech. Na listech a větévkách jsou přítomny stromečkovité nebo hvězdovité chlupy.

Jak vytvarovat Platan

Platany nevyžadují pravidelný řez. Pouze u stromů v ulicích je vhodné dbát na výchovný řez s úpravou podchodné a podjezdné výšky. U dospělých stromů odstraňujeme obvykle pouze větve provozně nebezpečné.

Jaké plody má Platan

Plodem je nažka (některými autory považovaná za oříšek), nažky jsou uspořádány do hustých plodenství, hlávek, které mají asi 2,5–3 cm v průměru. Na bázi nažky je věneček chlupů, pomocí kterých se nažka šíří větrem (anemochorie).

Kdy kvete Platan

Květ. Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy jsou uspořádány odděleně v kulovitých květenstvích na téže rostlině.

Kdy se Striha Platan

Platan východní a javorolistý

U dospělých stromů odstraňujeme obvykle pouze větve provozně nebezpečné. Řez lze provádět po celý rok. Jediným problematickým obdobím řezu je jaro (květen – červen), kdy se rozpadají zralé ochmýřené nažky v kulovitých hlávkách.

Kdy sazet Platan

Samozřejmě se nesází, když půda promrzne, podle tuhosti zimy tak jejich výsadba obvykle připadá na říjen až listopad, na jaře pak na březen a duben. Právě teď je nejvyšší čas na stromky, které jste nestihli zasadit na podzim. Prvním předpokladem úspěchu je kvalitní školkařský materiál.

Kam zasadit Platan

Pro platany jsou nejvhodnější hluboké výživné půdy. Tyto stromy potřebují nutně dostatek vláhy. Ideální jsou pro ně slunná stanoviště, teplé a dostatečně provzdušněné půdy. Je možné je množit semeny, dřevitými řízky, hřížením nebo výlomky.

Kdy Zastrihnout dub

Nejlepší doba je většinou mezi květnem a koncem září, když má strom plno listí. „Rány“, které způsobíte odstraněním větví, se v tuto dobu proto hojí nejrychleji, protože proudění mízy je v tuto dobu optimální. Existuje však několik výjimek: Hlavové stromy (jako vrba, dub, topol): listopad – únor (jednou za pět let).

Jak naklíčit dub

Nasbírejte si v lese půdu, kterou následně dejte na misky pod květináč/kořenáč a žaludy na ni rovnoměrně rozprostřete. Zalijte a nechte venku vyklíčit. Během dvou týdnů nebo podle počasí, začnou žaludy kořenit a tudíž jsou připraveny k sázení. Vyberte si vhodné místo, kde budou moci zůstat i jako dospělé stromy.

Jak tvarovat dub

Kmen je mohutný, kůra hnědá, u starších stromů silně zvrásnělá a popraskaná. Větve jsou svolné ke tvarování drátem, řez provádějte na jaře a v létě můžete odstraňovat nové výhony. Zálivka je pro dub velmi důležitá, proto udržujte substrát neustále vlhký, nikoliv však přemokřený.

Kdy se sazi dub

Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května. Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Čím hnojit dub

Nejčastěji plně postačí hnojit kompostem a během vegetace jej používáme v dávce 2–3 litry na 1 m2 (20–30 litrů na 10 m2). Místo kompostu můžeme použít také minerální hnojiva nejlépe na jaře v následujících dávkách na 10 m2: 20 až 60 g N (např. 100–300 g síranu amonného)

Jak se pozná dub

Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“ (přeříznuté dřeňové paprsky). Díky jim lze bezpečně rozeznat dub od jilmu či jasanu. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost.

Kdy řezat Platan

Není náročný na půdní typ, ale když si může vybrat, dává přednost vlhčí, křemičité zemi. Řez je vhodné provést před rašením na konci zimy. Výborně snáší extrémní výkyvy teplot a dočasné zamokření.

Jak vyklíčit dub

Nasbírejte si v lese půdu, kterou následně dejte na misky pod květináč/kořenáč a žaludy na ni rovnoměrně rozprostřete. Zalijte a nechte venku vyklíčit. Během dvou týdnů nebo podle počasí, začnou žaludy kořenit a tudíž jsou připraveny k sázení. Vyberte si vhodné místo, kde budou moci zůstat i jako dospělé stromy.

Co se dá sázet v létě

V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.

Kdy se Striha dub

Hlavové stromy (jako vrba, dub, topol): listopad – únor (jednou za pět let). Alejové stromy (kaštan, habr, platan, lípa): listopad – březen (každoročně). Ovocné stromy (jabloň, hrušeň, slíva): listopad – březen (každoročně).

Co je lepsi dub nebo buk

Dub má mnohem hezčí strukturu, ale přírodní pařený buk má zase příjemnou načervenalou barvu. Vše je pouze o vkusu a finančních možnostech zákazníka, jelikož spotřeba dubu velmi stoupá (většina produkce jde do Asie) a duby jako takové nestačí dorůstat. Tím je ovlivněna i vyšší cena produktů z dubu.

Jak vypadá dubové dřevo

Dubové dřevo je jedno z nejžádanějších už odedávna. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“ (přeříznuté dřeňové paprsky). Díky jim lze bezpečně rozeznat dub od jilmu či jasanu.

Jak se množí Platan

Je možné je množit semeny, dřevitými řízky, hřížením nebo výlomky. Chceme-li pro množení využít vylomený proutek, musí obsahovat kousek dvouletého dřeva. V příznivých podmínkách se může podařit i výsev ze semen. Nejčastější forma množení platanů je dřevitými řízky.

Kde rostou duby

Duby jsou rozšířeny především v mírných a subtropických oblastech severní polokoule, v Americe a Asii však zasahují i do tropů. Celý rod zahrnuje asi 450 druhů a je to druhově nejbohatší rod stromů severní polokoule; největší počet druhů se vyskytuje v Severní Americe a ve východní Asii.

Co vysít po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Kdy zasít semínka

Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.

Kdy se stříhá Bříza

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.