Jaký průměr šňůry na sumce?

Jak velkou rybu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Pro lov sumce platí hlavně jedno: nástražní ryba musí být dostatečně velká. Nástražka kolem 35 cm je normál. Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře.

Jakou Pletenku na sumce

já používám Tuf line. Je to vynikající šňůra. Netrhá se a unese fakt strašně moc.Je placatá a tmavě zelená je to asi 0,80mm a je na 91 kg( chytám s tím hlavně ve Španělsku na Ebru a i u nás hlavně na Labi,Seči a Lipně,ale u nás stačí tak do 50kg).

Jak dlouhý prut na sumce

Prut na sumce vhodný pro lov ze břehu by měl být v délce nejméně 240 cm, aby umožnil spolehlivý zásek i při lovu sumce na delší vzdálenost, vyvážce, při lovu na bójku, trhačku nebo podvodní splávek.

Jaký prut na sumci přívlač

Rybářský prut pro sumčí přívlač

Ukazuje se, že pro rybolov z lodi jsou jednoznačně vhodnější kratší pruty v délce do 2,5 m. Při vláčení na širokých řekách nebo jezerech oceníme zase nějaký ten centimetr navíc. Umožní nám delší náhozy, a tak se nemusíme bát sáhnout po prutu délky 3,3 m.
Archiv

Jak Napichnout Rybicku na sumce

Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.

Jak nahodit Bojku na sumce

Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.

Jak silnou šňůru na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jak namotat pletenou šňůru

To se dělá jednoduše. Na konec kmenového vlasce (pletenky) navážeme koncové olovo a párkrát si s prutem nahodíme co nejdále od břehu. Pak rychle smotáváme olovo na konci kmenovky a tím kmenovou šňůru (vlasec) na cívce pěkně dotáhneme.

Jak navázat prut na sumce

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru připevníme zarážku, navlékneme splávek, opět dáme zarážku, na konci uvážeme obratlík s karabinkouo větší nosnosti. Na karabinku pak připneme montáž s trojháčky s nástražní rybkou. Háčky zajišťujeme gumovou zarážkou zabraňující vyvléknutí rybky z háčku.

Jak vybrat naviják na sumce

Při lovu sumců byste měli jednoznačně zvolit naviják, pokud budete nahazovat. Sumcový naviják je totiž mnohem praktičtější a jednodušše ovladatelný jako multiplikátor. Nezapomeňte zvolit velkokapacitní naviják, do kterého navinete alespoň 150 m šňůry o nosnosti 50 kg.

Jak na lov sumců

Pokud jste bez člunu tak můžete použít nástrahy, které jdou jednoduše nahodit (sumčí boilies, pelety nebo lov na játra). Pro chytání sumce ze břehu potřebujete prut v délce 2,4 – 2,7 metru. Někdo má rád i delší pruty kolem tří metrů, takový klacek v sumcovém kalibru už dokáže prověřit vaši fyzickou kondici.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Jak velký podvodní splávek

Co potřebujeme No, především podvodní splávek s gramáží 30 až 40 g, asi 1,5 metru dlouhou pletenou šňůru o nosnosti nejlépe až 100 kg, , tři trojháčky, velikosti 3/0 – 5/0, záleží na velikosti budoucí nástrahy, dále bužírku proti zamotání, ideálně silnou 2 mm a obratlík s karabinkou s nosností 100 kg.

Na co se dá chytit sumec

Zároveň však musíme vábit citlivě, abychom sumce nevyplašily. Občas některý jedinec reaguje tak agresivně, že vystoupá ode dna až pod hladinu a narazí zespodu do lodi. Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná.

Jakou snuru na úl Privlac

Nejlepší je použít multiplikátor, který má schopnost pojmout hodně šňůry i při menších rozměrech a váze. U smekacího navijáku je rozumný limit tloušťky sumcové šňůry pro přívlač kolem 0,25 mm. To už je celkem silné lano, se kterým z vody vytáhnete kdejaké monstrum.

Jak spojit šňůru s vlascem

Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu.Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru.Dotáhneme šňůru na konec smyčky.Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou.Navlhčit, utáhnout.

Jakou šňůru na kapry

V případě, že budete vyrážet na větší ryby, feeder, kapry či dravce, je ideální vybírat v průměrech od 0,18 do 0,25 mm kdy i pevnější vlákno vydrží větší nápor při nahazování větších a těžších nástrah, krmítek či zátěží.

Jakou velikost cívky navijáku

Obvyklá velikost cívky pro přívlač je 2500 – 3500 a samozřejmě lze použít i naviják s menší nebo o něco větší cívkou. Nezanedbatelným parametrem u přívlačových navijáků je i jejich hmotnost.

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak navazat rybu na sumce

Jde o uzel, kdy šňůru provlečeme okem háčku směrem dolů k rozvětvení háčku, pak uděláme 7 až 8 omotání, zamotáváme pěvně!, těsně vedle sebe, pak se směrem zpět k oku vrátíme pomocí dvou dalších zamotání, důkladně utahujeme a nakonec šňůru dvakrát provlékneme okem háčku.

Jak nastražit rybu na sumce

Způsoby nastražování ryb

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Kdy nejvíc berou sumci

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Jak silný vlasec na štiku

Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.

Jakou barvu Snury na přívlač

Ne vždy je barevná šňůra či vlasec lépe viditelná, než např. tmavě zelená. Zejména při lovu proti světlému nebi, nebo na hladině, kde se světlé nebe odráží, se světlá fluo barva ztrácí a naopak tmavá začíná být lépe vidět.