Jak poznat Syrovinku?

Jak vypadá ryzec syrovinka

Popis. Má žlutooranžový až hnědý klobouk, na jeho dolní straně jsou bílé, posléze žlutavé lupeny. Při poranění roní bílé lepkavé mléko. Dužnina i mléko jsou, obzvláště ve stáří, nápadné značně aromatickou vůní, jež je obvykle charakterisována jako slanečková.

Co je to Syrovinka

Syrovinka je zkrácený název pro houbu jménem ryzec syrovinka (latinsky Lactarius volemus). Tato houba patří do čeledi holubinkovitých a je jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších hub vůbec.
Archiv

Kdy rostou Syrovinky

Roste roztroušeně v létě a počátkem podzimu v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích pod duby, buky, habry, borovicemi, smrky, atd. Kdo ji najde, neměl by si nechat ujít ochutnání této velmi dobré jedlé houby.
Archiv

Kde roste ryzec syrovinka

Ryzec syrovinka je mezi houbaři vysoce ceněná a sbíraná houba, která se po letech nízkého výskytu začíná do lesů opět vracet. Její výhodou je, že roste i za suššího letního počasí kdy je málo ostatních hub. Roste především ve všech lesích na světlých místech, hlavně pod borovicemi.

Jak udělat Syrovinky

Ryzec syrovinka je výborný jedlý druh houby houbaři velmi ceněný pro pikantní chuť, lze použít i syrový, viz. recept Tatarák ze syrovinek. Výborný je také opečený na kamnech, jen osolený, okmínovaný do lupenů vetřené sádlo. Lze i grilovat, opékat na oleji, do směsí dáváme jen malé množství pro aromatickou chuť i vůni.

Který ryzec je jedlý

U nás roste několik desítek druhů ryzců – představíme ty jedlé. Asi nejčastěji sbírané ryzce jsou ty s mlékem oranžovým – ryzec smrkový a borový, vzácně lze nalézt i jim podobný ryzec jedlový, ten se však vyskytuje častěji v některých slovenských lokalitách.

Co obsahuje syrovátka

Syrovátka obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H, C a E. Z minerálních látek to jsou hlavně hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek. Dále obsahuje bílkoviny a také laktózu. Někteří lidé mohou být alergičtí na některé složky (nesnášenlivost mléčného cukru – laktózy).

Jak se pozná ryzec smrkový

Ryzec smrkový a ryzec kravský

Má oranžový klobouk s tmavými kruhy, starší houby mají na klobouku zelené fleky. Chuť má kořennou, nejlepší je upečený na kmínu či naložený do octa. Ryzec kravský je na klobouku nápadně chlupatý, načervenalý a se světlejšími pruhy. Může být široký až 13 centimetrů.

Jak vypadá ryzec

Nejčastěji narazíte na ryzec pravý s vyklenutým rezavým až cihlově červeným kloboukem, který může být velký v průměru až 20 cm. Jeho mléko je oranžově červené, po delší době zelená a má pikantní chuť.

Který ryzec je jedovatý

Ryzec hnědý (Lactarius helvus) je stopkovýtrusná houba čeledi holubinkovité. Je řazen mezi jedovaté houby.

Jak poznat jedlé ryzce

Klobouk ryzce pravého má oranžovou barvu, v níž nejsou patrné zelené tóny (ty jsou charakteristické pro ryzec smrkový, který je také jedlý). Ryzec syrovinka je ryšavě hnědo červený a nejedlý ryzec kravský má hnědo růžový klobouk. Na jeho okraji spatříte chloupky, které připomínají vlnu.

Jak vypadá ryzec smrkový

Ryzec smrkový (Lactarius deterrimus)

Klobouk spíše drobnějšího druhu ryzce je široký od 3 do 8 cm, v mládí je poloklenutý a má silně podvinuté okraje. Později jsou klobouky rozložené až vmáčklé, hladké, okrově červenavé, někdy jsou na něm vidět naznačené nazelenalé kruhy.

Proč pít syrovátku

Draslík pomáhá v boji proti celulitidě, lecitin snižuje hladinu cholesterolu v krvi, L-karnitin pak pomáhá s únavou a vláknina reguluje zažívání. Při hubnutí – Syrovátka díky bílkovinám, které obsahuje, dokáže člověka nasytit a potlačit tak pocit hladu na dlouhou dobu – pocit hladu oddálí až o 2 hodiny.

Jak často se může pít syrovátka

Dá se pít kdykoliv.

Co když houba zmodrá

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Co dělat se syrovátkou

Stejně tak se v ní dají uvařit těstoviny, brambory nebo rýže a další obiloviny, včetně ovesných vloček na kaši. Syrovátku se hodí přimíchat do bircher müsli i do těsta na palačinky, vafle a chleba, na pizzu nebo na fermentované bramborové placky – s ohledem na specifickou chuť a aroma nakyslé tekutiny.

Jak dlouho vydrží syrovátka

Získanou syrovátku uchovávejte v lednici po dobu, než ji spotřebujete. Syrovátka vydrží v lednici asi 1 týden.

Jak poznat Kováře od satana

Největší rozdíl je podle mykologa Mikšíka v tom, že hřib kovář má hnědou barvu a zrnitou nohu, zatímco satan má už zmíněný bílý až našedlý klobouk a na noze rozpoznáte síťku. Nejčastěji si ale lidé satana pletou s nejedlým hřibem kříštěm.

Jak se pozná jedovatá houba

Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.

Jak vypadá syrovátka

Syrovátka je nažloutlá, nazelenalá nebo žlutozelená tekutina, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě tvarohu nebo sýrů.

Jak často pít syrovátku

Můžeme jej také dochutit šťávami či rozmixovaným ovocem a připravit tak výživný a lahodný nápoj nejen pro sebe, ale i pro celou rodinu. Aby byl efekt opravdu dokonalý, doporučuje se syrovátku užívat ve třech pravidelných denních dávkách. Při redukční dietě lze syrovátkovým nápojem nahradit jedno z hlavních jídel.

Jak vypadá hřib koloděj

Hřib koloděj (Boletus luridus)

Stejně jako kovář je jedlou, chuťově výbornou houbou, vhodnou pro všechny kuchyňské úpravy i pro konzervaci. Jeho klobouk je kožově šedý, zatímco ústí rourek jsou rovněž nápadná červenou barvou, po doteku tmavě modrající. Dužina je bleděžlutá, na řezu se okamžitě zbarvuje zelenomodře.

Která houba zmodrá

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Která holubinka je jedovatá

Jedinou jedovatou holubinkou je holubinka vrhavka, která má svou nejedlost už v názvu. Její chuť je tak extrémně palčivá, že ji člověk rozkousne a okamžitě vyplivne. Je to houba zářivě červená, má několik forem, můžeme ji najít v rašeliništích, smrkových lesích i v bučinách. Roste poměrně hojně.

Jak chutná syrovátka

Dá se přirovnat k chuti mléka někomu chutná jako dětský sunar. Je to sladký a lahodný nápoj. Dnes syrovátka zakoupíte téměř v každém obchodě s potravinami. Jedná se o jakousi bílou práškovou hmotu, která vám při pravidelné konzumaci jenom prospěje.