Jak poznat smer látky?

Jak šít jemné látky

Při šití jemných látek je důležité mít ostrou jehlu a špendlíky. Jehlu ve stroji (síly 70 s ostrou špičkou) proto před každým takovým projektem dávám novou a špendlíky používám jen takové, co se nezadrhávají.

Jak stříhat látku rovně

Střihové díly lze na tkaninu umisťovat třemi způsoby: po směru osnovy, kolmo ke směru osnovy (po směru útku) a v šikmém směru. V každém směru se tkanina chová jinak. Zatímco ve směru vlákna je nejpevnější a nejstabilnější, tak naopak v šikmém směru pruží a splývá.
Archiv

Co je šíře látky

Každá látka má svoji šířku a délku. Šíře látky je zakončena dvěma pevnými okraji, které jsou rovnoběžné s osnovou. Základní podélná vlákna (po celé délce látky) tvoří osnovu. Šíře látky má zásadní vliv na spotřebu, která se propočítává právě podle šířky materiálu.

Co se dá ušít z plátna

Z plátna si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, tříčtvrťáky, klobouček, baleríny, tee-pee, hračky, atd.

Co se šije z mušelínu

Z mušelínu lze ušít nejen oblečení, ale i dětské plenky a zavinovací dečky, přikrývky, utěrky, povlečení, osušky a spoustu dalšího. Díky jeho savosti a prodyšnosti je vhodný zejména na letní oblečení, kdy tyto vlastnosti nejvíce oceníme.

Co se šije z viskózy

Viskóza se pro své vlastniti používá především pro šití letního oblečení, oblečení pro významnější příležitosti, společenské události, business oblečení a nebo se z ní šije domácí či noční oblečení. V nabídce naleznete látky překrásnými dámskými vzory, panely a v neposlední řadě i jednobarevnou viskózu.

Jak přenést střih na látku

Způsobů je několik. Ten nejkrkolomnější je asi ten, kdy si vezmeme vystřižený párový díl, na něj položíme střihový díl (papírový), našpendlíme a všechno křídou nebo mýdlem překreslíme. Tento způsob používám v trochu jiné variantě a to tehdy, když šiju z nějaké vzorované látky a potřebuji, aby vzor byl hezky sesazený.

Jak polozit strih na softshell

Položení šikmo na směr osnovy

Zejména ve chvíli, kdy šijete třeba z plátna a potřebujete, aby lemovka pružila. Tuto vlastnost získá právě díky šikmému položení na látku. Tímto způsobem můžete pokládat části střihu třeba i na jednobarevný sofsthell, který nemá vazbu s osnovy a útku.

Jak vysrážet látky

Odborně se to nazývá vysrážet látku, znamená to, že ji namočíte do teplé vody a necháme uschnout,neždímat, raději mírně vlhkou vyžehlíme.

Jak zjistit Gramaz látky

Zjistit gramáž není složité: udává se v gramech na metr čtvereční (g/m2) a změříte ji tedy zvážením kusu látky ve tvaru čtverce o rozměrech 1 x 1 metr (neboli jednoho čtverečního metru). Samozřejmě můžete zvážit libovolný kus látky a ke gramáži se dopočítat starou dobrou trojčlenkou.

Jak poznat rub a líc na látce

U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.

Jak poznat rub a líc

U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.

Jak Zehlit mušelín

Žehlení se také nemusíte bát, doporučujeme však žehlit z rubu. Vyrobeny ze 100% bavlny. Před prvním použitím doporučujeme vyprat. Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte.

Jak se šije hedvábí

U šifonu, hedvábí a dalších podobných látek si nechte rezervu ještě o trochu větší. Já si k té mé namyšlené spotřebě materiálu většinou přičítám ještě 15 – 40 cm, s ohledem na to, jak složitý oděv šiji. U jednodušších střihů, které se skládají jen z předních dílu, zadního a rukávů, většinou stačí 15 cm.

Jak Podsit saty

Šaty bych podšila asi nějakým elastickým hedvábím, nebo šikmo střiženou Karlou od Volfa. S těmi mírně pružnými látkami na podšívku letních šatů je potíž. Elastický hedvábný satén je skvělý, ale většinou hodně drahý.

Na co kreslit střih

Na tkaniny je nejlepší klasická křída, mýdlová křída, ale též křídy v tužce. Na velké střihy je skvělé křídové rádlo, jen pozor, v místech značek pro sesazení atp.

Čím psát na látku

Mezi stálé popisovače patří fixy, gelové barvy, pastelky, tekuté barvy všechny určené na textil. Aplikace těchto popisovačů se řídí vždy návodem na obalu. Většinou se fixují žehličkou a pro prodloužení stálosti barvy mají omezenou teplotu praní.

Co ušít že softshellu

Ze softshellu lze ušít široká škála funkčního oblečení – od bund, přes kalhoty, až po zimní rukavice. Lze z něj šít na běžných domácích strojích, jehlu je třeba volit dle síly látky. S většinou softshellů se dobře manipuluje, protože moc nepruží.

Co USIT že zimniho softshellu

Materiál je pevný, na omak silnější než klasický softshell, ale přitom nijak nepoddajný. Vyrobit z něj umíme leccos – bundy, kabátky, overaly pro miminka, kombinézy, kalhoty do pasu i s laclem, nebo rukavice. I nánožník na kočárek. A ať zodpovíme ten zásadní dotaz: ano, věcičky ze zimního softshellu jsou do zimy.

Jak prát úplet

Látky z kategorií Úplety , Teplákoviny, Náplety lze prát na 40°C a sušit v sušičce. Ty, které mají ve složení větší podíl bavlny (nad 80%), se mohou výrazněji srážet. Srážlivost po praní je různá, bývá do 5%. Pokud však používáte sušičku, může být srážlivost větší a opakovaná.

Jak poznat Viskozu

Bavlna, len, viskóza

Po vložení do plamene vzplane a hoří i po vytažení z plamene. Vůně kouře připomíná kouř dřeva a nebo papíru . Popel je jemný a šedý a zůstane ho jen malé množství.

Co je to rub a líc

České slovo rub je od rubati, původně asi ta strana kožešiny, která byla „odrubnuta“ (odříznuta) od masa. Odtud také „obrátit na ruby“, spodní stranou navrch. Líc pak je ze slovanského lico, tvář (viz české líce, líčka, líčiti, obličej). Odtud „lícová strana“, vnější, přední, svrchní; nastavená „tváří v tvář“.

Jak prát mušelín

Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte. Žehlete na nízký stupeň. Čím více jej budete prát, tím více bude mekčí. Materiál je 100% bavlna, můžete je prát na jemný program na 30°C.

Co to je mušelín

Mušelín je nejběžnější jako nebělená, nebo bílá látka, vyráběná z mykané bavlněné příze. Často se používá při výrobě vzorů pro oděvy, nebo záclony a opony, ovšem dá se použít i v čalounictví. Mušelín je prodyšný a je dobrou volbou pro oděvy v horkém, suchém klimatu.

Jak šít z Muselinu

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.