Jak probíhají Vánoce ve Finsku?

Jak se slaví Vánoce ve Finsku

Vánoce – s rodinou a v klidu

Vánoce ve finském podání jsou především rodinné svátky. Jejich oslava je relativně podobná té české, dokonce se ve Finsku na rozdíl od většiny zemí slaví již 24. prosince, podobně jako v České republice. Na Štědrý den po snídani je čas na obstarání posledních nákupů a ozdobení stromečku.

Jak se slaví Vánoce ve Švýcarsku

Tradičně se účastní vánoční mše a svůj domov včetně oken zdobí hlavně květinami – vánočními hvězdami (poinsettie). Ve Švýcarsku nemají Santu Clause, ale Ježíška, kterému říkají Christkind nebo také Le petit Jésus. Jedná se o zářící bytost s křídly, která je celá oblečená v bílém. Má kouzelnou hůlku a svítící korunu.

Kdo a kdy naděluje dárky ve Finsku

Finsko. Ve Finsku nosí dárky dědeček Ukko, který se celým jménem jmenuje Joulupukki. Je oblečen do kozlí kůže a žije v Laponsku. Finsko je zároveň jedinou zemí, kde děti vidí toho, kdo jim naděluje dárky.

Jak se slaví Vánoce ve Francii

Ve Francii naděluje dárky Père Noël neboli Otec Vánoc. Podobně jako Santa Claus rozdává dětem dárky do připravených punčoch nebo také do připravených bot. Častokrát je také schovává po domově nebo přivazuje na vánoční stromeček. Tradiční večeře trvá i několik hodin a obsahuje vícero chodů.

Kdo roznáší dárky ve Finsku

Ve Finsku, které se liší od ostatních severských zemí i velmi rozdílným jazykem, dárky roznáší Velký Ukko, vousatý dědeček, jemuž pomáhají skřítci. Ti odnáší zlobivé děti do svého ledového království. Ve Švédsku pak hází balíčky s mašlemi do oken domů hrbatý dědeček Jultomten.

Co se jí ve Finsku

K základním potravinám patří maso a ryby, brambory, zelenina (např. kapusta či tuřín), houby a bohatství ovocných plodů, jako jsou brusinky, borůvky, ostružiník moruška, maliny, ostružiny, lesní jahody nebo rakytník. Běžné jsou domácí džusy a marmelády z těchto plodů.

Co se jí ve Švýcarsku na Vánoce

Šunka a fondue

V některých oblastech si o Vánocích pochutnávají i na masovém fondue. Tuto variantu možná uvítáte, protože odpadá mnoho příprav. Na stole totiž stojí stále vroucí vývar, do kterého si každý sám vkládá slabé plátky masa na speciální vidličce. Na talíři si pak každý maso ochutí různými omáčkami a dresinky.

Co dělají ve Švýcarsku na Nový rok

Fasnacht. V období mezi Novým rokem a předvelikonočním půstem se slaví Fasnacht, masopustní karneval (čtenářům z Moravy jistě neunikne podobnost se slovem „fašank”). Je to čas, kdy se i jinak zdrženliví Švýcaři utrhnou z řetězu a užívají si bujarého veselí.

Kdo chodí ve Finsku

Joulupukki je finská mytická postava, nadělující na Vánoce dárky, dala by se tedy označit za ekvivalent Ježíška či Santa Clause.

Kdo nosí dárky ve Finsku

Ve Finsku nosí dárky Joulupukki (doslova “vánoční kozel”) – postava ze skandinávské mytologie, která vypadá jako dědeček oblečený do kozlí kůže. Bydlí v Laponsku a na rozdíl od Santa Clause ho finské děti na vlastní oči vidí, jak jim naděluje dárky.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Kdo nosí dárky v Česku

Dárky nosí Ježíšek, jelikož on sám je darem a obdarovává naše srdce láskou! Ježíšek v Betlémě přišel na svět jako dar rodičům, matce i pěstounovi, ale i jako dar lidstvu. Přichází na svět s poselstvím vzájemné lásky mezi lidmi, které je skutečným Ježíškovým vánočním dárkem a proto ho vnímáme zvlášť silně o Vánocích.

Co se jí ve Finsku na Vánoce

Tradiční večeře ve Finsku připomíná švédský stůl: každý si může naložit, na co má chuť. Na stole byste našli pečenou šunku, zeleninové casserole a rybu na různé způsoby. Kromě toho se jí rýžová kaše a kdo ve své misce objeví mandli, ten si podle pověry musí něco přát.

Co ochutnat ve Finsku

Výběr z tradičních finských jídelFinský chléb: Je oblíbenou součástí finské kuchyně.Stroganov: Jde sice o ruský pokrm, ale ve Finsku je velmi rozšířený.Leipäjuusto: Je to tradiční laponský sýr.Lihapullat: Jsou to populární kuličky z mletého masa (vepřového a hovězího).Poronkaristys:Karjalanpaisti:

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Co se nesmí ve Švýcarsku

Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve ŠvýcarskuNedojíst jídlo. Ačkoliv to dnes tak nevypadá, Švýcarsko bylo dlouho chudou zemí, lidé tu ve vysokých horách bojovali každou zimu o přežití.Smát se krávám.Ptát se na celebrity.Nezeptat se ve vlaku, zda je místo volnéNepozdravit.Chodit pozděPtát se, jestli je voda pitná

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Kdo nosí dárky v Rusku

Oproti západnímu světu a Americe jsou oslavy vánočních svátků u nás i v Rusku dodnes spíše o rodině, přátelích a setkávání se než o komerci a dárcích. Obecně se ví, že v Rusku dárky nosí děda Mráz spolu se svojí dcerkou Sněhurkou.

Kdo nosí dárky na Ukrajině

V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.

Co jíst ve Finsku

K základním potravinám patří maso a ryby, brambory, zelenina (např. kapusta či tuřín), houby a bohatství ovocných plodů, jako jsou brusinky, borůvky, ostružiník moruška, maliny, ostružiny, lesní jahody nebo rakytník. Běžné jsou domácí džusy a marmelády z těchto plodů.

Jaká je finská měna

Finská markka je nyní již historií, neboť Finsko ji roku 1999 vyměnilo za společnou evropskou měnu Euro.

Co se nesmi 1 ledna

Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět. Zametání by se také nemuselo vyplatit, mohli byste si vymést štěstí z domu.

Co se stalo 25 prosince

Křesťanský svět si na Boží hod připomíná narození Ježíše Krista a 25. prosinec je zároveň dnem, kdy fakticky začínají Vánoce. Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat.

Jak se zdraví ve Švýcarsku

V německy mluvící části Švýcarska používají lidé pozdrav Grüezi, ve francouzské Bonjour a v italské Buongiorno. Ve Švýcarsku jezdí vlaky na minutu přesně a také lidé nemají rádi, když někdo dorazí na domluvené místo se zpožděním.

Proč je Švýcarsko tak bohatý

Kromě neutrality je Švýcarsko pověstné i svou ekonomikou. Nyní figuruje na 11. příčce žebříčku států s nejvyšším HDP na hlavu a nechává za sebou i mnohé „daňové ráje“. Švýcarská ekonomika těží z vysoce rozvinutého sektoru služeb, v němž zaujímá klíčovou pozici finančnictví.