Jak poznat sjeté gumy?

Jak poznat že je pneumatika Sjeta

Zda jsou gumy sjeté, poznáte i podle kontrolní plošky, kterou by měly všechny pláště mít. Jde o malý výstupek uprostřed drážky. Ten určuje minimální hloubku dezénu – pokud je vrchní běhoun vyšší, je guma ještě v pořádku. Pokud už je na stejné úrovni jako kontrolní ploška, měli byste ji vyměnit.
Archiv

Jak poznat Sjety vzorek

Měření mincí

U letních pneumatik lze použít 5 korunová mince, která se do běhounu zasune tak, aby bylo číslo 5 převráceně. Pakliže je vidět celá převrácená pětka, je třeba pneumatiku vyměnit. U zimních pneumatik se používá mince 50 korunová (5mm) nebo 2 eurová (4mm), pakliže je vidět vnější okraj, pneumatika je sjetá.
Archiv

Jak poznat novou pneumatiku

Označení data výroby pneu se skládá z písmen DOT a 4 čísel:První dvě číslice značí týden výroby.Druhá dvojice označuje rok výroby pneumatiky.Například pneumatika s označením DOT 0319 byla vyrobena ve třetím týdnu roku 2019.

Jak poznat sjetou pneumatiku na motorce

Sjeté nebo opotřebované gumy výrazně zhoršují jízdní vlastnosti motorky, vizuálně se mohou projevit nejčastěji na vyjetých ploškách po stranách nebo na placatém tvaru zadní pneumatiky. V obou případech se doporučuje gumy vyměnit, ideálně vždy celou sadu.
Archiv

Jaká je pokuta za sjeté pneumatiky

Za jízdu se sjetými pneumatikami vám body do karty řidiče nezapíšou, ale můžete si vysloužit blokovou pokutu až 2 000,- Kč. Pokud by takové pneumatiky měly ohrozit bezpečnost a plynulost provozu, hrozí vám ve správním řízení pokuta až 10 000,- Kč a zákaz řízení až na 1 rok. Máte sjeté pneumatiky na vnější straně

Jak měřit pneumatiky

Měření hloubkoměrem

Měření měřičem hloubky dezénu pneumatik, zkráceně hloubkoměrem, představuje nejpřesnější a nejspolehlivější způsob měření. Navíc je to snadné a zvládne to každý. Hloubkoměr seženete v každém pneuservisu, hobbymarketu i na benzínové pumpě.

Jaká je pokuta za sjeté pneu

Za mírně sjeté pneumatiky vám může udělit pokutu ve výši až 2000 Kč na místě. ​V případě, že však policista vyhodnotí, že vzorek pneu už výrazněji ohrožuje bezpečnost provozu, má dokonce možnost vám udělit zákaz řízení na 6 až 12 měsíců a pokutu ve výši 10000 Kč.

Jak poznat kvalitní pneumatiky

Na štítku zpravidla najdete informace o spotřebě paliva, kde písmeno A značí nejekonomičtější možnost. Přilnavost napovídá, jak dobře budou pneumatiky brzdit na mokré vozovce. Opět platí, že A značí nejlepší hodnoty.

Jak dlouho vydrží pneumatiky km

Pokud se ptáte na životnost pneumatiky v km, je to velmi individuální, obecně se uvádí, že nové pneumatiky vydrží něco mezi 50 000 až 100 000 km.

Jak dlouho vydrží pneumatiky na motorce

Pneu na motorku starší 10 let raději vyhoďte

Doporučujeme vyměnit všechny pneumatiky na motorku starší 10 let (dle data výroby na bočnici pneumatiky) za novější. Maximální stáří pneumatik na motorku je dle této poučky 10 let.

Jak jezdit na novych Pneumatikach

Jak jezdit na nových pneumatikách Prvních 500 kilometrů se soustřeďte na klidnou a šetrnou jízdu – plynulé zrychlování, brzdění a zatáčení. Pneumatiky se tak bezpečně připraví na pravidelný výkon. Po této době používání se maziva a další látky použité při výrobě zcela opotřebují.

Co hrozi za Neprezute gumy

Nepřezutí se nevyplácí, hrozí nejen pokuta

Za jízdu v zimním období na letních pneu mohou policisté uložit blokovou pokutu ve výši 2 000 Kč, ve správním řízení potom 2 500 Kč.

Co hrozi za letni pneu

Kromě zákazu a pokuty se můžete dočkat i krácení pojistného plnění. Pakliže dojde k nehodě, kterou zapříčiní nevhodné použití pneumatik, pojišťovna vás bude sankciovat, a to ať už se bude jednat o povinné ručení nebo havarijní pojištění.

