Jak má učitel řešit šikanu
Domluvte se s učitelem, že z jednání bude pořízen zápis a požadujte ho. Máte na to právo. Pokud s třídním učitele nemáte dobrý vztah, obraťte se na výchovného poradce nebo metodika prevence. Pokud vaše jednání s učitelem opakovaně selhává, obraťte se na ředitele školy.
Co dělat s agresivním člověkem
Pokuste se v kritické situaci navodit pocit důvěry:oslovujte pacienta celým jménem;podpořte ho, aby vyjádřil své obavy a příčiny hněvu,klidným a jemným tónem hlasu ho upozorněte, že vulgarita a agresivní hrozby nemohou být akceptovány: „Mám z vás strach, pokud toho nenecháte, zavolám o pomoc.
Jak pracovat se šikanou
Účastníky šikany nikdy vzájemně nekonfrontujeme.
Rozhovor s obětí a agresorem musí probíhat odděleně (to platí také pokud je agresorů více – hromadný rozhovor obvykle přináší jen žádoucí odpovědi ze strachu z vůdce skupiny). K rozhovoru s agresorem může dojít, až když máme shromážděné dostatečné informace a důkazy.
Archiv
Jak se chová agresor
Agresor nezvládá svou energii
Obsahuje jak projevy přímého útoku, ničící okolí a spojené s fyzickým násilím, tak i projevy daleko skrytější. Může jít o výbojné nebo odbojné, drze negativistické chování. Projevuje se namátkou i ironií, hranou pasivitou nebo naopak nadměrnou aktivitou a prosazováním se.
Jak se pozná šikana
Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní k sourozencům nebo jiným dětem, možná projevuje i zlobu vůči rodičům. Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může přehánět, případně i simulovat (manipulace s teploměrem apod.)
Co dělat když jsem svědkem šikany
Pomáhej těm, kteří zažívají šikanu.
Zachovej se jako kamarád, i když se třeba moc neznáte. Navaž kontakt a dej jim najevo, že víš, jak se cítí. Podpoř je, aby se svěřili dospělému s tím, co se jim stalo. Přemýšlej, jak skvělé by bylo, kdyby se takhle nějaký jiný spolužák zajímal o tebe, kdybys byl v jeho situaci.
Jak nejlépe reagovat na slovní agresi
Tomu, kdo je cílem vaší nepříjemné reakce, neříkejte, co si o něm myslíte. Popište, co se děje s vámi. Namísto tvrzení: "Jsi naprosto neschopný," řekněte: "Štve mě, že to není perfektní." Občas si ze sebe udělejte legraci na téma, jak snadno se rozčílíte. Kolegové si vás budou vážit a nemusí se vám smát za zády.
Jak uklidnit Vztekleho cloveka
Jak na křiklouny reagovat
V klidu si vyslechněte, co dotyčného trápí, a problém začněte řešit až v momentě, kdy se vztekloun uklidní. Možná zjistíte, že na jeho výtkách vůči vám je něco pravdy. Klidně uznejte, že má v něčem pravdu, rozzlobeného člověka to obvykle překvapí a zklidní.
Jak se bránit šikaně nadřízeného
Jak se bránit šikaně na pracovišti1) Obstarejte si důkazy. Pro případný spor i řešení s nadřízenými jsou klíčové důkazy.2) Upozorněte na nevhodnost daného jednání3) Informujte o šikaně své nadřízené4) Konzultujte věc s advokátem.5) Braňte se soudní cestou.
Jak zastavit agresora
Shrnutí: Proti šikaně se nedá bojovat z pozice oběti, je nutné ji řešit na úrovni kolektivu. Dá se jí předejít lepším propojením členů skupiny, rozvíjením empatie, vzájemným poznáním. Oběť je dobré vést k vyšší nezávislosti a sebevědomí, agresora k empatii a k lepšímu poznání vlastní hodnoty.
Jak prokázat psychické týrání
K psychickému týrání druhým člověkem dochází v těchto situacích:Nadává vám nebo vás svými slovy ponižuje.Zesměšňuje vás nebo uvádí do rozpaků na veřejnosti.Kritizuje a znevažuje vaše úspěchy a vaši práci.Obviňuje vás ze svých vlastních chyb a z toho, že za ně nepřijímáte zodpovědnost.
