Jak Prazit kešu?

Jak udělat pražené kešu

Do pánve nasypte soli a promíchejte je. Zapněte plotýnku a středně mírný žár – sůl nechte zahřát. Po zahřátí solí vsypte do pánve oříšky a za stálého promíchávání pražte 5-8 minut. Opražené kešu poznáte podle lehce zlatavé barvy a vůně.
Archiv

Jak se pěstují kešu oříšky

Kešu rostou na stromě zvaném ledvinovník západní, nejčastěji v afrických státech Mozambik, Tanzánie a Nigérie. Na tomto kontinentu se ovšem kešu oříšky téměř nezpracovávají. Většina z nich se vozí ke zpracování do továren v Indii a Vietnamu, odkud pak putují do celého světa.

Jak dlouho Namacet kešu

Kešu má jemnou nasládlou chuť, oproti jiným ořechům obsahuje méně tuku a naopak poměrně dost škrobu (12 %), proto dobře funguje jako zahušťovadlo. Namáčení: 2 hodiny (ale může být i přes noc). Namočené kešu je krásně měkké a máslové.

Jak se Prazi Pistacie

Pistácie se naloží do solného nebo kořeněného roztoku asi na 24 hodin, až potom se nasucho opraží v pražícím bubnu. Ostatní ořechy se vůbec nenakládají, ale rovnou se praží. Tímto způsobem se sůl dostane až do úplných zákoutí skrytého pistáciového jádra.

Jak pražit ořechy v troubě

Pražení v troubě: při teplotě 160 °C po dobu asi 15–30 minut podle velikosti ořechů. Nebo nechte ořechy jen rozvonět. Pražení ořechů namočených ve slaném nálevu: slanou pochoutku vyrobíte také tak, že opražíte ořechy, které jste předtím namáčeli v osolené vodě (1–2 lžičky soli na půl litru vody).

Proč pražit ořechy

Pražením ořechů dochází k rozvinutí chuti, která se u většiny ořechů stává nasládlou a jemnou. Na druhou stranu dochází ke znehodnocení některých živin, jako jsou například omega 3 mastné kyseliny. Množství cenných látek se může tepelnou úpravou snížit až o 50 %.

Jak vypadá kešu ořech

Kešu oříšky nejsou žádné ořechy

Plod připomíná hrušku zkříženou s paprikou a říká se mu lidově "kešu jablko". Součástí neobvyklého plodu jsou právě kešu. Kešu oříšky ve skutečnosti žádnými ořechny nejsou, ale jsou to nažky (druh semene), vyrůstající na plodech ledvinovníku západního, což je strom.

Na čem rostou kešu oříšky

Kešu roste na stromě zvaném ledvinovník západní v suchých tropických oblastech. Jeho původ nalezneme ve Venezuele a Brazílii, zásluhou člověka se ale dostal i do zemí Afriky, jižní a jihovýchodní Asie a Oceánie. Ledvinovník je stálezelený strom vysoký v průměru okolo 12 metrů.

Jak zlepšit chuť ořechů

Tady pro vás máme osvědčenou radu, jak jim vrátit výbornou chuť. Namočte vyloupané ořechy do misky s vodou. Ořechy by měly být ve vodě louhovány minimálně 24 hodin. Během té doby je dobré vodu vyměnit, stačí 2x-3x.

Jak aktivovat mandle

K aktivaci dochází ve chvíli, kdy ořechy namočíte na několik hodin do vody. Každý druh má jiný časový interval, kdy je vhodné jej nechat ponořený ve vodě. Sůl ve vodě probudí enzymy, které jsou pak schopny rozložit a neutralizovat inhibitory enzymů.

Jak udělat Prazene pistácie

Pražené ořechy

Můžete pražit suché ořechy i předem namočené. Pražení na pánvi: suché nebo namočené ořechy pražte 10–20 minut na slabém ohni (cca 2 na stupnici 1–6). Pokud si chcete vyrobit slanou pochoutku, osvědčil se nám tento postup – rozmíchat sůl a koření ve vodě a tou ke konci pražení oříšky pokropit.

Které ořechy se Nenamáčí

Tyto druhy se nenamáčí: para ořechy, makadamiové ořechy, piniové ořechy, pistácie, loupaná sezamová a konopná semínka.

Jak dlouho sušit vyloupané vlašské ořechy

Použít můžete i sušičku na ovoce

Teplota v sušičce by nikdy neměla být vyšší než je 25°C a ořechy navíc sušíme tzv. na etapy. Celý proces sušení v sušičce tak může trvat klidně i 3 – 4 týdny. Mělo by správně probíhat tak, že ořechy sušíme asi jen 6 hodin z celého dne a zbytek je necháme, aby si odpočinuly.

