Jak probíhá recyklace skla?

Jak funguje Recyklace skla

Pro sběr barevného nebo směsného skla slouží kontejnery zelené barvy, na sklo čiré jsou pak určeny bílé kontejnery. Důvod tohoto rozdělení je prostý – z barevného skla se totiž čiré již nevyrobí.

Jak se recykluje sklo

Do bílého kontejneru vhazujeme sklo čiré. Tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit. Do nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla.

Jak se dají recyklovat plasty

Plastový odpad můžeme třídit do nádob ve veřejně dostupných třídicích hnízdech, obvykle do žlutých kontejnerů nebo nádob se žlutým víkem – barva sběrných nádob se ale může v jednotlivých obcích lišit. Pro zajímavost: na konci roku 2019 bylo na území ČR rozmístěno 206 000 kontejnerů a menších nádob pro sběr plastů.

Kam vyhodit rozbité sklo

Zrcadlo ani autosklo do zeleného kontejneru nepatří

Podobně tomu je s otázkou kam vyhodit autosklo. Neobsahuje pouze sklo, nýbrž i fólie, pryskyřice či pokovení, a tak patří do černého kontejneru na směsný odpad.

Co se vyrábí z recyklovaného skla

Recyklované sklo se používá i ve stavebnictví nebo rekultivaci. Drcené sklo může nahradit část primárních surovin pro výrobu betonu, z méně kvalitního skla je vyráběno pěnové sklo pro zateplení fasád budov. Z pivních lahví se dá vyrobit i umělý písek.

Co se vyrábí z recyklovaného papíru

Nejběžněji se z recyklovaného papíru vyrábí papírenské zboží (papír, sešity, obálky a poznámkové bloky). Tyto produkty se vyrábějí zpracováním použitého papíru, odstraněním nečistot a jeho rozvlákňováním za vzniku nového papíru.

Kam vyhodit skleněnou láhev od oleje

Jak třídit jedlé tuky a oleje

Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.

Kam patří víčka od sklenic

Nevymyté sklenice můžete s klidným svědomím vyhodit i nevymyté a i s víčky do barevného kontejneru určeného pro sběr skla. Mimochodem, těch je v České republice přes 80 tisíc.

Co je to recyklace

Recyklace je proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Jedná se o opětovné cyklické využití odpadů a jejich vlastností jako druhotné suroviny ve výrobním procesu. V procesu recyklace tedy jde o opakované (cyklické) uvedení materiálu zpět do výrobního cyklu, odtud pak název tohoto procesu.

Proč se recykluje

Tříděním odpadů se prokazatelně šetří také primární zdroje surovin jako je ropa, uhlí či sklářské písky. Věděli jste například, že tříděním a recyklací odpadů ušetříme ročně 20,3 milionů GJ energie, což je produkce jaderné elektrárny Temelín za téměř 160 dnů Tolik energie spotřebuje v průměru za rok zhruba 300 tis.

Co se starym sklem

Tabulové sklo je sice podobné čirému sklu z lahví a sklenic, ale světe div se, zbytky rozbitých oken nebo dveří nepatří do bílého kontejneru na čiré sklo. Tohle vysypané neštěstí patří do zeleného kontejneru na barevné sklo, ve větším množství je lepší jej odvézt do sběrného dvora.

Jak se zpracovava sklo

Velmi stručně obecně o třídění skla – do bílého kontejneru třídíme čiré sklo, do zeleného kontejneru pak sklo barevné a vždy tam třídíme tabulové sklo. Pokud máme nádobu spojenou, pak do této nádoby třídíme společně sklo barevné i čiré.

Co se vyrábí z PET lahví

Z PET lahví se recyklací vyrábí opět PET lahve nebo také silonové vlákno. Z něj vznikají například interiéry do aut, výplně do spacáků a bund, fleecové mikiny nebo výplně peřin či povlaků. Častým plastem je PVC, které lze rovněž úspěšně recyklovat.

Jak probíhá recyklace papíru

Nejběžnější formou recyklace papíru je jeho opětovná výroba v papírnách. V nich se papír nasype do velké nádrže s vodou, kde se rozmixuje na řídkou kaši obsahující papírová vlákna. Ta se postupně zbaví nečistot, jako jsou kancelářské sponky, okénka z obálek a další nežádoucí příměsi.

Co s víčky od sklenic

Klasická víčka, která jsou zpravidla potažena nějakou gumou, nelze vytřídit nikam a patří do směsného odpadu. Pod gumou je většinou hliník nebo jiný kov, ten třídit lze. Gumu však také nelze nikam vytřídit. Pokud jsou víčka pouze kovová, lze je dát do kovů, které odebírá téměř každý sběrný dvůr.

Kam vyhodit mlecne sklo

Při vhazování skla do kontejneru ho nemusíte rozbíjet. můžete vyhodit jakékoliv barevné a mléčné sklo (např. nevratné lahve od nápojů), prázdné lahvičky od léků, ale například i tabulové sklo z oken či dveří, nemůžete vyhodit porcelán, keramiku, zlacené a pokovené sklo, drátové sklo, autosklo, laboratorní a varné sklo.

Co se šetři při recyklaci

Znovu můžete použít například i stavební odpad, pneumatiky, kovy, textilie, bioodpady, oleje a další suroviny, které díky recyklaci spotřebují méně energie a nejsou ani tak finančně nákladné jako zcela nová výroba z přírodních zdrojů.

Jak správně recyklovat

Modrý kontejner slouží k vyhazování papíru, žlutý je na plasty, do hnědého kontejneru dávejte biologický odpad. Nápojové kartony můžete v některých obcích házet do žlutého kontejneru, jinde na ně mají speciální nádoby. Elektroodpad patří do specializovaných kontejnerů nebo na ekodvůr.

Co všechno se dá recyklovat

Jaké materiály se dají recyklovat Klasiku představují ty, na které všichni známe kontejnery – tedy papír, sklo nebo plasty. Mezi další recyklovatelné materiály patří kovy, textil, bioodpad, oleje, stavební odpad nebo vysloužilé světelné zdroje.

Co se stane když nebudeme třídit odpad

Tříděním odpadu napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Vytříděním odpadů umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.

Kam vyhodit celni sklo

Čelní sklo auta je vybaveno ochrannou fólií (ostatní ne). Autoskla není možné recyklovat spolu s běžným sklem, proto je do kontejnerů na sklo neházejte. Mimo fólie obsahují i různé pryskyřice a tónovací pokovení. Autoskla dávejte do objemného komunálního odpadu nebo do popelnice.

Jak zlikvidovat skelnou vatu

Staré minerální vaty mohou obsahovat podíl až 80 % recyklovaného skla. Je proto potřeba s nimi nakládat s opatrností, zabalit je do igelitových pytlů a odvézt do sběrného dvora. Starou minerální vatu opatrně zabalte do pytlů a odvezte do sběrného dvora.

Jak se vyrábí skleničky

Sklovina se taví v sklářské peci při teplotě 1200°C až 1500 °C, boritokřemičité sklo při teplotě až 16300C a křemenné sklo okolo 20000C. Po roztavení se dále vyčeří, případně odbarví, obarví, zakalí. Neroztavené části se na hladině skloviny sbírají v podobě sklářské pěny (sklářská žluč).

Co se muze hazet do plastů

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.

Kdo vymyslel PET lahve

PET lahev si nechal roku 1973 patentovat americký vynálezce a inženýr Nathaniel Wyeth, jemuž se jako prvnímu podařilo zkrotit materiál zvaný polyethylentereftalát (PET).