Jak poznat Plotynky?

Jak diagnostikovat vyhřezlou ploténku

Jak se vyhřezlá bederní ploténka diagnostikuje Diagnóza se stanovuje na základě anamnézy – jak problém vznikl a jak se vyvíjí, úlevové polohy, činnosti provokující bolest atd.. Klinickým vyšetřením by se měla zhodnotit hybnost hlavně páteře, kyčlí. Podle potřeby vyšetřit i další segmenty těla podle nálezu.
Archiv

Jak bolí Plotenky

Bolest vyzařující ve spádové oblasti podle postiženého úseku páteře. Ploténka může tlačit na jednu stranu (jednostranná bolest) nebo na obě strany či do středu míchy (oboustranná souměrná bolest). Čím je výhřez ploténky větší, tím více tlačí na nerv a tím dále také dosahuje i bolest.

Co dělat s vyhřezlou ploténkou

U akutní fáze bolest může přejít v mravenčení končetin až k znehybnění určité části těla. Při prvotních bolestech lékaři obvykle podávají léky proti bolesti, případně doporučují rehabilitaci. Až u 80 % případů se problém vyřeší sám přirozenou cestou, a to do šesti týdnů od vzniku bolesti.

Kde je Plotynka

Meziobratlové ploténky se nacházejí mezi těly obratlů a kopírují jejich tvar. Jsou uloženy těsně před míchou. Ploténka se skládá z měkké, rosolovité vnitřní části, která je obklopena a zpevněna prstencovým vazem. Ploténka funguje jako tlumič.

Kde bolí vyhrezla ploténka

Obvyklým projevem pro výhřez ploténky je vyzařování (iritace) bolesti v pásu podle postiženého úseku páteře. Například, pokud meziobratlová destička tlačí na nervovou tkáň mezi pátým bederním obratlem a prvním křížovým obratlem, bolest jde po typickém pásu přes hýždě, do boku, po zevní straně stehna a bérce až k palci.

Jak žít s výhřezem ploténky

Součástí života a zlepšení stavu při výhřezu meziobratlové ploténky jsou i jisté úpravy životního stylu. Je potřeba se vyvarovat či co nejvíce omezit zátěžové situace – zvedání nadměrně těžkých břemen, prudké rotační pohyby, nárazy a otřesy či dlouhému statickému zatěžování páteře např. sedem.

Jak spát při výhřezu ploténky

V určitých případech může být vhodná fetální poloha neboli poloha plodu, kdy člověk leží na boku s koleny přitaženými u hrudníku a trupem stočeným ke kolenům. Tato poloha uvolňuje prostor mezi obratli, tím se uvolňuje tlak na ploténky a bolest se zmírňuje.

Jak vzniká vyhrezla ploténka

Popis vyhřezlé ploténky, útlaku nervů, kořenového syndromu a příčiny vzniku. Podstatou výhřezu ploténky je uvolnění její vnitřní části do páteřního kanálu skrze trhlinu v její obvodové části. Tato uvolněná část dráždí nebo utlačuje nerv.

Kdy jít na operaci ploténky

Ideální doba načasování operace pro LDKKS je pravděpodobně poměrně široká, mezi 2 a 12 měsíci trvání potíží, přičemž řada autorů uvádí, že po déle než 6 měsících trvání bolestí jsou operační výsledky horší. Na našem pracovišti indikujeme operační léčbu cca po 6–7 týdnech neúspěšné konzervativní terapie.

Jak dlouho trvá operace vyhřezlé ploténky

Operativní výkon se provádí v celkové anestezii v poloze na břiše. Vlastní výkon trvá obvykle mezi 1-2 hodinami. Po operaci většinou pacient stráví jeden den na lůžku a pak začíná s pomocí rehabilitační sestry chodit. Celková doba hospitalizace je asi 7-10 dnů.

Jak vyživit ploténky

Ploténka je vyživována míšní tekutinou, která do ní vniká zatěžováním a odlehčováním. Stav plotének můžete ovlivnit zdravou a pestrou stravou, správným držením páteře a také pravidelným cvičením.

Jak dlouho trva operace Plotenky

Operativní výkon se provádí v celkové anestezii v poloze na břiše. Vlastní výkon trvá obvykle mezi 1-2 hodinami. Po operaci většinou pacient stráví jeden den na lůžku a pak začíná s pomocí rehabilitační sestry chodit. Celková doba hospitalizace je asi 7-10 dnů.

Kdy je nutná operace ploténky

Operace ploténky je vždy poslední možností léčby a zvažuje se v případě, kdy byly vyčerpány všechny možnosti konzervativní (neoperační) léčby a nedošlo ke zlepšení stavu, nemá efekt rehabilitace, bolesti se u pacienta zhoršují.

Jak vypadá vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka se nejčastěji hlásí bolestmi ve spodních zádech. Ty se časem mohou rozšířit do jedné, či méně často do obou dolních končetin. S výhřezem bývá spojeno svalové oslabení a změny citlivosti, jako je mravenčení či brnění ve specifických oblastech, podle nervu, který je utlačován.

Jak dlouho budu v nemocnici po operaci ploténky

Nejčastější doby hospitalizace jsou 7 až 10 dní, podle typu operace a stavu pacienta jsou možná propuštění časnější (druhý až třetí den po operaci).

Jak dlouho trvá výhřez ploténky

Jak dlouho trvá léčba vyhřezlé ploténky Až u 80% případů se problém vyřeší sám přirozenou cestou, a to do šesti týdnů od vzniku bolesti.