Jak pracovat s ošatkou?

Jak dlouho nechat kynout chleba v ošatce

Bochánek vložte do ošatky, povrch posypte moukou a přikryjte utěrkou. Těstu dopřejte alespoň 3 hodiny klidu, ale můžete ho nechat kynout i do druhého dne. Je možné zpomalit kynutí v chladničce a nechat chléb dokynout druhý den. Bude ještě chutnější.
Archiv

Jak se starat o ošatku

Obyčejný cedník nebo mísa vystlaná hrubou utěrkou či ještě lépe lněným plátnem. To můžete použít i v případě, že vás čištění ošatky nebaví – zatímco utěrku jednoduše hodíte do pračky, ošatku lze čistit pouze nasucho, vyklepáním a vykartáčováním.
Archiv

Jak velkou ošatku na chleba

Na 1 kg mouky si vystačíte s kulatou ošatkou na chleba s průměrem vrchní části do 22 cm nebo s oválnou ošatkou s rozměrem vrchní části přibližně 30 x 15 cm. Pro větší množství mouky sáhněte po větších rozměrech ošatek.
Archiv

Čím nahradit ošatku při pečení chleba

Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.

Kdy potřít chleba vodou

Chvála chlebové kůrky

Je to tím, že lepek obsažený v mouce se při pomalém kynutí štěpí na alkohol a sacharidy, které pak horkem na povrchu pečiva karamelizují, čímž vzniká kůrka. Proto chléb stačí potřít po povrchu vodou, a to před vložením do trouby a nebo vzápětí po upečení, kdy na pecnu jenom zasyčí.

Proč se chleba překládá

Během kynutí několikrát těsto „přeložit“, zhruba tak po 45 minutách. To je důležité zvláště pro lidi, kteří nemají možnost opravdu kvalitně těsto promíchat. Až přemístíte těsto do ošatky, musí téměř dvojnásobně zvětšit objem.

Jak pečení chleba ve skleněné mise

Asi půl hodiny před dokynutím si rozpalte troubu na 230 stupňů a dejte do ní nahřát skleněný pekáč i s poklicí, ve kterém budete chleba péct. Když je trouba dostatečně vyhřátá, rychle vyndejte pekáč z trouby, překlopte do něj bochník, přiklopte poklicí a dejte zpátky do trouby na 30 minut péct.

Co použít místo ošatky

Na kynutí chleba jsou nejlepší pedigové ošatky. U slámových se sláma dostává dovnitř těsta, rákosové se zase lámou. Místo ošatek můžete použít i nerezové nebo plastové misky vyložené utěrkou.

Proč praskne při pečení chleba

Pokud praskne chléb zespodu, nejspíš se jedná o málo nahřátou podložku či položení studeného těsta na horký plech. Mně pomohlo pořídit si pečící kámen – venkovní žulovou dlaždici z hobby marketu o síle 2 cm a rozměrech 40×30. Doba náhřevu je 30-35 minut od zapnutí trouby.

Jak se pozná Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Proč se dává do chleba ocet

Ocet pomáhá dělat těsto vláčné a "tažné", typicky ho dávám do taženého štrůdlu, to pak z těsta uděláte i papír… Ocot obsahuje kvasinky, ktoré napomáhajú kysnutiu. A druhý důvod je, že díky octu taky nejsou tak cítit kvasnice ve výsledku….

Jak dlouho se peče chleba v troubě

Po nahřátí trouby umístěte na mísu nebo kámen vytvarované těsto a pečte přibližně 10 minut. Potom vyvětrejte páru, snižte teplotu o 20–30 °C a chléb dopečte do křupava. Půlkilový bochník se peče přibližně 30 minut, ale kilový bochník se může upéct za 45–50 minut.

Na jakou teplotu se peče chleba

Na plech umístěte nádobu nebo mísu, na které chcete chléb péct. Troubu rozehřejte také na 230–250 °C a na spodní plech nalijte přibližně 150 ml vody. Po nahřátí trouby umístěte na mísu nebo kámen vytvarované těsto a pečte přibližně 10 minut. Potom vyvětrejte páru, snižte teplotu o 20–30 °C a chléb dopečte do křupava.

Co dělat s Překynutým těstem

Překynuté těsto poznáte tak, že přestává růst nahoru a začne se propadat. Vytvarované kousky těsta nechte ještě znovu kynout na plechu, v ošatce nebo formě, než zvětší svůj objem. Než je dáte do předehřáté trouby, můžete je potřít vejcem, aby se po upečení hezky leskly.

Co s těstem které Nevykyne

Neexistuje žádná univerzální rada, co udělat, aby se vám pečení vždy vyvedlo, protože každé těsto je jiné – jedno se musí zchladit v lednici, do druhého můžete přidávat suroviny pouze v pokojové teplotě a třetí musí pomalu kynout na teplém místě.

Jaká je nejlepší mouka na chleba

"Rozhodně bych na pečení chleba nepoužíval obyčejnou mouku, ale vybral bych druh označený jako chlebová," radí Tomáš Konopka, šéf českého mezinárodního kuchařského týmu.

Proč chleba při pečení spadne

Příčiny: Jednostranné teplo v troubě nebo špatná teplota pečení – zkontrolujte, jestli vám trouba peče správně a jestli jste dodrželi správnou dobu pečení (15 minut na 250°C a 30–45 minut na 200°C) Nešetrné zacházení s těstem před pečením – nepoložili jste těsto před pečením prudce na podložku

Jak se pozná Překynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Jak poznat dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Co dělat když nevzejde kvásek

Pomůže horká voda i vypnutá trouba. U kynutého těsta je většinou potřeba počkat, až zdvojnásobí svůj objem, než bude připravené k dalšímu zpracování. Většinou slýcháte, že vykyne do 45 minut, ale někdy ani po hodině a půl nevzejde ani o centimetr.

Co delat s chlebem po upečení

Jestliže chleba potřete asi 10 minut po upečení slanou vodou, bude kůrka měkčí a sůl zvýrazní její chuť. A taky nemusíte potírat chléb vůbec ničím.

Co dělat když Překyne těsto

Pomoc je naštěstí jednoduchá. Jestliže na těsto zapomenete nebo ho necháte kynout při příliš vysoké teplotě, zbavíte se překynutí jednoduše tak, že těsto opět důkladně ručně propracujete. Vraťte ho do mísy a nechte vykynout znovu. Pečivě hlídejte a poté použijte jako obvykle.

Jak poznat Hladovy kvásek

Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel. Je jen velmi hladový. S trochou trpělivosti ho lze oživit (revitalizovat) viz postup v rámečku výše.

Jak poznat špatný kvásek

Pokud budeme chtít péct, ráno skleničku vyndáme, kvásek přikrmíme, necháme v teple a večer můžeme zadělávat. Kvásek by měl vonět po zkvašeném ovoci, nesmí smrdět jako aceton. Pokud je ale ta vůně jenom výraznější, přikrmením se to většinou spraví. Na zdravém kvásku prostě vidíme, že žije, mrtvý poznáme.

Jak zabalit chléb aby déle vydržel

Aby si chléb zachoval svou přirozenou vlhkost a rychle neztvrdl, volte raději alobal nebo igelitový sáček. Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku. Látkovou utěrku ale nezapomeňte každé 3 dny měnit.