Co všechno je šikana
1.1. Co to je šikanování
Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.
Jak jednat s agresivním člověkem
Strategie tlumení konfliktu, abyste nevystupňovali jeho emoceVstřícný přístup, i když on se nechová přátelsky.Nepřebírejte jeho zlost, poslouchejte, co druhý říká, nechte ho vynadávat, dívejte se mu do očí, nereagujte na případné nadávky a vulgarismy.
Jak poznat skrytou agresi
Skrytá agrese je typická vyhýbáním se všem přímým/osobním konfrontacím. Nejvíce k ní inklinují lidé narcističtí. Ty lze popsat jako velké egocentriky s minimální empatií a pochopením. Zaměstnávají se pouze sami sebou a ostatní je buď nezajímají nebo jsou pro ně „něčím podřadným“.
Kde se bere v nás agrese
Hlavní roli pro spouštění a ovládání agrese v centrálním nervovém systému má hypotalamus a limbický systém. Zrovna tak jako ve válce přebírají velení generálové, v okamžicích strachu a rozrušení stojí za naším jednáním centrum limbického systému – amygdala.
Co patří do šikany
Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.
Jak rozpoznat agresora
Agresor vsugerovává své oběti, že bez něj se neobejde, že může být ráda, že on se obětuje a je s ní ve vztahu.Své chyby nepřizná, ale obviňuje vás.Vše kritizuje, všechno podle něj děláte špatně.Vydírá, vyhrožuje, ale přitom se ohání morálkou.Komunikuje nepřímo, lže, překrucuje skutečnost.
Jak se bránit při šikaně
První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.
Co delat při psychickým tyranem
Překonejte pocity studu, viny a strachu. Zavolejte na linku krizové pomoci pro osoby ohrožené domácím násilím na tel. čísle: 116 006 – Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí – nepřetržitý provoz a volání zdarma. Konzultantovi se nemusíte představit a na této lince konzultant nevidí číslo, ze kterého voláte.
Co se povazuje za psychicke tyrani
Psychické týrání zahrnuje zejména křik, obviňování, zesměšňování zastrašování a kontrolu chování. Ti, kdo týrají psychicky, také velmi často používají fyzické násilí, pokud neděláte věci tak, jak oni chtějí. Jizvy psychického týrání jsou ve většině případů trvalé a hluboké.
Jak poznat psychickou šikanu
Nepřímé varovné signály šikanování
Má-li jedinec promluvit před kolektivem, je nejistý, ustrašený. Působí smutně, nešťastně, stísněně, mívá blízko k pláči. Stává se uzavřeným. Jeho školní prospěch či pracovní výkon se někdy náhle a nevysvětlitelně zhoršuje.
Jak reagovat na agresivitu
O to větší problém nastává v případě, kdy agresi doprovází fyzické násilí. Proto je důležité začít řešit situaci co nejdříve a zvážit, zda takovýto vztah chcete udržet. I zde platí, že pokud si nevíte rady, je vhodné vyhledat psychologa. Jeho odborný názor vám může pomoci s rozhodováním.
Jak zkrotit agresivitu
Nejdůležitější zásady pro jejich kontrolu jsou přesně ty, které rádi přeskakujeme:Dostatek pohybu, cvičení, sportu každý den.Dostatek relaxačních aktivit: jóga, autogenní trénink, taiči, masáž, sauna, uklidňující hudba a další činnosti, které vedou přímo k tělesnému uvolnění.
Co dělat když mám vztek
Jak zatočit se vztekem Zkuste řízený hněv!Zhluboka se nadechněte. Než se rozhodnete ve vzteku něco říct, zhluboka se nadechněte.Jděte si zaběhat.Dělejte krátké přestávky.Hledejte řešeníNevyčítejte.Zkuste to s humorem.Relaxujte.
Kdo je agresor šikany
Za agresora je považováno i dítě, které oběti fyzicky či psychicky nenapadá, nýbrž zmanipuluje a zorganizuje skupinu, proti které je oběť bezmocná. Pro agresory je typické dominovat, ovládat druhé, bezohledně se prosazovat.