Jak probiha rašelinový zábal?

Jak probíhá rašelinový zábal

Jak rašelinový zábal probíhá

Rašelina je aplikována na příslušné části těla, dle potřeby se přiloží chladivý sáček – na hrudník, zátylek. V dalším postupu lázeňský pracovník zabalí klienta do folie, prostěradla a přikryje pokrývkou. Během procedury klienta opakovaně kontroluje.
Archiv

Na co je rašelinový zábal

Rašelinový zábal je jedna z nejuznávanějších forem tepelné terapie, při které dochází k uvolnění svalových kontrakcí, detoxikaci organismu a příjemné relaxaci celého těla. Je přírodním materiálem, který má úžasnou vlastnost zadržování získaného tepla a jeho opětovné předávání tkáni.
Archiv

Co léčí rašelina

Tyto přírodní organické látky mají výrazné antioxidační účinky, omezují působení škodlivých volných radikálů, zvyšují regeneraci buněk , obnovují metabolismus kůže a celkově harmonizují biochemii celého těla. Vhodná na: bolestivé chronické stavy revmatického nebo traumatologického původu. bolesti kloubů a páteře.

Jak používat rašelinu

Rašelinu na zábaly a obklady lze používat jako podpůrný prostředek při syndromech svalového přetížení při sportu, pracovním zatížení, degenerativních procesech pohybového ústrojí. Do směsi vody a rašeliny je možné přidat trochu masážního, éterického nebo výživného oleje.

Co je rašelinová koupel

Koupel ve vřídelní vodě s příměsí rašeliny, kombinuje příznivý efekt teplé vody a v rašelině obsažených látek organického původu, především na degenerativní nemoci kloubů a páteře. Díky této kombinaci je zaručen déletrvající tepelný efekt koupele.

Kdy se rašelina začala používat pro koupele a zábaly

V 16. století lidé vyhledávali bahna jako léčebné přírodní zdroje již běžně. Rašelina a slatiny se pro koupele a zábaly začaly využívat až na počátku 18. století.

Jak nahřát Rašelinový polštářek

Ohřev ve vodní lázni: nejvhodnější je použít ohřevový přístroj s kontrolou teploty. Výrobek vložte do nádoby se studenou vodou, vodu ohřejte na cca 80 °C, následně vypněte ohřev a polštářek nechce dalších 5-10 minut ve vodní lázni ještě prohřát. Poté jej vyjměte a osušte.

Kam přidat rašelinu

Substráty s výrazným podílem rašeliny jsou vhodné pro pěstování kyselomilných rostlin, jako jsou azalky a rododendrony, borůvky, vřesy a vřesovce a další. Vhodná směs pro pěstování těchto rostlin je např. rašelina, písek a zahradní zemina v poměru 3:2:1.

Co hnojit rašelinou

Čistě rašelinový substrát rychle prosychá a rostliny by mohly uhynout. V substrátu s rašelinou, tedy v kyselém prostředí, pěstujeme například borůvky, brusinky, azalky nebo rododendrony.

Co je uhličitá koupel

Uhličitá koupel probíhá ve vřídelní vodě saturované oxidem uhličitým, který působí intenzivní místní i celkové prokrvení, snižuje krevní tlak a vede k psychickému uvolnění. Lékařsky je potvrzený příznivý vliv uhličité koupele na srdečně cévní systém a vysoký krevní tlak.

Kde se v ČR těží rašelina

V samotné České republice může těžit rašelinu pouze společnost Rašelina a. s. (dříve Rašelina Soběslav) a některá lázeňská zařízení. V současnosti jsou průmyslově těžená rašeliniště Branná, Hranice, Světlík, Člunek, Hora sv. Šebestiána a Krásno-Čistá (pouze pro lázeňské účely).

Jaké pH má rašelina

Rašelina má sama o sobě mírně kyselou reakci (pH 3,5 – 4,5) což vyhovuje pouze kyselomilným rostlinám. Většina kulturních plodin vč. bylin a zeleniny vyžaduje pH kolem hodnoty 6 a proto je rašelinu potřeba upravit.