Jak zkontrolovat pneumatiky

Kontrola hloubky dezénu pneumatik

V první řadě zkontrolujte ukazatele opotřebení dezénu umístěné v drážkách pneumatik. Tyto malé vodorovné čárky jsou rovnoměrně rozmístěné po obvodu pneumatiky. Jakmile se pneumatika opotřebuje na úroveň těchto čárek, dosáhli jste minimální hloubky a pneumatiku je třeba vyměnit.

Kdy se mění gumy na autě

Pokud chcete stručnou odpověď, pak dle zákona je povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Pokud chcete mít jistotu, přezujte na letní pneu začátkem dubna 2023.

Jaké jsou nejlepší pneumatiky

Mezi značkami celoročních pneumatik máme obvyklého vítěze, Michelin. Se známkou dobrá končí v průměru 4 značky. Další umístění již jsou ohodnoceny známkou dostatečné – jde o značky Kumho, Toyo, Bridgestone, Kleber, Pirelli, Yokohama a další. Zcela propadly General Tire, Gripmax, Imperial a Nankang.

Na co si dát pozor při koupi pneumatik

Vyhýbejte se nákupu samotných pneumatik, když nemáte možnost zkontrolovat stav gumy nasazené na disk. Pneumatika může na pohled vypadat dobře, ale při nafouknutí se může objevit třeba jen malá bulka, která může být časem nebezpečná. Nekupujte neznámé značky, nemusí být u nás schválené. Mohou být dovezené odkudkoliv.

Po jaké době vyměnit pneumatiky

Pokud se ptáte na životnost pneumatiky v km, je to velmi individuální, obecně se uvádí, že nové pneumatiky vydrží něco mezi 50 000 až 100 000 km. To, jak dlouho vám pneumatika vydrží však ovlivňuje několik důležitých faktorů: odolnost vaší pneumatiky vůči oděru (použitá směs, dezén, konstrukce)

Které pneumatiky jsou nejlepší

Nejlépe hodnocené značky celoročních pneumatik

Mezi značkami celoročních pneumatik máme obvyklého vítěze, Michelin. Se známkou dobrá končí v průměru 4 značky. Další umístění již jsou ohodnoceny známkou dostatečné – jde o značky Kumho, Toyo, Bridgestone, Kleber, Pirelli, Yokohama a další.

Jak Stare pneu na auto

Hranice životnosti pneumatik je 10 let.

Při tomto stáří již gumy ztrácejí svoje jízdní vlastnosti a měli byste je vyměnit za nové kvalitní obutí, a to bez ohledu na stav dezénu.

Kdy vyhodit pneumatiky

Výrobci pneumatik zastávají stanovisko, že pneumatika si zachovává své původní technické vlastnosti po dobu pěti let, pokud je správně skladována a není užívána v provozu. V souladu s mezinárodní praxí se doporučuje pneumatiku užívat nejdéle deset let od data její výroby.

Jak dlouho vydrží zimní pneumatiky

Pokud se podíváme na názory odborníků, tak průměrné zimní pneumatiky by měly, pokud se o ně pravidelně staráme a nejsou nijak výrazně poškozeny, vydržet zhruba 40 až 60 tisíc kilometrů. A to v průběhu šesti let. Jakmile je jedno nebo druhé přesaženo, lze na pneu pohlížet tak, že už je za svou životností.

Kdy se musí Prezout gumy

Zákonem stanovené období mezi 1. listopadem a 31. březnem má však svá specifika a povinnost zimního obutí platí v těchto případech: Řidič má povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na komunikaci nachází sníh, led nebo námraza.

Jak nahustit pneumatiky u auta

Odšroubujte čepičku na ventilku (pokud na ventilkách čepičky nemáte, rovnou si je kupte, ventilek chrání před znečištěním a určitě je dobré je mít) a připevněte na něj konec hadice se svorkou. Neměli byste slyšet unikající vzduch, pokud svorka na ventilku nesedí a vzduch uniká, znovu ji sundejte a zkuste lépe nasadit.

Jak dlouho trvá výměna pneumatik

Jak dlouho trvá přezutí pneumatik

Obecně se ovšem přezutí všech čtyř kol pohybuje kolem 20 až 40 minut. Opět záleží na velikosti kol, typu pneumatik a na tom, jestli si kola necháváte i vyvážit nebo dofoukat. Zimní pneumatiky si samozřejmě můžete vyměnit i sami doma, ale raději doporučujeme využít práci odborníků.