Jak poznat Zraly květák?

Kdy je zraly květák

Zralost květáku poznáme tak, že je lehce nahnědlý a že se růžičky od sebe oddělují. Čerstvě sklizený květák vydrží v lednici až tři týdny. Jeho růžičky lze také zamrazit.
Archiv

Jak sklízet květák

Sklizeň květáku provádějte ve chvíli, kdy je růžice co nejvíce vyvinutá a pokud možno krásně kompaktní. Celou ji odřízněte od košťálu u země. Přesná doba sklizně se odvíjí podle data výsevu a výsadby a zvolené odrůdy.

Jak často zalévat květák

Květák vyžaduje častou zálivku. O to více v momentě, kdy dochází k nasazování růžic. Poté ještě v době před sklizní. Bude-li suché období, je potřeba květák zalévat minimálně 1 za 2 týdny, a to 22 litry vody na 1 metr čtvereční.

Jaké hnojivo na květák

Květák potřebuje neustálé přihnojování kompostem nebo chlévskou mrvou. Používejte také průmyslová hnojiva. Ateď ten tajný kód hnojení: Před výsadbou pohnojte záhony síranem amonným, superfosfátem a draselnou solí. Pak postačí během vegetačního období přihnojování ledkem amonným s vápencem.

Kdy se vysazuje květák ven

Doba výsadby na záhon závisí na konkrétní odrůdě.

Rané odrůdy jsou odolnější a mohou se pod netkanou textilii vysazovat již koncem března, letní odrůdy se vysazují v květnu a v červnu, pozdní odrůdy musí přijít do půdy nejpozději do poloviny července.

Proč se netvoří květák

Květák netvoří růžičky z několika důvodů. Může se jednat o poškození srdéčka středních lístků larvami plodomorky zelné. Takové rostliny vyvíjejí jen listy a nevytváření růžice. Zejména při výsadbě pozdního květáku je potřeba dávat pozor na sazenice, jestli mají dobře vyvinuté středové srdéčko.