Jak poznat zkažený tatarák?

Jak dlouho se může jíst tatarák

V nějaké reality show se Zdeňkem Pohlreichem jsem jednou zaregistroval informaci, že čerstvě mleté syrové maso by se mělo zpracovat nejpozději do dvou hodin. Takže ani tatarák bych neskladoval déle.
Archiv

Co kdyz zbyde tatarák

Když vám zbyde maso z tataráku, velice snadno ho použijete na přípravu burgeru. Stačí ho zprudka osmažit na pánvi a.

Kdy Nejist tatarák

Vzhledem k potenciálnímu riziku se tato pochoutka nedoporučuje u těhotných a kojících žen, kde by infekce mohla ohrozit zejména plod. Dále není vhodná pro děti do šesti let a lidi s oslabeným imunitním systémem. Dříve hrozilo i riziko přenosu parazita tasemnice bezbranné.
Archiv

Jak se škrábe tatarák

Maso dvakrát až třikrát pomeleme, nebo ho naškrábeme nožem. Do namleté hmoty přidáme na jemno nasekanou cibuli, utřený česnek, hořčici, kečup, worchesterskou omáčku. Tatarák ještě osolíme, okořeníme pepřem, mletou paprikou a mletým kmínem. Nakonec přimícháme žloutky, masovou směs dobře promícháme a dáme vychladit.

Jak uchovat tatarák

Syrové maso nasolte a zalijte olejem – i jemu najděte, co nejchladnější místo můžete. Pokud je masa víc (ze syrového masa lze vyrobit i skvělý tatarák), naskládejte ho do hrnce, prosolte, prolijte olejem a proložte cibulí. Pak jen zakryjte pokličkou.

Jak rozmrazit tatarák

Zhruba o 5 hodin dříve než chceme tatarák dělat, vytáhneme maso z mrazáku a necháme pozvolna rozmrazit, tedy nenamáčet do horké vody a ani nedávat do mikrovlnné trouby (nejlépe je, když je maso ještě trochu zmrzlé, má potom lepší barvu – červenější).

Proč se škrábe tatarák

„Škrábání má i jeden ryze praktický důvod,“ pokračuje šéfkuchař, „pokud se lidé hovězímu tataráku vyhýbají, pak obvykle ze strachu z možné nákazy tasemnicí. Při tomhle postupu, tedy škrábání, se ale larvy tasemnice snadněji objeví anebo mechanicky naruší, a nebezpečí infekce se tak výrazně sníží.

Jak ochutit tatarák z Lidlu

Hovězí svíčkovou nakrájíme najemno a smícháme s nasekanou pažitkou, nadrobno nakrájenou šalotkou, nasekanými kapary, hrubozrnnou hořčicí a pár kapkami tabasca. Osolíme, opepříme a přilijeme trochu olivového oleje.

Jak rychle rozmrazit tatarák

Zhruba o 5 hodin dříve než chceme tatarák dělat, vytáhneme maso z mrazáku a necháme pozvolna rozmrazit, tedy nenamáčet do horké vody a ani nedávat do mikrovlnné trouby (nejlépe je, když je maso ještě trochu zmrzlé, má potom lepší barvu – červenější).

Jak ochutit tatarák z Tesca

V Česku se podává tradičně s topinkou potřenou česnekem, v jiných zemích se používá opečený toastový chléb, hranolky, ale také kyselé okurky, ančovičky, koňak i chilli nebo parmezán.

Jaké maso na tatarský biftek

Základní surovinou pro přípravu tataráku je vyzrálá hovězí svíčková, případně kousek libové zadní kýty. Součástí tradiční receptury je většinou i syrový vaječný žloutek. Právě pro vysoké nároky na čerstvost masa a vajec byla dokonce u nás tato pochoutka v devadesátých letech zakázaná.

Proč se říká tatarský biftek

Podle historiků jídla vznikl tatarský biftek na přelomu 19. a 20. století v Paříži, kde se začalo nabízet syrové hovězí maso se syrovým žloutkem, kapary a cibulí. Tehdy se mu ovšem říkalo americký biftek, ale protože se k tomuto jídlu podávala ještě tatarská omáčka, získalo po čase název tatarský biftek.

