Jak vyfoukat závlahu
Aby v něm nezmrzly zbytky vody, je nejlepší použít kompresor a vyfoukat je ven. „Není potřeba propadat panice při prvním sněhu, protože půda je dost teplá a nezhrozí podzemním částem popraskání. Ale bylo by ideální, když bude do konce října závlaha vyfouknutá bez vody,“ radí expert na údržbu trávníků Tomáš Šena.
Jak si udělat zavlažovací systém
Zavlažování z PET lahve je vhodné i pro vyvýšené záhony s rajčaty. Stačí větší počet PET lahví, u kterých se uřeže dno, nasadí se jedna na druhou a na závěr se přidá rozměrnější lahev s uřezaným hrdlem. Vše se umístí do půdy. Celý tento systém zavlažování pomocí PET lahve musí být uložen tak, aby měl lehký spád.
Kdy zazimovat Zavlahu
Pokud máte na zahradě automatický závlahový systém (AZS), neměli byste s jeho zazimováním zahálet, jinak hrozí jeho poškození mrazem. Zazimování závlahového systému je nutné provést každoročně na konci sezony tak, aby byla zachována dlouhá životnost a bezproblémový provoz.
Archiv
Jak odvzdušnit závlahu
Nejspolehlivějším, nejrozšířenějším a také nejjednodušším způsobem zazimování na zahradách je profouknutí celého systému stlačeným vzduchem z malého kompresoru. Tímto způsobem lze velmi efektivně odstranit vodu ze všech míst systému, včetně elektromagnetických ventilů či postřikovačů se zpětnými ventily.
Jak zazimovat závlahu
Nejspolehlivější a nejběžnější způsob je profouknutí závlahy stlačeným vzduchem za použití kompresoru. Pro většinu zahrad postačuje kompresor o velikosti vzdušníku 50l a s výkonem cca 270l/min. Ve výjimečných případech se používá kompresor silnější, zpravidla se používá pro sportovní plochy.
Jak si doma vyrobit samozavlažovací květináč
Postup:Otvorem na dně květináče protáhněte dostatečně dlouhý knot a na konci udělejte uzlík. Předejdete tak jeho případnému vypadnutí.Dno pokryjte vrstvou keramzitu.Na keramzit pak položte vrstvu netkané textilie.Teď už jen nasypte zeminu a můžete sázet.
Jak funguje zavlažovací hadice
Jak vlastně kapková závlaha funguje Rozvody kapénkové či kapkové hadice se jednoduše připojí na zahradní kohoutek, čerpadlo, nebo sběrnou nádrž na dešťovou vodu. Voda je tlakem tlačena do jednotlivých kapkovačů, které zajišťují pravidelnou dávku vody po celé délce hadice. Pozor na tlak, který jde do kapkového potrubí.
Kdy spustit závlahu
Kontrolu a spuštění závlahového systému provádějte nejlépe v termínu jarní vertikutace, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu. Při kontrole automatické závlahy po zimě postupujte nejdříve od místa, kde do systému vtéká voda, až po samotné postřikovače.
Co dát na dno truhlíku
Na dno můžete dát drenáž (písek, kamínky). Já drenáž nedávám, na otvory také nic a jde to taky.
Jak na samozavlažovací truhlíky
Klíčem k úspěchu je substrát
Protáhneme je dnem podle návodu tak, aby visely do spodní nádoby, a v truhlíku je lehce podsypeme substrátem. Doplníme substrát asi do poloviny truhlíku, na něj rozestavíme rostliny a obsypeme je zbývajícím substrátem, který lehce přimáčkneme. Výsadbu poté trochu zalijeme.
Jak používat kapkovou závlahu
Do hadice uděláme za pomoci děrovače otvor, do kterého následně vložíme kapkovač o průtoku 2 nebo 8 litrů za hodinu. Při zajišťování závlahy ke stromům či rostlin je možné použít 4cestnou tvarovku, která se umístí na kapkovač. Tu napojíme na PVC hadičku s kapkovací jehlou, kterou zapíchneme do země.
Jak zapojit kapkovou Zavlahu
Reduktor je vhodné napojit na hadici až v místě, kde má být kapková závlaha, aby se tlak příliš nesnížil "po cestě" od kohoutku. Napojit systém na barel se spádovou vodou ale nejde, to by musel barel stát minimálně 12 metrů nad zemí.
Jak správně zalévat trávník
Zálivka by neměla být prudká, aby voda neodtékala povrchově a aby nedocházelo k tvorbě kaluží. Standardně bývá doporučená dávka 15 – 20 mm. To znamená 15 – 20 litrů na m². Na propustných půdách a zvláště máme-li automatické závlahy, můžeme podlehnout iluzi, že je lépe nastavit vyšší závlahu.
Co použít místo keramzitu
Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).
Co do truhlíků v létě
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Jak casto Zalevat Truhliky
Jak vybírat samozavlažovací truhlík
Truhlík o délce 60 cm, by měl mít zásobník na vodu asi na 3-3,5 litru. Vtom případě většinou postačí vodu doplňovat asi jednou týdně. Důležitý je i odtokový otvor, aby se přebytečná voda dostala ztruhlíku ven a nezpůsobovala zahnívání kořenů.
Jak dlouho zavlažovat
Délka závlahy
Záleží na konkrétních podmínkách, ale obvykle se pohybuje při frekvenci zálivky 3x týdně v těchto časech: u rozprašovacích postřikovačů 3-8 min/sekci. u rotačních postřikovačů 10-30 min/sekci. u kapkovacího potrubí 15-45 min/sekci.
Jak casto Zalevat kapkovou Zavlahou
Výhody kapkové závlahy
Hlavním přínosem tohoto typu závlahy je ušetřený čas – zejména během horkých letních dní, kdy je potřeba zalévat v podstatě každý den a kontejnerované rostliny často i dvakrát denně.
Jak funguje kapková závlaha
Kapilárové jehly distribuují vodu pod povrch, do substrátu, přímo ke kořenům a eliminují tak odpar živného roztoku do atmosféry. Kapková závlaha tak minimalizuje vysoké odpařování vody typické pro ruční zalévání. Pro dokonalé zavlažování budete potřebovat mnohem méně vody.
Jak dlouho zavlažovat trávník
U systémů s rozprašovacími postřikovači je při správném překrývání obvyklá srážková výška kolem PR=40-60 mm/hod (tj. až 1 mm/min). Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně.
Jak často kropit trávník
Nově založený travní drn musíme zalévat prakticky denně, později postačí doplňovat vodu méně často, např. jedenkrát týdně.
Co dát na dno květináče
Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů.
Jak osadit truhlík
Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.
Co dát pod Hlinu
Nejvhodnějším je tedy opět keramzit nebo drcená láva. Tyto materiály umožňují pomalé prosakování vody do substrátu, při přelití jimi ale voda volně proteče a nezůstává u kořenů.