Jak poznat Zmrzle rajčata?

Jak poznam zmrzla rajčata

Mráz může způsobit také nezdravý vzhled listů v tom smyslu, že žilky změknou a listy jsou žluté a měkké. Nemusí přitom vypadat zvadle. Pokud pozorujete takovou známku na svých rajčatech, nepřistupujte k odlamování poškozených částí. Rostliny rajčat se zotaví samy.

Co dělat když zmrznou rajčata

Rajčata, papriky, okurky okamžitě sklízejte

Pokud však pěstujete jakékoliv plody, pro ty obecně platí, že si s mrazíky netykají. Rajčata, okurky, papriky, lilky, cukety nebo třeba květák a pórek skliďte ještě předtím, než se teploty dostanou pod nulu.

Jak chránit rajčata před mrazem

Už i jednostupňový mrazík dokáže spálit konkrétně rajčata, papriky, okurky i celer. U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.
Archiv

Jaký mráz vydrží rajčata

Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C.

Kdy jsou černá rajčata zralá

Plody nechte pořádně dozrát

Pokud jsou líčka ještě zelená, sklízet nesmíme. Sklízet můžeme černá rajčata až v době, kdy již mají červené líčko, nejlepší však je nechat plody zcela zčernat.

Kdy Zaštípnout vysoká rajčata

Krom postřiku stačí rajčata pravidelně vyštipovat v paždí, a to i během sklizně. Právě v této době, tedy v polovině srpna také zaštípněte i vrchol, a to po dosažení 6. až 7. vijanu (patra).

Kdy sklidit posledni rajčata

Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.

Kdy jsou Mraziky

– průměrné datum posledního mrazového dne připadá na 22. duben s tím, že v polovině let se poslední mrazový den vyskytne již před tímto datem, v polovině let po tomto datu. Pouze každý desátý rok se mrazíky vyskytnou po 5. květnu.

Jak chránit rajčata

Rajčata pěstujte na stanovištích s dostatkem slunce, vláhu jim dodávejte přímo ke kořenům. Chraňte je před deštěm, umístěte je pod stříšku nebo ke zdi. Zalévejte nejlépe ráno, aby slunce co nejdříve vysušilo vlhkost na listech. Rostliny vyvazujte k tyčkám a pravidelně zaštipujte.

Co s přerostlými rajčaty

Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.

Jak poznat zralá rajčata

Plody rajčat sbíráme (sklízíme), když jsou celé plně zbarvené. Čili krásně červené, ale i žluté či oranžové – podle odrůdy. Plody sklízíme vybarvené, ale ještě pevné, nikoli již měkké. Sklizeň provádíme opatrně a vždy odshora dolů.

Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer

Jak a kdy rajčata sklízet Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Která rajčata se Vyštipují

Vyštipování rajčat je jedna z důležitých zahradnických technik, která má významný vliv na vývoj a produktivitu rostlin. Vyštipují se však pouze tyčková rajčata. U keříkových rajčat je naopak hustá korunka žádoucí. Pokud nejste odborník, tyčkové rajče od keříkového u mladé rostlinky rozlišíte jen těžko.

Co dělat s Nedozrálými rajčaty

Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.

Kdy končí rajčata

Nízké teploty na podzim jsou obdobím, kdy končí sezóna rajčat. Jakmile začínají teploty klesat, poznáte to na stavu svých rajčatových rostlinek. Začínají chřadnout, přestávají produkovat ovoce a jejich listy začínají opadávat. Jako nejnižší teplota, kterou jsou rajčata ochotná tolerovat, se uvádí teplota 0,5 °C.

Kdy má začít mrznout

Mráz je stav, kdy teplota v prostředí klesne pod 0 °C (32 °F, 273,15 K), čili pod bod mrazu. Voda mění skupenství z kapalného na pevné, tedy tuhne, což vede k významným změnám. Dešťové srážky jsou nahrazeny sněhovými.

Kdy jsou poslední mrazy

– průměrné datum posledního mrazového dne připadá na 22. duben s tím, že v polovině let se poslední mrazový den vyskytne již před tímto datem, v polovině let po tomto datu. Pouze každý desátý rok se mrazíky vyskytnou po 5. květnu.

Jak se pozná plíseň na rajčatech

Šedou hnilobu rajčat způsobuje Botrytis cinerea, která vytváří na celé rostlině šedé skvrny. Ty se postupně zvětšují, hnědnou, zasychají a pokrývají plody šedým povlakem. Pokud jste na rajčatech objevili právě tuto plíseň, sáhněte po fungicidním přípravku Teldor, který má vysokou účinnost a rychle se vstřebává.

Proč se u rajčat kroutí listy

Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Proč žloutnou sazenice rajčat

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.

Kdy ukončit růst rajčat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Proč Zaštipovat rajčata

Jsou nenáročná na podmínky (i když letošní vlhko jim úplně nesvědčí), neprahnou po přehnané pozornosti a dokážou odměnit bohatou úrodou. A tu si zajistíte pravidelným zaštipováním výhonků. Rostlina se nebude zbytečně vysilovat energií posílanou do nových větviček a bude ji koncentrovat do plodů.

Proč Nedozrávají rajčata

Jako nejčastější se projevuje nedostatek vápníku v plodech, kdy především rajčata pěstovaná v nádobách naplněných nevhodným substrátem nedozrávají a spodní část proti stopce sesychá. Další poruchou je nedozrávání plodů kolem stopky, kdy i polovina zůstane zelená a tvrdá.