Jak sušit ořechy v troubě

Dáme je na plech a začneme v troubě sušit na 50°C. Kdo má v troubě ventilátor, zapne si program s ventilátorem. Kdo nemá, musí nechat mírně pootevřené dvířka, aby mohla vlhkost z ovoce odcházet. Po 4 hodinách sušení plech vyndáme, necháme vychladnout a opět je dáme sušit do trouby a to na 65°C.

Jak dlouho se Prazi ořechy

Pražení na pánvi: suché nebo namočené ořechy pražte 10–20 minut na slabém ohni (cca 2 na stupnici 1–6). Pokud si chcete vyrobit slanou pochoutku, osvědčil se nám tento postup – rozmíchat sůl a koření ve vodě a tou ke konci pražení oříšky pokropit. Nebo na konci pražení ořechy pokapejte omáčkou shoyu nebo tamari.

Proč jíst kešu

Kešu ořechy jsou navíc bohatým zdrojem minerálů, a sice železa, zinku, manganu, mědi, fosforu a hořčíku. Kromě toho obsahují také kyselinu listovou, vitamín B, E a K a omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny. Kešu ořechy přináší celou řadu benefitů pro naše zdraví.

Proč je kešu drahé

Může způsobit i popáleniny, svědění, puchýře, a proto jsou nezpracované kešu ořechy považovány za nebezpečné nejen na konzumaci, ale i na dotyk. To je také hlavní důvod, proč je zpracování ořechů náročné,.. a proto velmi drahé. Nejprve se musí od ovoce ručně oddělit ořech.

Na co je dobré kešu

1/4 šálku kešu poskytuje více než 12 % doporučené denní dávky vitamínu K, obsahuje také vápník a draslík. Tyto významné látky udržují kosti ve formě, zajišťují jejich dostatečnou mineralizaci a chrání je před zlomeninami či osteoporózou.

Jak poznat žluklý ořech

Na to, abyste poznali, jestli vaše ořechy nejsou úplně fresh, nemusíte být zrovna kouzelník. Stačí vám k tomu dvě věci, které má každý, a tou je čich a chuť. Zdravý ořech má krásnou čistou přirozenou oříškovou vůni, ovšem ořech žluklý spíše smrdí zatuchlinou. Pokud něco takového ucítíte, určitě to nebudete chtít jíst.

Jak poznat plíseň ořechů

U loňských ořechů značí hořkost plíseň nebo žluklost, a proto pryč s nimi. Ani para ořechy nesmí nikdy chutnat nahořkle, jejich chuť je totiž přirozeně mírně nasládlá. Jsou-li i jen málo nahořklé, budou žluklé. Mandle musí být bílé, nejvýše krémové, jsou-li nažloutlé, budou rovněž nejspíše žluklé.

Proč se musí namáčet mandle

Namáčení změkčuje potraviny a usnadňuje i jejich další mixování a krájení – díky tomu můžeme nejen prodloužit životnost svého mixéru, ale také se těšit na neobyčejně krémovou konzistenci, ať už ořechy přidáváte do polévek, dipů, smoothie, dezertů nebo je používáte k přípravě ořechového mléka, másla a mouky.

Proč jíst pistácie

Pistácie jsou kvalitním zdrojem energie, bílkovin i zdravých tuků (včetně omega-9 nenasycených mastných kyselin). Díky vysokému podílu vlákniny navíc spolehlivě zasytí. Také jsou bohaté na minerály, vitamíny, antioxidanty a další tělu prospěšné živiny.

Proč namáčet ořechy a semínka

Téměř všechny ořechy, semínka, obiloviny a luštěniny je potřebné před jejich použitím namočit, abychom odemknu-li jejich nutriční potenciál a aktivovali životodárné enzymy, které je promění ve více stravitelné a biologicky dostupné pro naše tělo.

Proč vařit ořechy

„Namočením se zvyšuje využitelnost zdraví prospěšných látek, enzymů, vitaminů a minerálních látek,“ potvrzuje Zuzana Douchová a vysvětluje: „Ve vodě dochází k odstranění enzymových inhibitorů, což jsou látky, které zabraňují předčasnému klíčení a zároveň blokují naše trávicí enzymy.

Jak dlouho se suší ořechy v troubě

Dáme je na plech a začneme v troubě sušit na 50°C. Kdo má v troubě ventilátor, zapne si program s ventilátorem. Kdo nemá, musí nechat mírně pootevřené dvířka, aby mohla vlhkost z ovoce odcházet. Po 4 hodinách sušení plech vyndáme, necháme vychladnout a opět je dáme sušit do trouby a to na 65°C.