Jak probíhá očkování?

Co nedělat před očkováním

Den před očkováním a nejméně 2 dny po očkování je dobré zvolnit. Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum.
Archiv

Jaké jsou povinné očkování

Povinné očkování

Věk dítěte Povinné očkování
Nemoc Očkovací látka
5. – 6. rok Spalničky, zarděnky, příušnice M-M-RVaxPro (2. dávka)
5. – 6. rok Záškrt, tetanus, černý kašel Boostrix (přeočkování)
10. – 11. rok Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna Adacel polio (přeočkování)

Jak dlouho být po očkování doma

Dodržujte klidový režim po očkování v délce alespoň 5-7 dní. , jako by dítě bylo nemocné. Vynechejte cestování, návštěvy u vás doma, nákupy, všechny sportovní či jinak fyzicky namáhavé činnosti. Zvýšení teploty po očkování je obvyklá žádoucí reakce imunitního systému, dítě je jakoby nemocné.

Co obsahuje povinné očkování

Podle aktuálního očkovacího kalendáře se povinně očkuje proti 9 nemocem. Šest nemocí obsahuje neživá (atenuovaná) očkovací látka, tzv. hexavakcína. Jedná se o záškrt, tetanus, černý kašel, haemophilus influenzae typu b, přenosnou dětskou obrnu a žloutenku typu B.

Kdy nejít na očkování

Vakcína je kontraindikována u osob, které jsou alergické na kteroukoli účinnou látku nebo složku vakcíny uvedenou v informacích o přípravku. Kontraindikací dalších dávek vakcíny jsou předchozí „anafylaktické“ nebo jiné závažné alergické reakce po podání vakcíny.

Jak dlouho trvá reakce na očkování

Reakce po očkování jsou obvykle jen krátkodobé a v průběhu několika hodin až dnů beze zbytku odezní. Reakce mohou být lokální (místní) a celkové. Nejčastější lokální reakcí je otok, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu.

Které očkování se platí

V rámci povinného očkování jsou hrazené očkovací látky proti následujícím deseti onemocněním:záškrt (difterie),tetanus,černý kašel (dávivý kašel, pertuse),přenosná dětská obrna (poliomyelitida),virová hepatitida B (žloutenka typu B),onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu b,spalničky,zarděnky,

Kdy je prvni povinne očkování

Hexavakcína je prvním povinným očkováním. První dávka hexavakcíny se podává od 9. týdne věku dítěte. Následuje další dávka v odstupu nejméně dvou měsíců a přeočkování mezi 11.

Jak dlouho po očkování nechodit na slunce

Dva až tři dny po očkování je lepší se také vyhnout slunci. UV záření potlačuje imunitní odpověď organismu, což může mít za následek zklamání z nedostatečné ochrany vakcín.

Kdy se nesmí očkovat

Kdy by se očkovat nemělomimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou;anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny;akutní onemocnění;léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

Kdy dát prvni očkování

Hexavakcína je prvním povinným očkováním. První dávka hexavakcíny se podává od 9. týdne věku dítěte.

Kdy se chodi na prvni očkování

První dávka se aplikuje od 9. týdne věku, druhá za 2 měsíce po první, to je přibližne ve 4. měsíci a třetí, přeočkování, mezi 11. a 13.

Jak dlouho trvá reakce po očkování hexavakcínou

Reakce po očkování jsou obvykle jen krátkodobé a v průběhu několika hodin až dnů beze zbytku odezní.

Co dát detem po očkování

Po očkování se může v místě vpichu objevit místní reakce – zarudnutí, otok, bolestivost. Doporučujeme místo zklidnit krátkodobým studeným obkladem, například gelovým sáčkem. Pozor na podchlazení, nebo dokonce na omrzliny – obklad je třeba zabalit do suché pleny! Studený obklad lze opakovat několikrát denně.

Jak dlouho může být teplota po očkování

Reakce po očkování

Po očkování vakcínou Priorix se teplota nad 38 °C vyskytuje u 6,4 %–38 % dětí a horečka nad 39 °C u 9,5 % (3, 5). Trvají většinou krátce (1–3 dny), pokud se objeví exantém, není většinou po celém těle a pře- trvává podle intenzity i týden a déle.

Kde se objednat na očkování

Pokud již máte vytvořenou registraci a přišla Vám zvací SMS s PIN2 s oznámením o možnosti rezervace termínu, pokračujte do rezervačního systému přes https://crs.mzcr.cz.

Jak dlouho trvá teplota po očkování hexavakcínou

Horečka se může objevit u neživých vakcín (hexavakcína, menngokok, pneumokok) za několik hodin po očkování, u živých vakcín (zarděnky, spalničky, příušnice) za několik (7-10) dnů od očkování. Pokud má dítě zvýšenou teplotu (mezi 37 a 38 stupňů C), léky nepodáváme.

Jak dlouho trvá teplota po očkování

Mezi nejčastější reakce na očkování patří mrzutost, zvýšené teploty, horečky, zarudnutí a otok v okolí vpichu. Příznaky reakce na očkování většinou ustoupí do 48 hodin. Zarudnutí v místě očkování je možné ledovat. Při horečce nad 38°C podejte léky na snížení horečky (Paralen, Panadol, Nurofen, Ibalgin).

Jak chladit po očkování

Doporučujeme místo zklidnit krátkodobým studeným obkladem, například gelovým sáčkem. Pozor na podchlazení, nebo dokonce na omrzliny – obklad je třeba zabalit do suché pleny! Studený obklad lze opakovat několikrát denně. Malé zatvrdnutí v místě vpichu může přetrvávat několik dnů, potom se vstřebá.

Jak moc bolí očkování

Bolest, otok a začervenání v místě očkování

Někteří lidé popisují i slabost v celé ruce a otok, jak v místě očkování, tak i na celé paži. Bolest a otok pomůže zmírnit chladivý gelový obklad, případně mokrý obklad, například z kapesníku. Přikládejte jej na cca 20 minut, několikrát během dne.

Co je potřeba k registraci na očkování

Pro založení nové registrace navštivte webové stránky registrace.mzcr.cz. K registraci se lze přihlásit prostřednictvím identity občana nebo pomocí telefonního čísla. V případě, že zvolíte přihlášení k registraci pomocí telefonního čísla, obdržíte na zadané telefonní číslo pětimístný PIN1, kterým registraci potvrdíte.

Kam zadat PIN2 očkování

Pokud již máte vytvořenou registraci a přišla Vám zvací SMS s PIN2 s oznámením o možnosti rezervace termínu, pokračujte do rezervačního systému přes https://crs.mzcr.cz.

Kdy prijde reakce po očkování

Reakce po očkování se dostavují za různě dlouhou dobu, záleží na typu očkování. Může to být už v den či následující den po očkování, u živých vakcín za 7-10 dnů. Tuto informaci vám sdělí lékař při očkování. Reakce může být místní nebo celková.

Kde se nechat očkovat

Praktičtí lékaři

Pokud se chcete očkovat u svého praktického lékaře, není třeba se registrovat. Stačí se u něj informovat, zda proti covidu-19 očkuje. A pokud ano, praktický lékař si vás objedná dle svých možností.

Jak se přihlásit na 4 očkování

V případě, že máte nárok na první posilovací dávku, protože vám uplynuly 3 měsíce od základního očkování, přijde vám automaticky zvací SMS na posilovací dávku ve formátu: CPOJ 32xx28xx22 se muze registrovat na posilujici davku ockovani proti Covid-19. Kontaktujte praktickeho lekare nebo se registrujte na crs.mzcr.cz.