Jak obnovit hřejivý polštářek

Hřejivý poštářek začne okamžitě hřát a kapalina uvnitř ztuhne. Pro obnovení funkce vložte polštářek do vody, kterou přivedete k varu, a nechte cca 15 minut vařit, dokud nebude obsah sáčku opět v tekutém stavu. Nechte vychladnout a můžete opět použít.

Jak nahradit rašelinu

Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou.

Co roste v rašelině

Rašelina neobsahuje žádné živiny a je mírně kyselá. Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.).

Jak probíhá perličková koupel

Perličková koupel využívá speciálního zařízení, které po vložení do vany a jejím napuštění vytváří ve vodě perličky vzduchu s masážním efektem. Právě kvůli bublinkám, které vodou prostupují a masírují tělo, se někdy tato koupel označuje jako bublinková koupel či bublinková masáž.

Co je to slatinná koupel

Slatinná koupel využívá přírodního léčivého zdroje třeboňských lázní, kterým je slatina. Ta je díky vysokému obsahu organických látek (až 96 %) po smísení s vodou velmi hutná, vede teplo až osmkrát pomaleji než voda a tím šetrněji prohřívá organismus do hloubky.

Co žije v rašeliništi

Rostliny rašelinišť

Rašeliniště bývají často domovem masožravých rostlin (jsou chudá na přístupný dusík a tyto rostliny ho získávají rozkladem těl bezobratlých živočichů), v Čechách na nich roste například rosnatka okrouhlolistá, rosnatka dlouholistá, rosnatka prostřední a také tučnice obecná a tučnice česká.

Jak se používá hřejivý polštářek

Gelový zahřívací polštářek aktivujeme několikerým stisknutím kovového plíšku, který je uvnitř gelového polštářku. Pro lepší aktivaci posuňte kovový plíšek do rohu polštářku. Tekutý gel se začne zahřívat do 10 sekund na teplotu cca 55 °C a polštářek se díky krystalizaci změní do pevného stavu.

Jak znovu používat nahřívací polštářek

Polštářek můžete mít v kapse neustále při sobě. V případě potřeby jej stačí aktivovat zmáčknutím kovového plíšku uvnitř polštářku. Teplo se začne uvolňovat okamžitě a vydrží hřát až 30 minut. Po vychladnutí uvedete pytlík do původního stavu tím, že jej vyvaříte v horké vodě.

Kde vzít rašelinu

Jestliže chceme rašelinu nahradit u druhů, které přímo nevyžadují kyselou reakci, můžeme vždy sáhnout po kvalitním vyzrálém kompostu. Ten je možné zakoupit, nebo si ho jednoduše vyrobit doma z biologického odpadu a ještě ušetřit. Díky kompostu bude půda krásně kyprá, úrodnější a obohacena o organické látky.

Jak dlouho vzniká rašelina

Rašeliniště vznikají tisíce let

Vznik rašeliny je pozoruhodný přírodní proces, který vyžaduje velmi dlouhý čas. Za rok vznikne pouze milimetrová vrstva. Rašeliniště, která i v ČR dosahují mocnosti 8 metrů, vznikala nejméně 8 000 let.

Kde se v ČR tezi rašelina

V Česku se těží rašelina například na Šumavě, ve Slavkovském lese u Krásna a v dalších lokalitách. Na vytěžených rašeliništích někdy vedou naučné stezky (např. Blatská stezka, Chalupská slať), kde se můžeme seznámit s typickou vegetací. Přibližně 60 % všech světových mokřadů jsou rašeliniště.

Jak probíhají procedury v lázních

Léčebný program

Po příjezdu do lázní absolvuje každý pacient vstupní vyšetření lázeňským lékařem, který mu na základě lékařské zprávy praktického a odborného lékaře, výsledků biochemického vyšetření (je-li třeba) a dle svých odborných znalostí sestaví individuální léčebný plán lázeňských procedur.

Na co je dobrá perličková koupel

Klientovi poskytne příjemnou relaxaci po náročném dni. Pomůže při odbourání stresu, bolestech kloubů, páteře, regeneraci svalstva, poruchách spánku, zlepší krevní oběh. Má příznivý vliv i na celulitidu a posiluje celkovou obranyschopnost těla.