Jak přírodně vybělit záclony?

Jak vybělit záclony savem

Bělící síla jelena

Pro bělení záclon se používá i jádrové mýdlo s jelenem. Zhruba na 10 litrů vody byste měli použít jednu kostku mýdla. Pokud chcete, aby se mýdlo lépe rozpustilo, můžete ho nastrouhat na hoblinky. Ve vodě nechte záclony odpočívat celou noc a následně je vyperte v pračce.

Jak vybělit bílé záclony

Bělení sodou: před praním záclony namočíme nejméně hodinu v roztoku, který připravíme v poměru 10 litrů vody a 500 g krystalické (prací) sody. Bělení octem: Nejlépe se hodí vinný ocet, ale poslouží i běžný kvasný lihový. Záclony můžeme nejdříve namočit do roztoku vody a octa.

Jak vyprat záclony v pračce

Nezapomeneme odstranit všechny kovové či plastové části sloužící například k zavěšení záclony. Pereme pouze odstrojený textil. Buben pračky naplníme maximálně z poloviny, při praní textil nabude na objemu. Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia.

Jak vyprat záclony aby byly čisté bílé

Praní v pračce

Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech. (Výjimkou jsou speciální aviváže pro bílé záclony.)

Jak vyčistit záclony

Záclony můžete nejdříve namočit do roztoku vody a octa. Doporučuje se poměr asi 2,5 lžíce octa na 1 litr vody. V této lázni nechte záclony odpočívat klidně přes noc a poté vyperte. Pokud chcete, můžete přidat ocet i přímo do pračky.

Jak vybělit záclony babské rady

Bělení záclon jedlou sodou

Do teplé vody přidejte jedlou sodu, na pět litrů vody připadá pět polévkových lžic jedlé sody. V roztoku nechejte záclony namočené minimálně dvě hodiny, ideálně však celou noc. Poté je omyjte čistou vodou a následně vyperte v pračce na jemný cyklus bez ždímání, případně v ruce.

Jak prát zašedlé záclony

Pokud jsou vaše záclony hodně zašedlé, pomůže klasický „PrDoPeč“. Prášek do pečiva lze použít již při namočení nebo až při praní. U namáčení stačí do vodní lázně nasypat 4-5 sáčků prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat.

Jak na zašedlé záclony

Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě. Pak je vložte do pračky v pracím pytlíku.

Jak se Škrobí záclony

Záclony můžete naškrobit v pračce, když přidáte tekutý škrob do nádržky na aviváž. Kontrolujte ale, aby se dobře vypláchl a nelijte tam příliš hustý prostředek, ve kterém se dělají hrudky. Jestli došlo tužidlo na záclony, připravte si ho ze škrobu na vaření, který používáte v kuchyni.

Jak často prát záclony

Co se týká toho, jak často záclony či závěsy prát, je to hodně individuální. Obvykle ale stačí vyprat je tak dvakrát ročně, abyste z nich odstranili prach, nečistoty a nehezkou šeď.

Jak se žehlí záclony

Většinu záclon nemusíte žehlit, stačí je po vytažení z pračky rovnou pověsit na okna, vlastní vahou se záclona sama vyrovná. Voálové záclony a organzy vyperete stejným způsobem jako klasické záclony. Voály je nutné ještě mírně vlhké vyžehlit. Krešované voály se nežehlí, pouze je pověsíte na okno a necháte vyvěsit.

Jaký prášek na záclony

A jak tedy zajistit, aby záclony byly stále stejně bílé jako při nákupu Nehledejte za tím žádnou vědu ani drahé přípravky, postačí vám jedlá soda nebo prášek do pečiva. Nasypte dva sáčky prášku do pečiva nebo jedlé sody přímo do bubnu pračky a spusťte program. Uvidíte, že až záclony vytáhnete, budou opět zářit!