Jak pracovat s tylem?

Jak prát tyl

Tylové oblečení a doplňky doporučujeme prát ručně ve slabém roztoku čisticího prostředku. Výrobky vyžadují důkladné opláchnutí a lehké vymačkávání bez kroucení.
Archiv

Jak začistit tyl

Počítejte s tím, že tyl bude bílou látku o 4 cm přesahovat. Nastřihněte si 2 pruhy tylu: Výška pruhu bude o 4 cm delší než pruh z bílé látky a délka po celé šíři tylu (= 140 cm). Bílý pruh podkladové látky začistěte entlovacím stehem a sešijte z rubu. Otočte na líc a nařaste na šíři boků.
Archiv

Jak lemovat sifon

Šifon a jemu podobné látky jsou tak živé, že po odšpendlení z papírového střihu byste oděv už také nemuseli dát správně dohromady. Pokud podle střihu budeme stříhat i další díly k oděvu, např. podšívku. Ponecháme si papírový střih sešpendlený s vrchovou látkou a celý díl pokládáme na podšívkovou látku.
Archiv

Co je to tyl

Ve Slovníku spisovného jazyka českého pro výraz týl a jeho zastaralou a nářeční podobu týlo najdeme tři významy. Jednak jde o zadní část hlavy – například čepici si můžeme posunout do týla. Za druhé je týl šíje, tedy ta část těla, do které přechází týl krku, jinak řečeno zátylek.

Jak zjemnit tyl

Ideálním prostředkem jsou v tomto případě mýdlové vločky nebo tekutý prostředek na choulostivé materiály. Tyl ve vodě přílišně netřete a v žádném případě ho neždímejte silou. Nesušte ho na přímém slunci ani v sušičce. Některé druhy tylu je možné žehlit na nejnižší teplotu.

Jak vyžehlit tylové šaty

Žehličku musíte nastavit na správnou teplotu podle materiálu šatů. Tyl snese maximálně 150 °C, satén 200 °C, taft 150 °C a krajka 120 °C. Kdo napařovací žehličku nevlastní, nemusí zoufat. Se suchou žehličkou budete potřebovat ještě vlhký ručník nebo hadřík, přes který budete šaty žehlit.

Co se šije z viskózy

Viskóza se pro své vlastniti používá především pro šití letního oblečení, oblečení pro významnější příležitosti, společenské události, business oblečení a nebo se z ní šije domácí či noční oblečení. V nabídce naleznete látky překrásnými dámskými vzory, panely a v neposlední řadě i jednobarevnou viskózu.

Jak se šije z mušelínu

Práce s mušelínem

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.

Jak šít Lemovku

Pevné tkané látky většinou lemujeme bavlněným šikmým proužkem. Je to proužek látky střižený šikmo proti směru vláken, což mu dodává určitou pružnost, i když látky do délky ani do šířky nepruží. Umožňuje nám tak lemovat i oblé tvary – ať už na oblečení nebo třeba na bytovém či jiném textilu.

Kde je Tyl

Týl koně se nachází na hlavě za ušima, resp. na začátku krku.

Jak se žehlí satén

Povlečení z bavlněného saténu doporučujeme žehlit z rubové strany. Žehličku nastavte na program bavlna/len (žehlička se třemi puntíky). Tento program odpovídá teplotě max. do 200°C.

Jak na šití úpletů

Pro šití úpletů používejte vždy speciální jehlu určenou na šití úpletu. Označenou stretch nebo ball point nebo Jersey. Jehla má kulatější špičku, která proniká mezi vlákna pleteniny a netrhá je. Máte-li k dispozici kráčející patku, určitě ji k šití úpletu použijte.

Jak šít jemnou latku

U splývavých materiálů vyšší gramáže lze použít organzu střiženou šikmo. Jinak se skvěle hodí kupříkladu hedvábný či viskozový satén, případně habutaj, které mají tu výhodu, že jsou příjemné na těle, takže mohou posloužit jako podrážecí materiál a podšívka v jednom. Možná se teď ptáte, proč tedy podrážet a ne podšívat.

Na co je vhodny mušelín

Z mušelínu lze ušít nejen oblečení, ale i dětské plenky a zavinovací dečky, přikrývky, utěrky, povlečení, osušky a spoustu dalšího. Díky jeho savosti a prodyšnosti je vhodný zejména na letní oblečení, kdy tyto vlastnosti nejvíce oceníme.

Jak Zehlit mušelín

Žehlení se také nemusíte bát, doporučujeme však žehlit z rubu. Vyrobeny ze 100% bavlny. Před prvním použitím doporučujeme vyprat. Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte.

Jak se dělá Podsadka

Jak podsádka funguje Úplně jednoduše – sešijeme k sobě dva stejné tvary a obrátíme. A abychom neměli kus oblečení pak zbytečně dvojvrstvý, stačí toho vnitřního dílu jen “kousek”. Po přetočení sežehlíme a prošijeme/proštepujeme.

Jak ukončit šikmý proužek

Konce přiložíme lícem k sobě a poměříme, v jakém místě se mají setkat, aby po přišití hezky navazovaly a látka se nijak nekrčila (opět je dobré si místo na proužcích označit). Ve zvoleném místě proužky přišijeme k sobě, volné konce odstřihneme. Pak už jen spojené proužky založíme a prošijeme.

Co je temeni

Kost temenní (lat. os parietale) je párová kost, která spolu s ostatními kraniálními kostmi tvoří součást lebky. Vpředu každá temenní kost sousedí s kostí čelní, vzadu s kostí týlní a po stranách s kostí spánkovou a kostí klínovou.

Co máme v hlavě

V lebce je uložen mozek, který řídí činnost celého těla. Přední část hlavy se nazývá obličej, zadní část tvoří vlasy nebo kůže. Po stranách obličeje máme uši. Na hlavě jsou umístěny smyslové orgány – oči, uši, nos, jazyk a kůže.

Co ušít že saténu

Přírodní satén zůstává nákladným materiálem používaným k šití exkluzivních outfitů pro zvláštní příležitosti. Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících.

Jak se žehlí Tyl

Tyl ve vodě přílišně netřete a v žádném případě ho neždímejte silou. Nesušte ho na přímém slunci ani v sušičce. Některé druhy tylu je možné žehlit na nejnižší teplotu. Sledujte ale vždy štítek oděvu.

Proč šicí stroj nedělá stehy

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že steh vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch.

Co se dá USIT z úpletu

Úplety jsou 100%bavlna – vhodné na dětské oblečení, body, pyžamka, čepičky, nákrčníky, sukýnky, šatičky. Bavlněné úplety s elastanem – větší pružnost oproti bavlněným – vhodné na trička, šaty, sukně, čepičky, nákrčníky, podšívky do kapucek.

Jakou jehlou šít Tyl

Jak vybrat správnou jehlu

Druh materiálu/tkaniny Specifikace a síla jehly
Tričkovina/ jednolíc Jersey 70/10 – 90/14
Tyl Universal nebo Jersey 70/10, 80/12
Umělá kožešina Universal nebo Jersey 70/10 – 100/16
Umělé hedvábí Universal 70/10, 80/12

Jak pečovat o mušelín

Mušelínové oblečení je ideální prát ručně ve studené vodě, avšak ani pobyt v pračce mu neublíží. Doporučujeme prát v sáčku na jemné prádlo. Oblečení perte vždy naruby maximálně na 30 stupňů za použití jemných pracích prostředků, otáčky snižte na minimum a nepřeplňujte buben pračky.