Z jaké země pochází tatarák

Tatarák, tak jak ho známe, namíchaný se syrovým žloutkem, šalotkou a kapary, se poprvé prokazatelně objevil až na počátku 20. století, a to v Paříži, městě lásky. Najít jste ho mohli pod názvem „americký steak“ – „steak a l'américaine“.

Proč se jmenuje tatarský biftek

Jednou z pochutin, s nimiž se servíroval, byla tatarská omáčka, což vedlo k pozdější změně názvu na „tatarský biftek“. Po druhé světové válce se tento pokrm rozšířil do střední Evropy a dnes se těší celosvětové oblibě.

Jaké je nejlepší maso na tatarák

Hovězí tatarský biftek

se obvykle používá pravá svíčková, velmi oblíbená je však také hovězí kýta, a to přímo její nejlibovější část – tzv. hovězí ořech. Ten narozdíl od svíčkové dodá tataráku výraznější chuť a navrch i při jeho nákupu ušetříte.

Co je to falešná svíčková

Kulatá plec, zvaná taktéž jako falešná svíčková, je chuťově výborné maso jak pro rychlé opékání, tak pomalé dušení. Z masa vytvoříte skvělé omáčky, hodí se na špikování a dokonce i na malé steaky. Maso je vhodné na steaky, do každé omáčky a namleté pak do hamburgerů. Vybrat si můžete také datum odběru.

Co se dá udělat z falešné svíčkové

Výborné maso na dušení, na omáčku, špikování, hodí se i na malé steaky na způsob medailonků, ale vykouzlíte z ní i skvělý guláš a španělské ptáčky.

Odkud je falesna svíčková

Země původu: Česká republika. Hovězí falešná svíčková je část předního z plece býka. Jedná se o sval, který svým vzhledem připomíná běžnou svíčkovou, zde také získal svůj název.

Jak vypadá falešná svíčková

Nejvíce se kvalitě masa hovězí svíčky podobá tzv. kulatá plec, která je výrazně levnější. Tento kousek výborného masa se odděluje od přední plece a podobně jako hovězí svíčková je i kulatá plec, známá také jako falešná svíčková, jemná, má jemně vláknité maso s nižším obsahem tuku.

Co to je falešná svíčková

Velmi křehké a libové maso z přední části plece, vcelku připomíná pravou svíčkovou, proto se jí hovorově říká "falešná svíčková". Má šťavnatou a jemnou chuť, je vhodná na přípravu tatrského bifteku, grilování, dušení i pečení.

Na co je dobrá falešná svíčková

Je to velmi lahodný kousek, který má delší vlákna a tak je krásně šťavnatý a křehký. Výborné maso na dušení, na omáčku, špikování, hodí se i na malé steaky na způsob medailonků, ale vykouzlíte z ní i skvělý guláš a španělské ptáčky.

Proč se říká svíčková

Večeře se konala po letních prázdninách, když se tovaryši vrátili do učení. Byla při svíčkách a podávala se pravidelně hovězí pečeně z masa z pod hřbetu. Tedy pečeně při svíčkách, nebo-li svíčková pečeně. A u toho už zůstalo.

Co se dělá z falešné svíčkové

Hodí se na pečení a dušení, omáčky, ale i špikování. Skvělé jsou také malé steaky z falešné svíčkové, které se dělají na způsob medailonků. A nesmíme zapomenout ani na tatarské bifteky nebo ragú, perkelty a guláše. Běžně se připravuje na smetaně, stejně jako pravá svíčková.

Co se dělá z pravé svíčkové

Nejčastěji z ní připravujeme tradiční svíčkovou omáčku na smetaně, nebo zasyrova delikatesu zvanou "tatarák". Hovězí svíčková je maso s velmi jemnou, křehkou a libovou strukturou. Zároveň i po propečení zůstává stále šťavnaté. Připravujeme z ní nejen pokrmy zasyrova, pečené a dušené, ale i rychlé minutky.

Z jaké země pochází svíčková

Svíčková na smetaně
Místo původu Česko
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.